امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۶:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6837
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۱۹
تعداد بازدید: 208
پدرام پاک‌آیین در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس، اظهار داشت: نقش رسانه‌ها در ارتقای آگاهی‌های عمومی و کمک به برگزاری انتخاباتی پرشور و توأم با آگاهی ...

پدرام پاک‌آیین در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس، اظهار داشت: نقش رسانه‌ها در ارتقای آگاهی‌های عمومی و کمک به برگزاری انتخاباتی پرشور و توأم با آگاهی و بصیرت نقش بی‌بدیلی است.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد افزود: یکی از جلوه‌های حماسه سیاسی که امسال توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی به این نام، نامیده شده انتخابات است و انتخابات برپایه دو مؤلفه مشارکت‌ گسترده و توأم با آگاهی و بصیرت مردم شکل می‌گیرد.

وی ادامه داد: رسانه‌ها در تقویت هر دوی این مؤلفه‌ها نقش و تأثیر اساسی دارند. به طور طبیعی نخستین انتظاری که در آستانه انتخابات از رسانه‌ها وجود دارد التزام به قانون است یعنی هم قانون مطبوعات و هم قانون انتخابات و نیز سایر مقررات مرتبط از جمله مصوبات شورای عالی امنیت ملی باید مورد رعایت قرار گیرد.

پاک‌آیین اضافه کرد: چنانچه رعایت اخلاق رسانه‌ای مورد توجه قرار گیرد رسانه‌های ما از این آزمون بزرگ ملی سربلند بیرون می‌آیند و از فرصت انتخابات که مردم در آن بیشترین نیاز و حساسیت را برای دریافت اخبار و تحلیل‌های سیاسی دارند به  منظور ارتقای آگاهی و بصیرت عمومی استفاده خواهند کرد.

وی بیان داشت: چند نکته است که توجه به آنها می‌تواند تضمین کننده قانونمندی و اخلاق مداری رسانه‌ ها باشد. یکی صیانت از اصل انتخابات به عنوان مظهر مردم‌سالاری دینی است. از رسانه‌ها انتظار می‌رود که قبل از پرداختن به مصادیق و خروجی انتخابات از اصل انتخابات که از ارکان نظام سیاسی کشور است و از زمینه‌های الهام‌بخشی جمهوری اسلامی به سایر ملت‌های آزاده جهان به شمار می‌رود پاسداری کنند.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد  ابراز داشت: نکته دوم دشمن‌شناسی و مقابله با عملیات روانی نظام سلطه و عوامل داخلی آنان است و اینکه رسانه‌ها به عنوان دیده‌بان منافع ملی همواره به توطئه‌های استکبار برای خدشه بر سیمای روشن نظام اسلامی و تخریب جایگاه کشور در عرصه بین‌المللی توجه کافی داشته باشند در این زمینه لازم است که از تجارب گذشته نیز در مسیر آینده بهره‌گیری شود.

پاک آیین افزود: انتظار دیگر از رسانه‌ها این است که از امید و نشاط اجتماعی و امنیت روانی مردم صیانت کنند. هیچ موضوعی نباید امید و نشاط اجتماعی را از مردم بگیرد و حتی اگر فعالان حاضر در صحنه انتخابات با سیاه‌نمایی و برجسته‌سازی چالش‌ها و مشکلات کشور چنین زمینه‌ای را فراهم کنند، توقع از رسانه‌ها این است که این قبیل سیاه‌نمایی‌ها را منعکس نکنند و همین‌طور مواضع اختلاف‌برانگیز و خلاف منافع ملی را که ممکن است در ایام انتخابات از سوی چهره‌های سیاسی عنوان شود، نادیده انگارند.

وی بیان داشت: رسانه‌ها می‌توانند با اولویت‌بخشی به اخلاق رقابت در صحنه انتخابات و اتخاذ سیاست بایکوت در قبال بداخلاقان انتخاباتی و همینطور تبدیل برنامه محوری به یک مطالبه عمومی، زمینه انتخاباتی آگاهی محور و در شأن ملت بصیر و فرهیخته ایران اسلامی را فراهم کنند.

این مقام مسئول یادآور شد: التزام به اخلاق نقد و اجتناب از توهین،‌ اتهام‌زنی و تخریب نامزدها انتظار اولیه است که از رسانه‌ها وجود دارد و انتظار حداکثری این است که نه فقط خود به این مواضع پایبند باشند بلکه اخلاق رقابت، اخلاق نقد و فرهنگ ترجیح منافع ملی بر منافع گروهی و فردی را در عرصه سیاسی نیز نهادینه کنند.

پاک‌آیین ادامه داد: اگر بخواهیم نگاه کمال‌گرایانه‌ای به عرصه رسانه بیندازیم باید این انتظار را هم مطرح کنیم که استقلال و مردم‌گرایی رسانه‌ها مهمتر از ورود آنها به رقابت‌های سیاسی است و رسانه‌ها با پرهیز از ایفای نقش احزاب و هواداران سیاسی خواهند توانست جایگاه خود را به عنوان ناظر و تحلیل‌گر آگاه و قابل اعتماد عموم تثبیت کنند.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد افزود: طبیعی است که رسانه‌هایی که از اموال عمومی استفاده می‌کنند از هر گونه فعالیت به عنوان ارگان جریان‌های سیاسی مطابق قانون ممنوعند اما کمال مطلوب سایر رسانه‌ها هم این است که نقش اطلاع‌رسانی و تحلیل‌گری خود را بر کنش‌گری سیاسی ترجیح دهند و از فرصت انتخابات برای ارتقای ضریب اعتمادسازی خود در نزد مخاطبان بیشترین بهره را بگیرند.

پاک‌آیین خاطرنشان کرد: رسانه‌های ما با گذشت 35 سال از انقلاب اسلامی به بلوغ رسیده‌اند و می‌توانند در سالی که حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نام دارد با تقویت فضای همدلی در بین مسئولان و صیانت از وحدت ملی و انسجام اجتماعی حماسه‌آفرین و آیینه‌دار حماسه‌های ملت باشند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها