امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۷:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67964
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 42
سید یاسر جبرائیلی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به سفر کاترین اشتون ...

سید یاسر جبرائیلی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به سفر کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران و دیدار وی با عناصر فعال فتنه 88، اظهار داشت: بهترین راهکار برای جلوگیری از تکرار دیدارهایی که مداخله در امور حاکمیتی جمهوری اسلامی و توهین به مردم است، تعیین شرط برای سفر هیأت‌های غربی به کشور و مجازات خاطیانی است که به این شروط پایبند نباشند.

جبرائیلی ادامه داد: هم در جریان توافق ژنو و هم پس از نهایی شدن برنامه اقدام، غربی‌ها بلافاصله بحث‌هایی فراتر از مسئله هسته‌ای را طرح کردند که حقوق بشر و برنامه موشکی ایران در میان این مباحث برجسته بود لذا این بهانه تراشی‌های جدید نشان داد که مسئله غرب با ما مسئله هسته‌ای نیست و به تعبیر خانم شرمن در جلسه کمیته استماع سنای آمریکا، حتی اگر برنامه هسته ای ایران کاملا برچیده شود، تحریم ها لغو نخواهد شد.

این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: باید باور کنیم که نمی‌توان به دشمن خوشبین بود و وارد بازی با حاصل جمع مثبت با آن شد؛ متاسفانه برخی دوستان در دولت نه تنها خود توجهی به این اظهارنظرها نکرده و پاسخ مناسبی به آنها نمی‌دهند، بلکه از رسانه‌ها نیز می‌خواهند که این موضع‌گیری‌های بی‌ادبانه را اولا سانسور کرده و ثانیا پاسخی به آنها ندهند.

وی بر همین اساس تصریح کرد: همین رویکرد است که باعث شده در چند ماه اخیر، هیئت های اروپایی از طریق سفر خود به ایران، سعی کنند مسئله حقوق بشر را زنده کرده و از این طریق، ادعاهای بی پایه حقوق بشری خود را به معادلات هسته‌ای اضافه کنند لذا به عزیزان دولتی یادآوری می‌کنیم که از سال 1377 تا 1382، حدود 10 دور مذاکره میان ایران و اروپا با عنوان «گفت و گوهای سازنده» انجام شد که گسترش مناسبات اقتصادی میان طرفین را دنبال می کرد، اما این 10 دور نه تنها به هیچ نتیجه‌ای نرسید.

جبرائیلی افزود: خرداد 82 اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای، ادامه مذاکرات را منوط به اقدامات مثبت ایران در حوزه‌های حقوق بشر، عدم گسترش سلاح های هسته ای، و حمایت از فرآیند صلح اعراب و اسرائیل کرد بنابراین دقت در رویکرد و عملکرد غربی‌ها نشان می‌دهد هیچ تغییری در آنها حاصل نشده و امروز نیز به تصریح خودشان، دنبال طرح مباحثی فراتر از موضوع مذاکرات هستند.

این کارشناس مسائل سیاسی متذکر شد: باید گفت متاسفانه رفتار انفعالی دستگاه‌های مسئول در کشور، عزم غربی‌ها در این مسیر را راسخ‌تر کرده و نه تنها در همه سفرهای اخیر، هیئت های غربی در دیدارهای خود از سران فتنه 88 حمایت کرده‌اند بلکه با عنوان حقوق بشر، دیدارهایی علنی با کسانی داشته‌اند که علیه نظام سیاسی کشور جرایم سنگینی مرتکب شده‌اند که در هیچ جای دنیا به راحتی از کنار آنها عبور نمی شود.

«این در حالی است که گزارشات اخیر دیده‌بان حقوق بشر و وزارت خارجه چین نشان می دهد مدعی ترین کشور در حوزه حقوق بشر یعنی آمریکا، بیشترین تخطی را از بیانیه ها و کنوانسیون های حقوق بشری داشته و این امر، وجدان دیگر کشورهای غربی را به درد نیاورده است.»

وی با بیان اینکه هیچ بندی از همان اعلامیه حقوق بشری که تدوین یافته غرب و شرق بوده و ما انتقادات مبنایی به آن داریم، اقدام علیه امنیت ملی یک کشور را فعالیت حقوق بشری نمی‌داند، خاطرنشان کرد: هیچ بندی از کنوانسیون حقوق مدنی و سیاسی، مجازات مجرمان امنیتی را نقض حقوق بشر نمی‌داند و گستاخی‌های خانم اشتون و دیگر هیئت هایی که اخیرا به کشور سفر کرده‌اند قابل اغماض نیست.

جبرائیلی با طرح این پرسش که کشور یونان یا اتریش الان در کدام جایگاه بین المللی قرار دارند و در کدام معادله جهانی تاثیرگذارند که سفارتشان در خاک ایران به خود جرات می دهند میزبان مجرمان و محکومان امنیتی این کشور باشند؟ ادامه داد: این مداخلات سیستماتیک در امور داخلی، توهین به حاکمیت و مردم و حمایت از جریان برانداز باید به طرز مناسبی پاسخ داده شده و از تکرار آن جلوگیری شود.

این کارشناس مسائل سیاسی راهکار عملی و ساده جلوگیری از تکرار این رفتارها را تعیین شرط برای میهمان عنوان کرد و گفت: آنها باید آداب دیپلماتیک سفر و احترام خود و میزبان را رعایت کرده و در صورت تخطی از این شروط، به عنوان «عنصر نامطلوب»، از ورود بعدی‌شان به کشور جلوگیری شود.

وی تصریح کرد: اخطار دادن به صاحب محل ملاقات و اقداماتی از این دست، توان جلوگیری از تکرار این رفتارهای ناشایست را ندارد و این هزینه ناچیز، غرب را از برنامه خود برای گسترش حوزه مذاکرات به ادعاهای بی‌پایه آنها در مسائلی چون حقوق بشر منصرف نخواهد کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها