امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۵:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6800
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۱۹
تعداد بازدید: 127
خدیجه محصلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: قانون ملی مبارزه و کنترل دخانیات در ایران در سال ۱۳۸۵ به تصویب رسید و یکسال قبل از آن ...

خدیجه محصلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: قانون ملی مبارزه و کنترل دخانیات در ایران در سال ۱۳۸۵ به تصویب رسید و یکسال قبل از آن نیز ایران به کنوانسیون جهانی مبارزه با دخانیات پیوست، از آن زمان تاکنون برخی مواد این قوانین از جمله منع تبلیغات مستقیم مواد دخانی و ممنوعیت مصرف دخانیات در اماکن عمومی و الصاق تصاویر هشدار دهنده بر روی سیگار تا حدی اجرایی شده است اما بسیاری از مواد این قوانین به علل مختلف از جمله نبود همکاری بین بخشی اجرایی نشده است.
 
تلفن گویای ترک اعتیاد

وی ادامه داد:‌ اقدام جدیدی که امسال وزارت بهداشت برای کنترل دخانیات مد نظر دارد ایجاد تلفن گویای ترک مصرف سیگار و ایجاد سایتها و آموزش مجاری کنترل مصرف دخانیات است. تلفن گویای ترک دخانیات احتمالاً تا دو هفته آینده اعلام می‌شود و سایتهای آموزش مجازی کنترل دخانیات نیز در هفته کنترل دخانیات که از ۴ تا ۱۰ خرداد است رونمایی می‌شوند.
 
تبلیغات غیر مستقیم دخانیات ادامه دارد

محصلی گفت: خوشبختانه قوانین خوبی در زمینه مبارزه با دخانیات در کشور داریم و به خصوص تبلیغات مستقیم دخانیات از بعد از انقلاب و به خصوص از سال ۱۳۷۳ با تصویب قانون آن ممنوع شده است اما تبلیغات غیر مستقیم مواد دخانی متأسفانه هنوز وجود دارد که باید برای آن هم فکری کرد.

وی افزود:‌ مافیای شرکتهای دخانی جوانان و زنان را به عنوان گروه مشتریان خود در نظر گرفته‌اند و با تبلیغات دروغین و اغواکننده این گروهها را به سمت مصرف بیشتر مواد دخانی جلب می‌کنند به همین علت با وجود کاهش یک درصدی آمار کلی مصرف دخانیات در کشور شاهد افزایش نسبی مصرف دخانیات در بین جوانان و به خصوص زنان در کشور هستیم.
 
اخذ غرامت بیماران از شرکتهای دخانی در ابهام

کارشناس مسئول دخانیات وزارت بهداشت گفت:‌ سال گذشته گروهی از مشاوران سازمان بهداشت جهانی برای بررسی میزان اجرای کنوانسیون جهانی منع مصرف دخانیات به ایران آمدند و با بررسی وضع کشور اعلام کردند که ایران قانون خوبی را برای منع مصرف دخانیات تصویب کرده است و تنها اشکالی که از قانون ملی مبارزه با دخانیات ایران گرفتند این بود که در این قانون بر خلاف کنوانسیون جهانی منع مصرف دخانیات به گرفتن غرامت از شرکتهای دخانی از صورت بروز مشکل برای مصرف کنندگان اشاره نشده است.

وی افزود: ما این موضوع را از قوه قضاییه پیگیری کردیم و در زمان حضور مشاوران سازمان بهداشت جهانی امکان گرفتن پاسخ از دستگاه قضایی فراهم نشد. البته بعداً این توجیه را اعلام کردند که در ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی به این نکته اشاره شده که هر اقدامی که تهدید کننده سلامت عمومی باشد جرم است و امکان پیگیری قضایی آن وجود دارد.

محصلی اضافه کرد: در مورد منع مصرف دخانیات در اماکن عمومی نیز اقداماتی انجام شده است اما هنوز در مورد مصداق اماکن عمومی از جمله قهوه خانه‌ها ابهام وجود دارد و با وجود رأی دیوان عدالت اداری مبنی بر ممنوعیت عرضه قلیان در این اماکن هنوز این قانون اجرایی نشده است.
 
کم کاری وزارت صنعت، معدن و تجارت

وی گفت: با وجود گذشت بیش از ۶ سال از تصویب قانون ملی کنترل دخانیات هنوز وزارت بازرگانی سابق و وزارت صنعت،معدن و تجارت فعلی،عاملان مجاز فروش محصولات دخانی را معرفی و مشخص نکرده است در صورتی که این عاملان مشخص شوند، دانشگاههای علوم پزشکی و نیروی انتظامی می‌توانند با متخلفان غیر مجاز عرضه دخانیات و مراکز مجازی که به  افراد زیر ۱۸ سال سیگار می‌فروشند یا عرضه تک فروشی دارند برخورد کنند.
 
۱۴درصد ایرانیان دخانیات مصرف می‌کنند

کارشناس مسئول کنترل دخانیات وزارت بهداشت ادامه داد: در مورد آمار مصرف دخانیات در کشور نیز آخرین تحقیقات وزارت بهداشت نشان می‌دهد که ۱۱درصد افراد بالای ۱۵ سال روزانه مصرف سیگار دارند و ۱۴ درصد نیز روزانه سیگار یا سایر مواد دخانی مصرف می‌کنند.

وی ادامه داد: همچنین ۴.۷ درصد مردان و ۲.۳ درصد زنان نیز مصرف مداوم قلیان دارند و به طور کلی ۳.۵ درصد ایرانیان قلیان می‌کشند که آمار بالایی است و با توجه به این مضرات قلیان به مراتب بیش از سیگار است باید برای اصلاح فرهنگ غلط مصرف قلیان در کشور هر چه سریعتر اقدام کرد.

محصلی گفت:‌ به طور کلی ۲۶درصد افراد ۱۳ تا ۱۵ سال حداقل یکبار قلیان کشیده‌اند. البته این آماری است که مرکز مدیریت بیماریهای غیر واگیر وزارت بهداشت به دست آورده است و البته رسیدن به آ‌مار دقیق تر نیازمند اجرای یک تحقیق جامع با جامعه نمونه آماری بزرگتر است.
انتهای پیام/‌
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها