امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۱۳:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6847
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۱۹
تعداد بازدید: 141
به گزارش روابط عمومی اولین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی، مختاباد با اشاره به اینکه بنیاد ادبیات نمایشی ایران باید مامن و خانه ای هستی بخش برای اندیشه ...

به گزارش روابط عمومی اولین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی، مختاباد با اشاره به اینکه بنیاد ادبیات نمایشی ایران باید مامن و خانه ای هستی بخش برای اندیشه و ادبیات نمایشی ایرانی باشد گفت: بنیاد از طریق برگزاری اولین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی می تواند ببیند چه تعداد شرکت کننده، از چه طیف هایی و در چه ژانری ابراز علاقمندی و فعالیت می کنند و بر همین مبنا می تواند فرصت سیاست گزاری در عرصه ادبیات نمایشی کشور را میسر سازد. البته با این امید، که چنین فعالیت شایسته‌ای تداوم یابد و در فرایندی آموزشی، استعدادهای جوان و شکوفا در ادامة این راه بتوانند روی آثار خود کار کنند.

دانشیار و مدیر گروه ادبیات نمایشی دانشکده هنر افزود: ما در جهان تخصصی زندگی می کنیم و در چنین شرایطی یک نهاد تخصصی باید زیر ساخت مناسبی برای خودش ایجاد کند. ایجاد بنیاد ادبیات نمایشی ایران که تاسیسش در دنیا به بیش از حد اقل دو سده می رسد تجربه آزموده ایست و باید نگاه متفاوت و  ویژه ای بر حوزه تاریخ و فرهنگ هم داشته باشد. خوشبختانه این مهم شکل گرفته، آغاز به کار نموده و در حال برنامه ریزی جدی است.

وی در ادامه افزود: این بنیاد باید از طریق آسیب شناسی روش مند از آنچه که موجودست به عمل بیاورد تا درجه راهبرد یا روش حرکت مناسب را نشان دهد.رهیافت عبور از این چالش، ایجاد تحول فرهنگی و پرهیز از واگرایی است، یعنی با تامل و تفکر بیشتر می‌توان شکاف‌های فکری خودرابرمبنای گفتمان تاریخی بازخوانی وبازشناسی نمود و به ارزش های فرهنگ بومی-ملی دست یافت.

دکتر مختاباد با تاکید بر این نکته که بنیاد ادبیات نمایشی ایران باید ادبیات بومی ما را با نگاهی هویت مدار تقویت کند تصریح کرد: برای دست یافتن به این امر جریان تئاتر مدرن باید با چندین پدیده همسو باشد که بگوییم حرکتی رو به جلو داشته ایم و با چنین تحلیلی این بنیاد با توجه به توان و ظرفیت خود می تواندادبیات نمایشی را به سمت ادبیات بومی و ایرانی سوق دهد.
 
این مدرس دانشگاه افزود: وقتی که از منظر نقد جهانی به تئاتر ایران نگاه می کنیم متوجه می شویم که جهانیان به دنبال زبان، رنگ و ذائقه ایرانی در آثار ما هستند و بنیاد ادبیات نمایشی ایران باید با انجام مطالعات مختلف که به تئاتر بومی ما منتهی می شود  روح و افق ایرانی را در عصر هجوم رسانه ها حفظ نماید.

مختاباد در پایان تصریح کرد: بدون تردید بایستی پست‌مدرنیسم را به عنوان گفتمان مسلط در اندیشه و هنر دنیای امروز پذیرفت. ما در جهان پست مدرن و نمایشی ساز اندیشه ها هستیم، و در چنین وضعیتی باید همسان با توان خودمان، ظرفیت ها را در نظر بگیریم و به سمتی برویم که دریابیم ادبیات نمایشی ما از چه سمتی به شکوفایی هنرها و دیگر پدیده ها می انجامد.
برچسب ها:
آخرین اخبار