امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۰۵:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68361
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «والینتینا ماتویینکو» در پایان مذاکرات با «محمدسعید عبیدالله‌اف» رئیس مجلس ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «والینتینا ماتویینکو» در پایان مذاکرات با «محمدسعید عبیدالله‌اف» رئیس مجلس ملی پارلمان تاجیکستان در نشستی به خبرنگاران هدف سفر و مذاکرات با مقامات تاجیک را همکاری در زمینه توسعه بیش از بیش مشارکت استراتژیک روسیه و تاجیکستان عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه میزان مبادلات کالا میان 2 کشور اکنون به بیش از یک میلیارد و 200 میلیون دلار رسیده است، تاکید کرد: سهم روسیه در مجموع سرمایه‌گذاری‌های مستقیم به طرح‌های مهم این کشور 50 درصد را تشکیل می‌دهد.

این مقام مجلس علیای روسیه نتایج مذاکرات هیئت‌های سیاسی در چارچوب کمیسیون بین پارلمانی روسیه و تاجیکستان را که با حضور وی در دوشنبه برگزار شد، در راستای ایجاد زمینه مناسب روابط دوجانبه بسیار مهم دانست.
«عبیدالله‌اف» رئیس مجلسی ملی تاجیکستان نیز به نوبه خود سفر ماتویینکو و هیئت همراه وی به تاجیکستان را فصل تازه‌ای در روابط دوجانبه عنوان کرد.

وی افزود: روسیه نقش برجسته‌ای در اجرای طرح‌های انرژی تاجیکستان داشته و نیروگاه «سنگتوده 1» اقدامی است که تا حدی به حل مشکل کمبود برق در این کشور کمک کرده‌است.

وی توافقات به دست‌آمده در جلسه کمیسیون مشترک همکاری بین المجالس را برای ایجاد زمینه حضور روسیه در اجرای برنامه‌های اقتصادی تاجیکستان از جمله در بخش انرژی موثر دانست.

رئیس مجلس ملی تاجیکستان توسعه روابط دوجانبه در بخش‌های مختلف از جمله اقتصاد، تجارت، فرهنگ، مسائل حقوق بشری به خصوص حمایت از حقوق و منافع مهاجران‌ را از موضوعات مورد بحث در جلسه بین پارلمانی عنوان کرد.

تاکید مجدد بر حل مسائل مهاجران تاجیک در روسیه

رئیس مجلس شورای فدراسیون روسیه همچنین بررسی مسائل مربوط به مهاجران تاجیک را از محورهای اصلی در مذاکرات دوجانبه دانست.

به گفته وی، مقامات تاجیکستان تعداد مهاجران کاری این کشور در خاک روسیه را 800 هزار نفر اعلام می‌کنند اما بنا به آمار نهادهای روسیه  تعداد مهاجران تاجیک در خاک این کشور یک میلیون و 300 هزار نفر است.

وی گفت: با تصویب توافقنامه همکاری در مورد مهاجرت بین دو کشور روند جلب و اعزام اتباع تاجیکستان برای کار به روسیه بهتر از گذشته تنظیم خواهد شد.

آموزش زبان روسی اقدامی در جهت حل مشکل مهاجران تاجیک

رئیس شورای فدراسیون روسیه با توجه به تلاش دولت تاجیکستان در مورد توسعه آموزش زبان روسی در این کشور گفت: ما می‌خواهیم که در این مورد نیز با این کشور همکاری گسترده تری داشته باشیم.

وی تصریح کرد: همراه با خود چند هزار کتاب و دستور آموزش زبان روسی را به تاجیکستان آورده که به مدارس این کشور توزیع خواهد شد.

به گفته وی، روسیه به این وسیله تا حد زیادی کمبود مواد و دستورهای آموزشی را در مراکز آموزشی تاجیکستان کاهش خواهد داد.

وی تاکید کرد: روسیه خود را موظف می‌داند که در این زمینه  نیز به تاجیکستان کمک و همکاری بیشتری کند.

وی با اشاره به پیشنهاد دولت تاجیکستان در مورد اعزام 400 معلم زبان روسی تاکید کرد: در حال حاضر مسائل و شروط فعالیت آنان در تاجیکستان مورد بحث و بررسی نهادهای دو کشور است.

بازدید 2 روزه مقام پارلمانی روسیه و امیدواری‌های «دوشنبه» از نتایج مذاکرات

ماتویینکو چهارشنبه گذشته در راس یک هیئت متشکل از اعضای پارلمان و همچنین برخی از مقامات امور اقتصادی کشورش وارد تاجیکستان شد.

رئیس مجلس شورای فدراسیون روسیه در دومین روز بازدید خود از این کشور، همچنین با «امامعلی رحمان» رئیس جمهوری و «شکورجان ظهوراف» رئیس مجلس نمایندگان نیز دیدار و گفت‌وگو انجام داد.

بازدید از دانشگاه مشترک تاجیکستان و روسیه، سخنرانی در حضور اساتید و دانشجویان این موسسه آموزشی از دیگر محورهای برنامه بازدید وی بود.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار