امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۵:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67947
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در اولین اجلاس رؤسای کمیسیون‌های سیاست ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در اولین اجلاس رؤسای کمیسیون‌های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه که صبح امروز در محل هتل استیناس تهران برگزار شد، با اشاره به اینکه یکی از حوادث بسیار تلخ در منطقه مسئله سوریه است، گفت: اینکه در یک کشور چنین مشکلاتی را به وجود بیاورند که مردم آن چنین سختی‌ها و آزارهایی را متحمل شوند و تروریست‌ها کارهای فجیعی انجام دهند برای تاریخ بشریت یک نقطه تاریک است.

وی افزود: تاریکـ تر آن است که سازمان‌های بین‌المللی که این امور را می‌بینند کاری انجام نمی‌دهند. مقداری ژست می‌گیرند و حرف می‌زنند در حالی که این حادثه در جلوی چشمان بشریت در حال رخ دادن است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌این فجایع امروز از مرزهای سوریه عبور کرده و به عراق و لبنان نیز رسیده است. این حوادث بسیار تلخ است.

لاریجانی گفت: قبل از حوادث انقلاب‌های منطقه‌ای بود که تازه انقلاب تونس رخ داده بود و اتفاقی در کشور مصر رخ نداده بود. در سوریه هم خبری نبود من به یکی از کشورهای منطقه سفری داشتم و در آنجا بودکه وزیر امور خارجه آن کشور به من گفت که شما تا دو ماه دیگر سوریه را می‌بینید.

وی افزود: من در برگشت به ایران با خودم فکر کردم که چرا این حرف را زد در حالی که ما از رسانه‌ها چیزی نشنیده‌ بودیم. بعد از اینکه حوادث کشور سوریه آغاز شد ما متوجه شدیم که دست‌هایی در کار است تا کشورها را بر هم بزند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه مهمترین ادعا در خصوص سرنگونی دولت سوریه ایجاد دموکراسی در کشور است، گفت: ما در گفت‌وگو با کشورهای مختلف به این نکته اشاره کردیم که ما هم از تعمیق دموکراسی در همه کشورها استقبال می‌کنیم اما قبول نداریم با زور سرنیزه و آرپی‌جی دموکراسی به وجود بیاید. ما با این مسئله چه در سوریه مخالف هستیم. دموکراسی خواست مردم است ما با مذاکره سیاسی برای تعمیق مردم سالاری در سوریه، بحرین و هر کشور دیگری موافقیم اما با حمله نظامی مخالفیم. اما شاهد بودیم که برخی از کشورها این حرف را گوش نکردند.

لاریجانی با اشاره به اینکه برخی از کشورها همچون مصر، الجزایر، روسیه و چین با دیدگاه ما موافق بودند، گفت: از آن زمان تاکنون نزدیک به 3 سال گذشته است و فضاحت حرف‌های آنان روشن شده است.

لاریجانی با تاکید بر اینکه دیکتاتورها در سطح منطقه تنها با اتکا به غرب است که به حیات خود ادامه می‌دهند، گفت: دیکتاتورهای امروز در شمال آفریقا و منطقه خاورمیانه هیچ چاره‌ای جز اتکا به غرب و آمریکا ندارد و البته این برای وجهه خودشان هم اکنون یک افتضاح بزرگ است و این مسئله نشان می‌دهد نگرانی برای دموکراسی تنها یک حقه بازی سیاسی است.

وی افزود: بر فرض محال که شما نگران دموکراسی هستید مگر می‌توان با تروریست‌ها دموکراسی را به جایی وارد کرد از هر جا که تروریست‌ها وارد شوند دموکراسی از جای دیگر خارج می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه حضور تروریست‌ها در سوریه سبب شده تا این کشور تبدیل به کارگاه تروریست‌سازی شود، گفت: ما امروز در عراق و لبنان آثار این سیاست را می‌بینیم.

لاریجانی باتاکید بر این مسئله که آمریکایی‌ها دیگر قدرت گذشته را در منطقه ندارند، گفت: در تمام جنگ‌هایی که آمریکایی‌ها در منطقه به راه انداختند آنها عجز خود را به خوبی نشان دادند. در عراق تصور آنها این بود که می‌توانند مسئله را مدیریت کنند اما مردم رشید عراق در مقابل آنها ایستادند. در سال 2014 نیز آمریکایی‌ها قصد دارند تا از افغانستان خارج شوند در حالی که در همین مدت تروریست و مواد مخدر در آنجا رشد پیدا کرده است.

رئیس‌مجلس در ادامه تصریح کرد: اگر آنهاتوانایی حل مسئله سوریه را دارند چرا کاری می‌کنند که نشست ژنو شکست بخورد همین مسئله نشان می‌دهد که آنها می‌خواهند تنها این مسئله ادامه پیدا کند تا هر دو طرف تضعیف شوند.

لاریجانی با اشاره به برخی مشکلات اقتصادی در کشور سوریه گفت: این مشکلات بخشی از آن به تحریم‌های یکجانبه کشورهای غربی مربوط است و بخشی دیگر مربوط به جلوگیری از تروریست‌ها از رسیدن کمک‌ها به مردم سوریه ارتباط دارد. اگر دست کمک‌رسانی به مردم را دارید اجازه دهید تا دولت سوریه با کمک مردم کمک‌ها را توزیع کند وگرنه قصد دیگری از مطرح کردن چنین مسائلی را دارند.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت همکاری کشورهای منطقه برای رسیدن به یک راه حل مشترک گفت: به نظرم انتخابات مهمترین مسئله‌ای است که باید در سوریه مورد توجه قرار گیرد اگر کشورهای غربی مدعی هستند که بشار اسد پایگاه اجتماعی ندارد باید تابع رای مردم در کشور سوریه باشد.

همچنین رئیس مجلس شورای اسلامی از پیشنهاد لبنان برای صدور قطعنامه برضد تروریست‌ها استقبال کرد و گفت: باید از تمامی ابزارهای قدرت در این راستا استفاده شود تا جلوی آنها گرفته شود.

لاریجانی در پایان ابراز امیدواری کرد که چنین اجلاس‌هایی بتواند به حل مشکل سوریه و مردم مظلوم این کشور که 10 ها سال حامی ملت فلسطین بودند،‌کمک کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها