امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۰۲:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68483
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۲۹
تعداد بازدید: 107
کبری خزعلی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی در پاسخ به اینکه چرا مقام معظم رهبری در این چند سال ...

کبری خزعلی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی در پاسخ به اینکه چرا مقام معظم رهبری در این چند سال بر بحث اقتصادی تکیه دارند و در بحث جامعی به این موضوع پرداختند، با اشاره به موضوع تاریخی غصب فدک گفت: غصب فدک طرحی بود برای تخریب موضع اقتصادی و قدرت نفوذ اهل بیت(ع) و با تدابیر فاطمی و دفاع مستدل ایشان به سند حقانیت و مظلومیت اهل بیت مبدل شد.

وی ادامه داد: امروز نیز جنگ واقعی علیه تمامیت اسلام و ایران اسلامی در ظاهر و نمای تحریم‌های اقتصادی آغاز شده است البته بعد دیگر این مسئله یک تخریب اقتصادی جهانی است که سرمایه داری آمریکا به‌عنوان جهانی سازی از طریق صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی بر جهان تحمیل کرده است.

چنانچه معظم‌له فرمودند: « گرایش به اقتصاد مقاومتی مخصوص ما هم نیست؛ امروز در بسیاری از کشورها - به‌خصوص در این سال‌های اخیر - با تکانه‌های شدید اقتصادی که در دنیا به وجود آمد، کشورهای متعددی به دنبال مقاوم‌سازی اقتصاد خودشان برآمدند.

خزعلی تصریح کرد: البته هر کشوری شرایط خاص خودش را دارد. این اقتصاد سرمایه‌داری با مشکلاتی که ناشی از این اقتصاد بود، از غرب و از آمریکا سرریز شد به بسیاری از کشورها؛ و اقتصاد جهانی در مجموع، یک کل مرتبط به یکدیگر است، طبعاً کشورها بعضی بیشتر، بعضی کمتر از این مشکلات کم و بیش متأثر شدند؛ بنابراین خیلی از کشورها در صدد برآمدند که اقتصاد خودشان را مقاوم‌سازی کنند.

رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان اظهار داشت: خصوصیتی که ما داریم به‌خاطر استقلال، عزت‌مداری و به‌خاطر اصرارمان بر تحت تأثیر سیاست‌های قدرتها قرار نگرفتن است که مورد تهاجم و سوء نیت هم قرار داریم؛ یعنی نسبت به ما انگیزه‌های مخالفت و اخلالگری و اشکال‌تراشی و ایجاد مشکل، بیش از بسیاری از کشورهای دیگر است.

وی ادامه داد: بنابراین ما بیشتر بایستی اهتمام بورزیم به اینکه پایه‌های اقتصاد را محکم کنیم و اقتصادمان را مقاوم‌سازی کنیم نگذاریم وضعیتی وجود داشته باشد که یا حوادث و تکانه‌های ناگزیر و یا سوءنیت‌ها بتواند در اقتصاد ما اثر بگذارد. بنابراین ما به این موضوع نیاز داریم.

خزعلی در پاسخ به اینکه اصولا تعریف اقتصاد مقاومتی و شاخصه‌های آن چیست گفت؟ برای شناخت اقتصاد مقاومتی ابتدا باید به تعاریف پرداخت و سپس شاخصه‌های اقتصاد مقاومتی را با رعایت اصول و مبانی نظری و توجه به شرایط اجتماعی مطرح و روزآمدی و کارایی این روش را سنجید و متناسب با شرایط مناطق مختلف و عرف و عادات مردم هر منطقه الگوسازی کرد.

وی ادامه داد: در تعاریف اقتصاد مقاومتی به ویژه با رویکرد اسلامی تولید و مصرف مقید به شروطی و دارای قواعدی است و در سطح بین‌الملل که براساس اصول حکمت، مصلحت، عزت، حفظ استقلال و قدرت نظام ترسیم می‌شود، ضوابط دقیق‌تری دارد. به عکس اقتصاد آزاد که با هدف افزایش سود تولید هر کالا با هر روش و حتی غیر شرعی مجاز است. اما در اقتصاد مقاومتی ضوابطی که قانون آن را معین کرده مطرح است.

رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان با اشاره به شاخصه اصلی اقتصاد مقاومتی در اسلام گفت: اقتصاد اسلام اقتصادی فعال، پویا و دارای برنامه‌ای مستقل و در تعامل با جهان است اما با ضوابط و احکام و آدابی است که ضمن پویایی و رشد از تکاثر و اسراف حتی در شرایط رفاه و اوج رشد اقتصادی پیشگیری می‌کند و جامعه و خانواده را در تعاملی متناسب و هماهنگ برای ارتقای توان اجتماعی و رسیدن به کشوری مستقل و آزاد و مقتدر آماده‌ می‌سازد و شاخصه اصلی آن عدالت اجتماعی است.

خزعلی اظهار داشت: همانگونه که می‌دانید اقتصاد آزاد و سرمایه داری غرب برای رسیدن به شاخص‌های توسعه و رشد اقتصادی از همه وسایل استفاده می‌کند اگر چه به محروم تر شدن محرومین، اختلاف طبقاتی و بی‌عدالتی دامن بزند و این سوغات این الگو برای همه کشورهایی است که آن را پذیرفته و عمل کرده‌اند و متأسفانه در ایران هم، ردپای الگوی توسعه غربی در برنامه‌های توسعه قبل و بعد از انقلاب محسوس است.

وی افزود: علی رغم تلاش مسئولان برای رعایت حق محرومان و حفظ عدالت به اهداف خود نرسیده است و این عدم توفیق ناشی از تقلید برنامه‌های توسعه از الگوی سرمایه داری غربی است در حالیکه الگوی اقتصاد مقاومتی مطابق رهنمودهای مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» دارای شاخصه‌هایی چون رشد اقتصادی، تولید ملی، اشتغال، کاهش تورم، افزایش بهره‌وری، رفاه عمومی است. در تأمین این سیاست‌ها، تحرکی در اقتصاد کشور و بهبودی در این شاخص‌ها در نظر گرفته شده است.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مقام معظم رهبری تأکید فرمودند از همه این شاخص‌ها مهم‌تر، شاخص کلیدی و مهم عدالت اجتماعی است. یعنی ما رونق اقتصادی کشور را بدون تأمین عدالت اجتماعی به هیچ‌وجه قبول نداریم و معتقد به آن نیستیم.

خزعلی ادامه داد: کشورهایی هستند که شاخص‌هایشان خیلی خوب است، مطلوب است، رشد اقتصادیشان خیلی بالا است؛ لکن تبعیض، اختلاف طبقاتی، نبود عدالت در آن کشورها محسوس است؛ ما این را به هیچ وجه منطبق با خواست اسلام و اهداف جمهوری اسلامی نمی‌دانیم.

وی بیان داشت: بنابراین یکی از مهمترین شاخصهای ما، شاخص عدالت اجتماعی است. باید طبقات محروم از پیشرفت اقتصادی کشور به معنای واقعی کلمه بهره‌مند شوند. البته توانمندی کشور در مقابل عوامل تهدیدزا و تکیه بر اقتصاد درون زا و تأکید بر رویکردی جهادی از شاخصه‌های مهم است که با تغییر الگوی مصرف در مدیریت مصرف در جامعه و نقش فعال زنان در عرصه‌های زیست فردی و خانوادگی و اجتماعی فرهنگ اقتصاد مقاومتی پایدار و نهادینه خواهد شد.

خزعلی افزود: البته بحث و بهره‌وری از رهنمودهای معظم‌له و به ویژه تبیین نقش زن و خانواده به‌عنوان مهمترین عامل بهره‌وری و نیز عامل ارتقای الگوی اقتصاد مقاومتی نیاز به گفتمان سازی و تبیین وسیعی دارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها