امروز : سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۲:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68143
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 74
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، ماهنامه زمانه (نامه اندیشه، فرهنگ و ادبیات) دی و بهمن‌ماه 1392 شماره 122و123 (دوره جدید 35و36) در 68 صفحه، توسط ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، ماهنامه زمانه (نامه اندیشه، فرهنگ و ادبیات) دی و بهمن‌ماه 1392 شماره 122و123 (دوره جدید 35و36) در 68 صفحه، توسط کانون اندیشه جوان منتشر شد.

موضوع سفرنامه مستر همفر و حواشی آن، یکی از بحث‌های فرامنطقه‌ای و جالب توجه پژوهشگران و محققان حوزه اسلام معاصر است. فارغ از بحث درباره اصالت و حقیقت این سفرنامه، موضوع دیگری که در این باره شایسته توجه به نظر می‌رسد، تاریخچه معارضات و مباحثاتی است که در دو قرن گذشته، میان متفکران و پژوهشگران درگرفته است. برای درک بهتر و عمیق این دو مسأله مهم، زمانه پرونده بخش تاریخ این شماره خود را با عنوان «معمای مستر همفر» به این موضوع اختصاص داده است. در این پرونده تلاش شده است کتاب خاطرات همفر که یکی از منابعی است که به منشأ عقاید محمد بن عبدالوهاب پرداخته، بررسی شود. در این پرونده گفت‌وگوهایی با دکتر صادق آینه‌وند و دکتر محمد حسین امیر اردوش انجام شده است.

پرونده جهان اسلام این شماره زمانه در ادامه بررسی وضعیت شیعیان در مناطق مختلف جهان به وضع شناسی شیعیان در آفریقای سیاه می‌پردازد. در این پرونده به طور مختصر به وضعیت شیعیان بسیاری از کشورهای آفریقای سیاه پرداخته شده است و همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین ملک‌زاده در گفت‌وگویی مفصل از مشاهدات و خاطرات و خطرات خود در برخی از این کشورها سخن گفت. وی درباره استعمار فرانوی غربیان و مناسبات شیعه، وهابی، صوفی و مسیحی در این پهنه از جهان و فرصت‌های تبلیغ مکتب اهل بیت(ع) در آفریقای سیاه که هر روز در حال از دست رفتن می‌باشند سخن به میان آورده است. در این پرونده همچنین در گفت‌وگو با دکتر محمود کریمی استاد پیشین دانشگاه اسلامی غنا پیرامون وضعیت فعلی حضور ایران و تشیع در آفریقای سیاه سخن گفته شده است.

زمانه همچنین در پرونده‌ای دیگر به کارکرد منبر در انقلاب اسلامی پرداخته است. در این پرونده جایگاه منبر چونان رسانه‌ای موفق در رخ دادن انقلاب اسلامی ایران و تبلیغ آموزه‌های اسلامی بررسی شده است.

از دیگر مطالب این شماره زمانه می‌توان به گزارش نشست «ویژ‌گی‌های شعر انقلاب اسلامی»، همچنین جلسه معرفی و نقد کتاب «تافته جدابافته» و چهارمین جشنواره مردمی فیلم عمار اشاره کرد.

نشریه زمانه را می‌توانید از نمایشگاه دائمی آثار کانون اندیشه جوان (خیابان قدس، خیابان بهنام، پلاک 19) تهیه کنید یا با تماس با شماره 1ـ88970840 مشترک شوید.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها