امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۰:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68094
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیدجلال دهقانی فیروزآبادی در سمینار علمی سیاست خارجی اعتدال‌گرا در دفتر ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیدجلال دهقانی فیروزآبادی در سمینار علمی سیاست خارجی اعتدال‌گرا در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه با بیان تعریفی از گفتمان اعتدال‌گرایی گفت: گفتمان اعتدال‌گرایی یعنی آرمان‌گرایی واقع‌نگر یا واقع‌بین که تعادل و توازن ایجاد کند.

وی با بیان اینکه در سیاست خارجی عقل معاش هم لازم است و باید کارها را در چارچوب هنجارهای موجه به صورت موجه جلوه دهیم گفت: غربی‌ها به ایران این اتهام را می‌زنند که برنامه هسته‌ای شما صلح‌آمیز نیست در حالی که ما باید با هنجارهای موجه و دلایل موجه جواب دنیا را بدهیم و بگوییم که برنامه ما کاملا صلح‌آمیز است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه گفتمان اعتدال در سیاست خارجی ایران چرایی‌های مختلفی دارد گفت: چرخه گفتمانی در سیاست خارجی ایران به اعتدال رسیده بود و این امر را من دو ماه قبل از انتخابات پیش‌بینی کرده بودم همچنین دین اسلام یک دین واقع‌گرا و آرمان‌گرا است و بسیاری از مستشرقین هم می‌گویند که اسلام دینی است که برای دنیا هم برنامه دارد چه برسد به آخرت ضمن اینکه گفتمان انقلاب اسلامی هم دارای آرمان‌گرایی واقع‌بین است. همچنین رئیس‌جمهور فعلی هم قبل و بعد از انتخابات مشی اعتدال‌گرایی را دنبال کرده است.

دهقانی فیروزآبادی دلایل و زمینه‌های عینی اعتدال‌گرایی را در عرصه سیاست خارجی ایران اینگونه برشمرد و گفت: ما در عرصه سیاست خارجی و پرونده هسته‌ای به بن‌بست بر خورده بودیم و همچنین مشکلات معیشتی در زندگی روزمره مردم به وجود آمده بود و تحولاتی نیز در عرصه داخلی و منطقه‌ای و بین‌المللی به وجود آمده بود.

وی با بیان اینکه سیاست خارجی به صورت کلی نباید گفتمان‌های مختلف داشته باشد که در آن صورت دچار چالش می‌شویم اظهار داشت: یکی از آسیب‌های سیاست خارجی ایران این است که گفتمان واحدی بین گفتمان وزارت خارجه و وزارت دفاع و... نباید به وجود آید زیرا در آن صورت دچار تشتت گفتمانی خواهیم شد.

این استاد دانشگاه افزود: ما باید ظهور و بروز گفتمان اعتدالی را در رفتار عینی افراد ایجاد کنیم و باید کاری کنیم تا نهادهای اعتدال‌گرا در سیاست خارجی رفتار اعتدالی داشته باشند ضمن اینکه ایده‌آل آن است که اعتدال‌گرایی در سیاست خارجی باید نهادینه شود و باید کاری کرد که انسان‌های غیر معتدل نتوانند کاری صورت دهند.

سیدجلال دهقانی فیروزآبادی در پایان اظهار داشت: باید در درون قوه مجریه و ارکان زیرمجموعه‌اش انسان‌هایی معتدل که دارای تعادل و توازن در گفتار و رفتار هستند کار را به دست بگیرند زیرا اعتدال‌گرایی یک ذهنیت است و انسانی که چندجانبه فکر نمی‌کند نمی‌تواند چندجانبه عمل کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار