امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۰:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68325
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 78
به گزارش حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسن روحانی رییس جمهور عصر امروز پنجشنبه در بازگشت از سفر 2 روزه به عمان در گفت‌وگو ...

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسن روحانی رییس جمهور عصر امروز پنجشنبه در بازگشت از سفر 2 روزه به عمان در گفت‌وگو با خبرنگاران برنامه‌ها و نتایج سفر خود را تشریح کرد.

روحانی دیدار از کشور عمان را از نظر روابط دو جانبه با اهمیت توصیف کرد و گفت: در واقع این سفر پیگیری توافقات گذشته و به خصوص پاسخ به سفر پادشاه عمان در شهریور ماه بود که به عنوان اولین مقام عالی رتبه خارجی پس از مراسم تحلیف به ایران انجام شده بود.

رییس جمهوری امضای چند تفاهم نامه در زمینه مسئله انتقال گاز و همکاری‌های مربوط به حمل و نقل، کشتی رانی، محیط زیست، اشتغال، آموزش فنی و حرفه ای و سرمایه گذاری را از دستاوردهای این سفر برشمرد.

روحانی افزود: در این سفر علاوه بر دیدار با پادشاه و برخی مقامات عمان، دیداری نیز با تجار، سرمایه گذاران و اعضای اتاق بازرگانی این کشور و تجار و بازرگانان ایرانی در عمان داشتیم که در این نشست شرایط کشور برای گسترش تجارت، سرمایه گذاری و همکاری‌های اقتصادی تشریح شد.

رییس جمهوری با اشاره به دیدار خود با اساتید دانشگاه‌های عمان اظهار کرد: در این دیدار نیز دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی و مسائل منطقه ای و جهان مورد بحث قرار گرفت و درباره راهکارهای گسترش روابط و همکاری‌های علمی و فناوری دو کشور نیز گفت و گو شد.

روحانی با مهم و حساس توصیف کردن منطقه خلیج فارس و خاورمیانه تصریح کرد: در دیدار با پادشاه عمان بخش مهمی از مباحث ما به شرایط منطقه، امنیت خلیج فارس و دریای عمان و ثبات بیشتر منطقه و همچنین اقداماتی که هشت کشور ساحلی باید در این ارتباط انجام دهند، مربوط بود.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه یکی از اهداف دولت تدبیر و امید شکوفایی و آبادانی سواحل جنوب کشور از خلیج فارس تا دریای عمان و به ویژه سواحل مکران است، گفت: دولت مصمم است همه تلاش خود را برای آبادانی این سواحل به کار گیرد و در این خصوص ضرورت دارد با کشورهای آن سوی دریای عمان نیز بحث و مذاکره شود.

روحانی اضافه کرد: در مذاکرات انجام شده در این سفر طرف عمانی از سرمایه گذاری در سواحل ایران و به ویژه در بندر چابهار استقبال کرد.

رییس جمهوری با بیان اینکه دیدگاه‌های ایران و عمان درباره مسائل منطقه و جهان نزدیک و یکسان است، به گفت و گوهای خود با مقامات عمانی درباره بحران‌های منطقه‌ای از جمله مسئله سوریه، بحرین و یمن اشاره و اظهار کرد: عمان همسایه و دوست ایران است و در 40 سال گذشته همواره روابط خوبی داشته ایم و همچنان مصمم هستیم این روابط خوب را با عمان حفظ کرده و آن را با دیگر همسایگان و کشورهای منطقه نیز گسترش دهیم. منافع گسترش روابط دوستانه در منطقه فراتر از منطقه و به نفع جهان نیز هست.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها