امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۸:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68371
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «والینتینا ماتویینکو» امروز (پنجشنبه) در پایان دیدار با «امامعلی رحمان» ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «والینتینا ماتویینکو» امروز (پنجشنبه) در پایان دیدار با «امامعلی رحمان» رئیس جمهوری تاجیکستان گفت که سال 2014 برای تاجیکستان، روسیه و منطقه بدلیل خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی و ناتو از قلمرو افغانستان، سال مهمی است بنابراین امنیت مرز مشترک تاجیکستان با افغانستان الزامی است.

وی افزود طرح تحکیم و تقویت مرزهای مشترک تاجیکستان با افغانستان که مرز جنوبی جامعه کشورهای همسود را نیز شامل می‌شود در اولویت همکاری قرار گرفته‌است.

ماتویینکو تصریح کرد: روسیه در تامین امنیت به نیروهای مرزبان تاجیک کمک می‌کند و کشور تاجیکستان از شرکای استراتیژیک و مهم ما در آسیای مرکزی است.

رئیس شورای فدراسیون روسیه در ضمن  مسائل مربوط به تامین امنیت مرزی، توسعه همکاری‌های دوجانبه در بخش‌های مختلف‌ مورد توجه طرفین را از محورهای مذاکراتش با مقامات «دوشنبه و در نهایت در دیدار با  رئیس جمهوری تاجیکستان عنوان کرد.

وی گفت: توسعه همکاری در سطح سازمان‌های منطقه‌ای به ویژه با توجه به علاقمندی تاجیکستان برای عضویت به اتحاد گمرکی  نیز از محورهای دیگر این مذاکرات بود و ما روی موضوعاتی که تاجیکستان توجه خاصی دارد تبادل نظر کردیم.

دیدار ماتویینکو با امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان پایان برنامه رسمی بازدید 2 روزه این مقام پارلمانی روسیه در دوشنبه بود.

بازدید مقام پارلمانی روسیه از تاجیکستان و بررسی توسعه روابط 2 جانبه از جمله تقویت مرز با مقامات تاجیک در حالی است که «سراج‌الدین اصل‌اف» وزیر امور خارجه تاجیکستان در سفر چهار روزه‌ای به آمریکا با مقامات این کشور دیدار کرده است.

اصل‌اف روز چهارشنبه گذشته در واشنگتن ضمن دیدار با مقامات عالیرتبه آمریکایی از جمله مسائل توسعه همکاری در جهت تحکیم حفاظت مرز مشترک با افغانستان را مطرح کرده‌ است.

بر اساس بیانیه دفتر مطبوعاتی  وزارت امور خارجه تاجیکستان، اصل‌اف با «ویلیام برنز» معاون وزیر خارجه آمریکا در مورد افزایش کمک‌ در جهت توسعه همکاری برای تقویت مرز تاجیکستان با افغانستان در سال 2014 تبادل نظر کرده‌ است.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار