امروز : پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 19
۱۷:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6797
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۱۹
تعداد بازدید: 120
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، 21 اسفند 1390 سید حسن موسوی، رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خبر از تدوین لایحه‌ای داد که بر اساس آن، شهرهای ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، 21 اسفند 1390 سید حسن موسوی، رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خبر از تدوین لایحه‌ای داد که بر اساس آن، شهرهای مذهبی کشور شامل مشهد، قم و شیراز، به عنوان مناطق آزاد زیارتی معرفی خواهند شد.

وی گفته بود که در صورتی که این لایحه به تصویب برسد، شهرهای مشهد، قم و شیراز به عنوان منطقه آزاد زیارتی اعلام خواهند شد و بر این اساس، ورود توریست مذهبی به این شهرها بدون ویزا خواهد بود اما اگر توریستی بخواهد وارد شهرهای دیگر شود، باید ویزا تهیه کند.

فروردین سال 91 نیز خبری از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری منتشر شد که این لایحه تقدیم دولت شده است اما با گذشت بیش از  یک سال از طرح این موضوع در عمل، خبری از ایجاد مناطق آزاد زیارتی نیست.
 منوچهر جهانیان، معاون گردشگری کشور در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس درباره آخرین وضعیت ایجاد مناطق آزاد زیارتی در کشور می‌گوید: این مناطق در کارگروه گردشگری زیارت به تصویب رسیده‌اند اما بحث مهم، موضوع لغو روادید برای توریست‌های ورودی به این 3 منطقه آزاد زیارتی است.

وی ادامه می‌دهد که در حال حاضر معاونت زیارت در استانداری 3 استان خراسان رضوی، فارس و قم  تشکیل شده است و موضوعات مرتبط با زائران را پیگیری می‌کند.

معاون گردشگری در پاسخ به اینکه در عمل 3 شهر زیارتی تبدیل به 3 منطقه آزاد زیارتی در کشور می‌شوند، تصریح می‌کند: این بخش از موضوع باید در دولت تصمیم‌گیری می‌شد و وزارتخانه‌های مرتبط از جمله وزارت خارجه و... درباره لغو روادید برای این 3 منطقه تصمیم‌گیری می‌کردند.

جهانیان می‌گوید: در حال حاضر که لغو روادید برای توریست‌های این 3 شهر انجام نشده است.
 


 

طبق آمارهای منتشر شده، سال گذشته 50 میلیون نفر از مکان‌های زیارتی و مقدس در سطح کشور بازدید کردند که از این تعداد 3 میلیون نفر گردشگر خارجی بودند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با تاکید بر نقش مهم گردشگران زیارتی در تبلیغ و ترویج فرهنگ اسلامی ایرانی می‌گوید: وجود این حجم از گردشگر زیارتی باعث ایجاد 1،5 شغل و 5 میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور می‌شود.

جهانیان ادامه می‌دهد: با وجود 300 میلیون نفر جمعیت شیعه در جهان و به منظور جذب سالانه یک درصد از این جمعیت باید بسترهای لازم برای حضور و زیارت این افراد فراهم شود.
 
 


 

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، از سوی دیگر، پیشنهاد دیگری را هم دنبال می‌کرد که موضوع لغو روادید با 60 کشور جهان بود و این موضوع هم مورد موافقت رئیس‌جمهور قرار گرفته بود اما اجرای آن در عمل با کش و قوس‌هایی مواجه شد. 

می‌توان موضوع لغو روادید را در گام نخست برای توریست‌های مسلمان ورودی به این 3 شهر زیارتی آغاز کرد تا گردشگری مذهبی در کشور بیش از پیش رونق گیرد.

رونق گردشگری مذهبی موضوعی است که در برنامه پنجم توسعه کشور نیز  بر آن تأکید شده است اما برای ایجاد مناطق آزاد زیارتی، گذشته از موضوع لغو روادید برای گردشگران خارجی، توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز گردشگران داخلی و خارجی در این شهرهای مذهبی، مسئله‌ای است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

ورود گردشگر تنها کافی نیست اگر چه قبور مطهر امام هشتم (ع)، حضرت معصومه (س) و احمد بن موسی (ع)  برای گردشگران مذهبی، بهترین بهانه سفر به این شهرهای مذهبی است اما باید با فراهم کردن امکانات و ابزار آسایش گردشگران، زمینه سفرهای چندین‌باره آنها را ایجاد کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها