امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۶:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68240
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۳
تعداد بازدید: 87
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، بنیاد شهید به فرمان امام خمینی (ره) در بیست و دوم اسفندماه سال 58 تأسیس شده و همچنین ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، بنیاد شهید به فرمان امام خمینی (ره) در بیست و دوم اسفندماه سال 58 تأسیس شده و همچنین این روز مطابق مصوبه شورای عالی فرهنگی روز بزرگداشت شهدا در تاریخ و

تقویم ایران ثبت و ضبط شده است.

روز بزرگداشت شهدا در ماه و روزی نام‌گذاری شده که هر فردی در کشور ما در حال آماده شدن برای عید نوروز است و آحاد جامعه در این ماه به ویژه اواخر اسفندماه در تهیه و تأمین نیازهای اساسی و ضروری زندگی است.

ولی در لابه‌لای این جنب و جوش و شور و علاقه برای آماده شدن آغاز سال جدید باید یادمان نرود که مردانی بودند که برای تحقق آرامش امروز ما از گرانبهاترین و بالاترین سرمایه خویش گذشتند و با حضور در جنگ تحمیلی و تحمل سختی‌ها و دشواری‌ها در برابر تجاوز و خودخواهی‌های دشمنان ایستادند و از مرز و بوم کشورمان دفاع کردند.

مردانی که با دادن خون خود زمین ایران را به رنگ سرخ آغشتند و به دشمنان اسلام نشان دادند در جایی که آنها به اعتقادات و ارزش‌های اسلامی بی‌احترامی کنند و یا برای کم‌رنگ این ارزش‌ها توطئه کنند، حاضرند از والاترین و شیرین‌ترین سرمایه خود یعنی جانشان بگذرند ولی یک قدم از آرمان و اهداف‌شان که در اسلام تعیین و تبیین شده است، کوتاه نیایند.

به همین دلیل نامگذاری روز بزرگداشت شهدا در اسفندماه تلنگری بزرگ برای مردم ایران است که هر سال جدید را با یک بیعت مجدد با شهدا‌ی انقلاب اسلامی آغاز کنند تا در شروع هر سال بیش از گذشته حافظان شایسته ارزش‌های اسلامی و نظامی و آرمان‌های امام و شهدا باشند و با تلاش مضاعف در راستای ترویج ایثار و شهادت و شناخت و کسب معرفت از آنان گام‌های بسزایی را بردارند.

همچنین روز بزرگداشت شهدا فرصت خوبی است تا حق بزرگی که شهدا بر گردن ما دارند برای آحاد جامعه تبیین شود به همین دلیل ستاد روز بزرگداشت شهدا در کشور و به تبع آن در هر استان تشکیل شده تا با زنده نگه داشتن یاد و خاطره و آشنا شدن با آرمان‌های والای این شهیدان با ادامه دادن راه این دلیرمردان دین خود را نسبت به آنان ادا کنیم و با تحقق این مهم رضایت‌شان را کسب کنیم.

در این راستا اداره کل بنیاد شهید استان قزوین مانند سایر استان‌ها برنامه‌های مختلف و متنوعی در بیست و دوم اسفندماه تعریف کرده که برخی از آن همزمان با سراسر کشور برگزار و برخی دیگر ابتکار بومی بوده و فقط در این استان برپا می‌شود.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین در این خصوص می‌گوید: برنامه‌های امسال به مناسبت روز بزرگداشت شهدا در راستای راهبرد و سیاست کلان این نهاد تعریف شده که زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدای انقلاب از جمله مهمترین اهداف این برنامه‌ها است.

وی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و نهادینه کردن بزرگداشت روز شهدا را دومین مؤلفه اجرای برنامه‌های اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین در بیست و دوم اسفندماه برشمرد و گفت: تاکنون چندین سال از عمر انقلاب اسلامی گذشته و خیلی از مردم عام و خاص به نامگذاری این روز توجه نمی‌کنند.

نصیری بیان کرد: البته یک روز به نام روز بزرگداشت شهدا نامگذاری کردن، خیلی کم است و کافی نیست ولی بهانه خوبی برای تبیین اهداف این دلیرمردان و قهرمانان تاریخ انقلاب اسلامی به مردم است تا این مهم دنباله‌دار در طی سال ادامه یابد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین با بیان اینکه شهدا همه سرمایه خود را برای آزادی، عزت و حفظ اسلام تقدیم انقلاب کردند تا بتوانند ارزش‌های دینی را در این کشور برپا کنند، خاطرنشان کرد: شهدا ایثاری کردند که برای هر یک از ما الگوی ماندگاری است و باید از آن درس گرفت که روز بزرگداشت شهدا فرصت خوبی برای انجام این مهم است که باید از آن استفاده بهینه کرد.

این مسئول گفت: در قرآن کریم بیان شده «شهدا زنده‌اند و در نزد خداوند روزی می‌خورند» و در جای دیگر می‌فرماید «اصلاً فکر نکنید که شهدا مردند، آنها زنده‌اند» و پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید« بالاتر از هر کار نیکی یک کار خیر دیگری وجود دارد و فقط بالاتر از شهادت کار نیک دیگری وجود ندارد» و باز هم ایشان در جای دیگر فرمودند «شهادت بهترین مرگ‌ها است».

وی بیان کرد: امام خمینی (ره) «شهادت را عزت ابدی می‌داند» و رهبر فرزانه انقلاب «اقتدار نظام انقلاب اسلامی را مدیون شهدا می‌داند» که این مطالب بیانگر شأن و منزلت و عمل نیک ماندگار و ارزشمند آنها در جنگ تحمیلی است.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین ادامه داد: همچنین این احادیث و سفارش‌های بزرگان دینی این موضوع را اثبات می‌کند که شهدا حق بزرگی بر گردن ما دارند چراکه آنان ایثارگران واقعی در تحقق آرامش زندگی امروز ما هستند و در اوج قله ایثار در کشور ما ایستادند.

این مسئول ابراز داشت: آنان نه تنها در جنگ تحمیلی بلکه در عرصه‌های مختلف زندگی خود ایثار کردند و این مهم حتی در زندگی فردی، شخصی و اجتماعی آنان نهادینه شده بود به همین دلیل آنان با داشتن روح بلند معنوی به سوی معبود خود پرواز کردند.

نصیری با اشاره به اینکه ایثار کردن در زندگی یک حلقه مفقوده در جامعه امروز است، بیان کرد: اکنون ما نیز باید با الگوبرداری از نحوه زندگی شهدای انقلاب اسلامی بتوانیم خودمان را به آنان نزدیک کنیم تا ما نیز همانند این شهیدان در لایه‌های زندگی فردی و اجتماعی خود بتوانیم به درستی ایثار کنیم تا در نزد خداوند سربلند باشیم.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین بیان کرد: بازگو کردن خاطرات شهدا می‌تواند به ما در این مهم کمک بسزایی کند بر این اساس پدران، مادران و فرزندانش شهدا خاطرات بی‌شماری از فرزندان و پدران شهید خود دارند و می‌توانند این خاطرات را به نسل جدید انتقال دهند تا این نسل با شنیدن این خاطرات بیشتر با سیره عملی زندگی آنان آشنا شود و با تحقق این مهم در مسیر درست الهی استوارتر حرکت کنند.

این مسئول گفت: طبق بیانات مقام معظم رهبری «زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست» و یا بر اساس سخنان امام خمینی (ره) «هرچه انقلاب اسلامی دارد از برکت مجاهدت شهدا است»، اگر فردی به معنای این سخنان توجه نکند باید گفت که در حق خود کم لطفی و ظلم بزرگی کرده است.

وی افزود: البته برخی افراد زنده نگه داشتن شهدا را وظیفه بنیاد شهید می‌دانند ولی این مهم وظیفه سنگینی است و این نهاد به تنهایی نمی‌تواند به آن دست یابد بر این اساس لازم است که همه نهادهای دولتی و قشرهای مختلف جامعه به اندازه توان خود یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی را زنده نگه بدارند تا با حرکت کردن در مسیر درست الهی خود و کشور را در برابر آسیب‌ها و توطئه‌های دشمنان در امان نگه داریم.
============
گزارش از زهرا محبی ============
انتهای پیام/77009/ی40

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها