امروز : شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 28
۱۹:۴۵
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 679
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۷
تعداد بازدید: 589
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، شب گذشته مراسم رونمایی کتاب صوتی که یک عاشقانه آرام اثر نادر ابراهیمی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، شب گذشته مراسم رونمایی کتاب صوتی که یک عاشقانه آرام اثر نادر ابراهیمی در به مناسبت زادروز وی در خانه هنرمندان با حضور جمع کثیری از هنرمندان، ادبیان و علاقه‌مندان به نادر ابراهیمی برگزار شد. جمعیتی که در مراسم حاضر شده بودند به قدری زیاد بود که دو سالن شهناز و تالار ناصری از جمعیت پر شده بودند و جمع بسیاری نیز ایستاده این برنامه را همراهی می‌کردند و در این میان افرادی همچون، ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان سینما، مهرداد اسکویی مستندساز و عده‌ای از بازیگران چون پیام دهکردی به چشم می‌خورد.

* نادر ابراهیمی در پی نشان‌ دادن مظلومیت زن است

در ابتدای مراسم المیرا دادور استاد دانشگاه، نویسنده و مترجم درباره نقش زن در آثار نادر ابراهیمی سخنانی را ارائه کرد که در بخشی از این سخنان گفت: زن‌ ستایی و زن ستیزی از ابتدا وجود داشته است و موضوع جدیدی نیست که امروز بخواهیم درباره آن حرف بزنیم. درباره نادر ابراهیمی هم در این مجال فرصتی نداریم که نگاهی به تمام آثار کنیم و به طور خلاصه در چند محور این موارد را بیان کنیم.

وی افزود: نادر ابراهیمی زمانی دست به قلم برد پشتوانه‌ای در ادبیات معاصر داشتیم و در این عرصه نگاه‌هایی هم به زن وجود داشت. صادق هدایت تا جایی از زن سخن می‌گوید که از بند اسیری آن می‌گریزد. علی دشتی هم زن را به جز فتنه نمی‌بیند و صادق آل احمد هم درباره «زن زیادی» سخن می‌گوید که چطور دسیسه‌های قومی خانوادگی آن را به زیادی بودن تبدیل می‌کند و این مشکلات تا به جایی فشار می‌آورد که مجبور به رها کردن فرزندش می‌شود اما در آثار نادر ابراهیمی می‌بینیم که در داستانهای کودکانه که برای مخاطب بزرگسال در نظر می‌گیرد مانند کتاب «خانه‌ای برای شب» شخصیت اصلی را دو دختر ایفا می‌کند. در کتاب «راه خانه‌ام را بلد نیستم» هم که برای مخاطب خردسال نوشته شده است شخصیت اصلی را دختر کوچکی ایفا می‌کند که با به یاد آوردن سفارشات مادرش به سلامت به منزل می‌رسد.

این نویسنده با بیان اینکه در قصه‌های کودکان و قصص حیوانات هم موضوع جفت دیده می‌شود تصریح کرد: حتی دراین قصه‌ها صحبتهای بزرگانه‌ای ارائه می‌شود که شاهد و گفتگوی جفت است و تأکید بر آن دارد که یک نفر نباید تنها بماند.
وی در ادامه بخش‌های از داستانهای نادر ابراهیمی را خاص و بر نگاه کمال‌گرا و آرمان‌گرای وی تأکید کرد.

دادور درباره داستانهای اجتماعی ابراهیمی نیز گفت: در کتاب انسان، جنایت و احتمال نگاه ابراهیمی در پی نشان‌ دادن مظلومیت زن است و در اولین عاشقانه وی که سال 45 منتشر شد از یک عشق شکست خورده سخن می‌گوید که دختر مورد علاقه‌اش پایداری نکرده است اما آنچه در این چارچوب جالب توجه است این است که این جوان دختر مورد علاقه را به معنای واقعی ملامت نکرد و هیچ گاه از محکومیت او سخن نمی‌گوید.

این استاد دانشگاه با اشاره به کتاب 40 نامه به همسرم که نادر ابراهیمی در دهه هفتاد آن را می‌نویسد اعلام کرد: وی به عنوان یک معلم و پیشکسوت، دستورالعمل‌هایی را برای جوانان در نظر می‌گیرد که چگونه با همسران خود صحبت کند تا زندگی‌شان قوام داشته باشد تا اینکه در کتاب «عاشقانه آرام» نویسندگی به پختگی می‌رسد و داستانهای پخته‌ای را ارائه می‌دهد که شاهد نقض باورهای عامی هستیم.

وی افزود: کارهای آرمان‌گرایانه انقلابی هم بحث دیگری از فعالیت‌های نادر ابراهیمی است پس از انقلاب افراد زیادی به انقلاب روی آوردند و در این دوره داستانهایی مانند نامه به فاطمه و داستان جواب نامه به فاطمه را می‌بینیم که در نهایت آرمان‌گرایی هستند.
دادور با اشاره به کتاب «آتش بدون دود» پیش از سال 57 منتشر شده است گفت: آرمان‌گرایی والایی قومی را در این اثر به خوبی شاهد هستیم که در 7 جلد این کتاب منتشر می‌شود.
ابراهیمی با نگاه به ترکمن صحرا از واژه‌ها و اسامی استفاده می‌کند که بسیار جای فکر کردن دارد به طور نمونه زن را کعبه می‌نامد. تغییر اسامی و بیان جملات نشاندهنده شدت نگاه آرمان‌گرایانه و منزلتی است که وی برای زن قائل است.

در ادامه این مراسم فیلم کوتاهی از صحبتهای نادر ابراهیمی با فرشته طائرپور و خوانش بخشهایی از کتاب «یک عاشقانه آرام» با صدای نادر ابراهیمی پخش شد.

* همسر نادر ابراهیمی موافق تولید این اثر نبود

فاطمه محمدی مدیر مسئول مؤسسه نوین کتاب گویا که این کتاب صوتی را تهیه کرده است در پی سخنانی گفت: از آنجا که می‌دانستیم اثر «یک عاشقانه آرام» علاقه‌مندان خاصی را دارد تصمیم به انجام این کار گرفتیم. در ابتدا با خانم ابراهیمی تماس گرفتم که ایشان موافقت نکردند تا اینکه گفتم روزی این کار صورت خواهد گرفت و بگذارید در زمانی باشد که خودتان هم حضور دارید تا اینکه پس از دو روز به انجام این کار رضایت دادند.

وی افزود: این کار دشواری‌های زیادی داشت و اگر لطف دوستان و پیام دهکردی کارگردان و راوی یک «عاشقانه آرام» نبود این اتفاق نمی‌افتاد انجام این کتاب دو سال به طول انجامیده است.

* در هر بزنگاه می‌توان به یک «عاشقانه آرام» رجوع کرد

در بخش دیگری از این مراسم پیام دهکردی گفت: من تصمیم ندارم سخن خاصی را بگویم چون در 510 دقیقه با کریستوف رضایی در کتاب صوتی «یک عاشقانه آرام» حرف زدم. اساساً نگاهی که به کتاب شنیداری دارد از ذیل خود کتاب بوده است. این کتابها هم پشتوانه‌ای قابل رجوع هستند و در هر بزنگاه می‌توان به یک «عاشقانه آرام» رجوع کرد و بارها و بارها آن را خواند.

وی افزود: برای اینکه به خوانش مناسب برای انجام این اثر برسم حدود 7 ماه تمرین کردم و باید از زحمات دوستان دیگری که در این اثر من را همراهی کردند سپاسگزاری کنم چون یک اثر زمانی است ماندگار می‌شود که تمام افرادی که در کنار هم قرار می‌گیرند به خوبی از عهده‌ انجام کار بر بیایند.

کارگردان و راوی یک «عاشقانه آرام» در پایان گفت: امیدوارم این اثر مانا بماند چون در این بزنگاه شگفت‌انگیز به همراه جهلت خیلی خوشحالم که به یک کتاب فکر می‌کنیم و آن هم یک «عاشقانه آرام» است.

در بخش دیگری از این مراسم نمایشی تحت عنوان «قلب کوچکم را» از روزهای با نادر ابراهیمی بودن و آثار وی پخش شد که در این اثر شعرهای عزیزالله حاج مشهدی درباره ابراهیمی خوانده می‌شود.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها