امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۳:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68100
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 74
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ابراهیم متقی در سمینار علمی سیاست خارجی اعتدال‌گرا در دفتر مطالعات سیاسی ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ابراهیم متقی در سمینار علمی سیاست خارجی اعتدال‌گرا در دفتر مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت خارجه با بیان اینکه اگر اعتدال به منزله نادیده گرفتن قالب‌های بنیادین منافع ملی یک کشور برای ادامه حیات باشد، چالش برانگیز است، گفت: سیاست خارجی این دولت میراث دولت هاشمی رفسنجانی است که در آن زمان روابط ما با عربستان بر مبنای سیاست تنش‌زدایی شکل گرفته بود و باقی ماندن این چالش از زمان دهه 70 تا دهه 90 چالش جدیدی را ایجاد خواهد کرد.

وی با بیان اینکه هر روز ما یک انتظار در مناطق حوزه نفوذ ایران در کشورهایی مانند عراق، سوریه، لبنان و یمن مشاهده می‌کنیم گفت:‌ هر جایی که حوزه نفوذ ما بوده است انتظارات مختلف علیه منافع ایران سوق داده است که این امر نشان می‌دهد که یا در حال افول قدرت هستیم یا در حال فرسایش.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه امروز فضای سیاست منطقه‌ای ما رادیکالیزه شده است، گفت: فضای منطقه ما در حل حاضر اینگونه است که بحران رویارویی و حتی جنگ صلیبی از سوی بازیگری به نام عربستان صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه سیاست خارجی اعتدال یعنی پذیرش سیاست بازگشت به عقب، گفت: حوزه نفوذ ما در منطقه به همین طور متحدین استراتژیک ما مورد حملات مختلفی از سوی دشمنان ایران قرار می‌گیرد و دلیل این امر هم آن است که متأسفانه در پنج سال اخیر ما فضای امنیتی منطقه را نادیده گرفته بودیم و این امر دقیقا از زمانی رخ داده که سیاست خارجی دولت قبل به سمت مصالحه پیش رفت.

متقی با بیان اینکه فضای منطقه خاورمیانه نشانه‌های جنگ دست نشانده را بیان می‌کند، گفت:در مناطق عراق، لبنان، سوریه و یمن یک جنگ دست نشانده از سوی بازیگران منطقه‌ای در حال هدایت است که ماهیت این جنگ‌ها نامتقارن است.

وی اظهار داشت: حوزه امنیت خاورمیانه در حال حاضر به گونه‌ای است که گسترش بحران و افزایش رویارویی و جدال علیه ایران اجتناب‌ناپذیر است و در مجموع تقابل با شیعه و جمهوری اسلامی ایران و متحدین آن در دستور کار است.

متقی افزود: اگر ما تعریفی دقیقی از سیاست قدرت نداشته باشیم و اگر با سیاست قدرت در فضای کنش نامتقارن منطقه‌ای در یک اقدام متقابل برخورد نکنیم و اگر مرزبندی‌هایمان را در شرایط کاملا شفاف قرار ندهیم در آن صورت هیچ گاه قادر نخواهیم بود که به وضعیت خوبی در آینده دست پیدا کنیم. زیرا امکان دارد که چالش منطقه‌ای و مرزی به چالش داخلی تبدیل شود.

وی با بیان اینکه اعتدال در ادبیات روابط بین‌الملل وجود ندارد و هیچ کدام از دانشمندان این بخش این مفهوم را به کار نبرده‌اند، گفت: ما در تحلیل خود از سه سال پیش تاکنون در رفتار عربستان در منطقه دچار اشتباه شده‌ایم. زیرا این کشور از آن زمان تاکنون در حال ائتلاف منطقه‌ای و بین‌المللی علیه ما بوده است.

متقی اظهار داشت: ظریف، وزیر خارجه و افخم، سخنگوی وزارت خارجه درک دقیقی از سیاست بین‌المللی ندارند و در عرض شش ماه مرتب تغییر مواضع در دیدگاه‌های خود داده‌اند و در خارج از کشور یک جور مصاحبه می‌کنند و در داخل کشور جور دیگر.

وی با بیان اینکه نباید فکر کنیم که اگر دیپلماسی خنده را در دست بگیریم، می‌توانیم در محیط بحرانی منطقه حرکت کنیم، گفت: پیگیری دیپلماسی خنده از سوی ایران اشتباه است و این سیاست جواب نمی‌دهد. زیرا منطقه خطرناک‌تر و بحرانی‌تر از این حرف‌هاست و این فضای امنیتی در آینده نیز گسترش پیدا خواهد کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها