امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۷:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68037
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 60
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس،مهشید ناصحی در نشست خبری در مورد بیماری سل گفت: بر اساس مطالعات کشوری، میزان آگاهی مردم نسبت به بیماری سل بسیار ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس،مهشید ناصحی در نشست خبری در مورد بیماری سل گفت: بر اساس مطالعات کشوری، میزان آگاهی مردم نسبت به بیماری سل بسیار پایین است. برخی مردم تصور می‌کنند این بیماری دیگر وجود ندارد یا اگر شخصی به آن مبتلا شود با همان سرفه‌های همراه با خون، قطعاً فوت خواهد کرد.

وی افزود: در حالی که این انگ برای مبتلایان ناخوشایند است و صحت ندارد.مردم باید بدانند درمان سل حدود ۶ ماه طول می‌کشد و بیمار پس از ۲ تا۳ هفته بهبود یافته و علائم ظاهری در بیمار از بین می‌رود.

ناصحی تصریح کرد: سل قابل درمان است اما اگر بیماران درمان خود را نیمه کاره رها ‌کنند، این مسئله باعث می‌شود تا سل مقاوم به درمان در فرد ایجاد شود.

رئیس اداره سل وزارت بهداشت افزود: درمان سل مقاوم نیز 40 میلیون تومان هزینه دارد و فرد به جای اینکه پس از 6 ماه به طور کامل بهبود یابد باید دو سال زمان صرف درمانش کند در این شرابط هم 50 درصد بیماران به درمان جواب نمی‌دهند.

وی ادامه داد: انگ زیاد در جامعه باعث شده تا مبتلایان به سل بیماری خود را از خانواده و اطرافیان خود پنهان کنند و اجازه ندهند مأموران بهداشت برای یادآوری مصرف داروهایشان به منزل آنها مراجعه می‌کنند و از طرفی خودشان هم به خانه‌های بهداشت به سختی مراجعه می‌کنند. این مسئله باعث شده است با سل مقاوم به درمان روبرو شویم.

مسابقه ایران بدون سل

ناصحی گفت: به مناسبت روز جهانی سل که مصادف با چهارم فروردین است وزارت بهداشت مسابقه بزرگ ایران بدون سل را طراحی کرده و از مردم خواسته است برای شرکت در این مسابقه می‌توانند به پایگاه‌های اطلاع رسانی وزارت بهداشت به نشانی www.behdasht.gov.ir و www.tb.hbi.ir مراجعه کنند و آدرس ایمیل و شماره تماس خود را ثبت کنند.

وی افزود: مهلت شرکت در مسابقه بزرگ ایران بدون سل از امروز تا 31 فروردین است و شرکت در این مسابقه علاوه بر افزایش آگاهی مردم نسبت به بیماری سل، جوایز نفیسی را نیز با خود به همراه دارد.

از سل بیشتر بدانیم

سل یک بیماری عفونی قابل انتقال است که توسط باکتری به نام "میکوباکتریوم توبرکلوزیس" ایجاد می شود و اصلی ترین راه ابتلا، استنشاق ترشحات یا غبار آلوده به میکروب سل است که معمولاً ناشی از تماس با بیمار مبتلا به سل است.

بیماری سل به وسیله قطره های ریز موجود در هوا از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و اغلب افرادی را که در ارتباط نزدیک با فرد بیمار باشند، درگیر می‌کند. بنابراین همه اعضای خانواده فرد بیمار، در معرض ابتلا به این بیماری هستند، مگر اینکه بیمار به بیمارستان منتقل شود و با آنها زندگی نکند یا تحت درمان صحیح قرار بگیرد.

سل اولیه معمولاً بدون نشانه است و در جریان معاینه معاشران بیماران سلی کشف می‌شود. این بیماری معمولاً ریه‌ها را گرفتار می‌کند و نشانه های بیماری عبارتند از: سرفه بیش از دو هفته (معمولاً خشک)، تب، کم اشتهایی و در کودکان نارسایی رشد و نشانه های شدیدتر بیماری ممکن است با حملات سرفه و دیده شدن خون در خلط دیده شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها