امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۶:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68170
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 31
حجت‌الاسلام مهدی رستم‌نژاد عضو هیأت علمی جامعةالمصطفی(ص) العالمیه در خصوص شهادت شهید اول در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به ...

حجت‌الاسلام مهدی رستم‌نژاد عضو هیأت علمی جامعةالمصطفی(ص) العالمیه در خصوص شهادت شهید اول در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گفت: ابوعبدالله زین‌الدین محمد بن مکی عاملی ملقب به شهید اول، متولد 734 قمری در  شهر «جزّین» جبل عامل لبنان است که پدرش از علمای بزرگ و مادرش نیز بانوی محترمی از خاندان علویون در عراق بود.

وی افزود: شهید اول تا سن 16 سالگی در شهرک جزّین در نزد پدر و عموی خویش مقدمات فقه را آموخت و بعد از آن در سال 750 قمری به حلّه عراق مهاجرت کرد و از محضر یکی از نوابغ روزگار یعنی فخرالمحققین، حدود 5 سال از بهترین دوران زندگی خود را در عراق سپری کرد.

عضو هیأت علمی جامعةالمصطفی(ص) العالمیه بیان داشت: ابوعبدالله محمد مکی توانست در سن 17 سالگی درجه اجتهاد را از دست فخرالمحققین بگیرد و کم هستند افرادی که بتوانند در این سن گواهی اجتهاد بگیرند. شهید اول در سال 755 هجری به زادگاه خویش «جزّین» بازگشت و در آنجا مدرسه‌ای تأسیس کرد و به تربیت طلاب پرداخت و از این رو بسیاری از بزرگان، فقها و صاحبان آثار مانند ابن خازن و ابن نجده از شاگردان ایشان هستند.

وی ادامه داد: شهید اول برای کسب دانش به بسیاری از شهرهای بزرگ اسلامی روزگار از مصر تا فلسطین، مکه و دمشق سفر کرد و کتاب‌های فراوانی را هم به یادگار گذاشت که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به «اللمعة الدمشقیه» معروف به «لمعه» اشاره کرد که از قرن هشتم تا کنون از جمله مهم‌ترین منابع درسی حوزه‌های علمیه به شمار می‌رود.

رستم‌نژاد ابراز داشت: بزرگان و دانشمندان ما شهید اول را بعد از محقق حلی، نام‌آورترین فقیه روزگار می‌دانند. در دوره‌ای که شهید اول به درجه اجتهاد و زعامت حوزه‌های علمیه رسید شهرتش در تمام سرزمین‌های شیعه نشین فراگیر شد، از جمله مشهد مقدس که حاکم سربداران در آنجا مستقر بود.

وی افزود: «سلطان علی بن مؤید» حاکم سربداران خراسان در سال 766 حکومت خراسان را به دست گرفت و برای شهید اول که در دمشق بود نامه‌ای نوشت و از ایشان دعوت کرد که زعامت شیعه را در خراسان برعهده گیرد که ایشان نپذیرفت و به جای آن کتاب لمعه را که یک دوره فقه شیعه بر مبنای فقه اهل بیت(ع) بود، از کتاب الطهارة تا کتاب حدود و دیات را طی هفت روز نوشت.

عضو هیأت علمی جامعةالمصطفی(ص) العالمیه اظهار داشت: در اواخر عمر شریف شهید اول که بسیار اندک هم بود فتنه‌ای به نام «محمد یالوشی» در دمشق اتفاق افتاد و چون وی آدم سخنوری بود توانست مردم را از طریق سحر و کهانت، مردم را به گمراهی کشاند تا جایی که حتی ادعای نبوت هم کرد و این فتنه در آن دوران بسیار بالا گرفت و از این رو شیخ ابوعبدالله محمد مکی فتوای قتل او را صادر کرد و حاکم آن زمان نیز بر اساس فتوای ایشان، محمد یالوشی و بسیاری از یاران او را کشت.

وی افزود: حاکم وقت که عوض شد آن دسته از طرفداران محمد یالوشی که پراکنده شده بودند، علیه شهید اول طوماری را امضا کردند و نسبت‌های ناروایی را به ایشان دادند و بالأخره شهید اول را در دمشق دستگیر کردند، مدتی را در زندان بود تا اینکه محاکمه ساختگی را برای او ترتیب دادند و حکم اعدام او را صادر کردند. سرانجام شهید اول در سن 52 سالگی در جمادی‌الاول سال 786 در دمشق به شهادت رسید.

رستم‌نژاد درباره نحوه شهادت شهید اول اظهار داشت: بعد از اینکه ابوعبدالله محمد مکی را به شهادت رساندند جسد شهید را به دار آویختند، سپس بدن بی‌جان او را سنگسار کردند و بعد بدنش را سوزاندند به طوری که هیچ اثری از شهید اول باقی نماند، اما آنچه که مهم است هیچ‌گاه نتوانستند آرمان‌های این شهید بزرگوار را بشکنند و بسوزانند و برکتی که خداوند متعال به قلم ایشان داد به کمتر کسی چنین برکتی را بخشیده است.

وی ادامه داد: به هر حال تمام کسانی که وارد حوزه علمی شیعی در سراسر جهان اسلام امروزی می‌شوند؛ حوزه علمیه نجف، سامرا، قم و تمام کشورهایی که حوزه علمیه دارند بر سفره شهید اول می‌نشینند و یک دوره فقه را از ایشان می‌خوانند و این نشان از مزد شهید اول در این دنیا دارد و امیدوارم خداوند ما را از کسانی قرار دهد که در راستای آرمان، حرکت و فکر شهید اول حرکت کنیم.

عضو هیأت علمی جامعةالمصطفی(ص) العالمیه خاطرنشان کرد: از نظر اخلاقی نوشته‌اند که شهید اول، فرد عارف مسلکی بود و حقیقتاً متخلق به اخلاق بود، همچنین همسر وی نیز از بزرگان بود؛ شهید اول چهار فرزند داشت که همگی در زمره علما درآمدند و اهل اثر و تألیف شدند و به طور کلی نسبت خانواده این شهید به سلسله پاکان مانند 2-3 تن از صحابه پیامبر(ص) می‌رسد.

وی با بیان اینکه تعریف‌هایی که از خانواده شهید اول به ما رسیده حاکی از آن است که وی فردی خودساخته، انسانی مهذّب، مراقب زبان و رفتارش بود، گفت: بنابراین خداوند متعال بی‌جهت به عمر و قلم انسان برکت نمی‌دهد، لذا همین که چنین برکتی در قلم شهید اول بود، با وجود اینکه چند قرن از زمان حیات ایشان می‌گذرد، همه افراد همچنان بر سر سفره احسان علمی او می‌نشینند، نشان می‌دهد که او انسانی خودساخته بود.

رستم‌نژاد بیان داشت: اگر انسان خودساخته نباشد و آنچه را که می‌نویسد و می‌گوید عمل نکند، نمی‌تواند تا این اندازه ماندگار شود. درباره اخلاق، عرفان، عبادت، خلوص، شب‌زنده‌داری، مردم‌داری شهید اول که همه از مباحث اخلاقی است فراوان گفته شده و در کتاب‌ها مضبوط و مکتوب است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار