امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۱:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68485
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۲۹
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کامران کرمی کارشناس مسائل خلیج فارس در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کامران کرمی کارشناس مسائل خلیج فارس در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره اختلافات اخیر در شورای همکاری خلیج فارس با اشاره به اینکه کشورهای شورای همکاری دیگر قیم مآبی عربستان را نمی‌پذیرند، گفت: این واقعیت را درک کرده‌اند که تهدیدات وجودی که موجب تشکیل شورای همکاری خلیج فارس در دهه 80 شد، امروز دیگر واقعیت ندارد.

وی در این باره افزود: در اتخاذ تصمیم جدید قطر در برخورد با عربستان و شورای همکاری خلیج فارس می باید به ماهیت این تصمیم که ریشه در یک رویکرد و نگاه جدید قطر به محیط پیرامونی خود دارد توجه کنیم که متغیرهای دخیل در این فرآیند موجب شده تا خروجی تصمیمات قطر متفاوت از آنچه باشد که از این کشور دیده‌ایم. از اینرو در این فرآیند می باید به شرایط محیطی، ادراک تصمیم گیران سیاست خارجی، قدرت مالی، ژئوپلیتیک در حال گذار، بازیگری منطقه ای و پذیرش نقش قطر از سوی قدرت های جهانی توجه کرد که مجموعه این عوامل باعث گردیده تا قطر خود را یک قدرت ذره ای ندانسته بلکه یک کنشگر منطقه ای با قابلیت های چانه زنی در سطح فرامنطقه ای بداند. از اینرو چنین نگاهی که تا حدود زیادی نشان از واقعیت های ظهور قطر به عنوان یک بازیگر جدید در سپهر سیاست منطقه ای است، باعث شده رفتار سیاست خارجی قطر در برخورد با موضوعات دوجانبه و چندجانبه با عربستان متفاوت از رویکردی باشد که ریاض آن را دنبال می کند.از مسائل درون گروهی در شورای همکاری خلیج فارس گرفته تا بازیگری قطر در مسائل منطقه ای.

کرمی با بیان اینکه اعضای شورای همکاری دیگر نگاه قیم مابانه عربستان را پذیرفتنی نمی دانند، تاکید کرد که بنابراین باید گفت که قطر در رویکرد خود در ماه ها و سالهای آتی تاکید خواهد کرد، اما همزمان جایگاه خود در مجموعه شورای همکاری را به خطر نخواهد انداخت و تهدیدهای جدیدی را در این چارچوب برای خود رقم نخواهد زد. بخصوص که با وساطت برخی دولت های عربی قطعا این مسئله از پتانسیل بحران زایی خود خارج خواهد شد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه درباره اینکه آیا خانواده حاکم در قطر دارای نگاهی واحد نسبت به تحولات اخیر است یا اختلافات درونی در میان آنها وجود دارد، اظهار داشت: در هر خاندان حاکمی بویژه در جوامع عربی و پادشاهی که رقابت های قدرت متعارف و چارچوب‌مند نیست، اختلاف نظر تصمیم گیرندگان و زمامداران پیرامون مسائل داخلی و منطقه ای امری است که با توجه به فراخ بودن حوزه تصمیم گیری وجود دارد، اما باید گفت که آن اختلاف نظر بویژه در زمان حمد بن خلیفه آل ثانی امیر پیشین قطر با حمد بن جاسم نخست وزیر و وزیر امور خارجه وقت دیگر در زمان تمیم بن حمد، امیر جدید وجود ندارد، بخصوص که محمد العطیه وزیر امور خارجه جدید قطر نیز آن پتانسیل ها و خودبزرگ بینی های حمد جاسم را ندارد. بنابراین می توان گفت که حاکمیت کنونی بویژه در بحث تصمیم گیرندگان سیاست خارجی هماهنگ تر از گذشته اند. نکته مهم این مسئله است که در شرایط بحرانی تصمیم گیری تصمیم گیرندگان از آن حالت عقلانی و انتخابی خارج می شود و کنشگران معمولا دست به انتخاب های صریح که الزاما ممکن است از خرد متعارف هم پیروی نکند دست می زنند. بنابراین نحوه نگرش به رویکرد عربستان در خاندان آل ثانی را باید در این چارچوب و بخصوص وقوع تحولات آتی مشاهده کنیم.

وی درباره چشم انداز بحران کنونی در شورای همکاری خلیج فارس هم گفت: اختلافاتی که در سطح شورای همکاری خلیج فارس از گذشته تا بدین سو وجود دارد، باعث شده تا بازیگری همچون قطر در تلاش باشد تا دامنه و سطح همکاری های خود را در خارج از شورا نیز تعریف کند و از ظرفیت های خارج از شورا نیز بهره مند گردد. حال این همکاری ها می تواند در چارچوب موازنه سازی در مقابل عربستان تعریف گردد و هم می تواند در چهارچوب بازیگری قطر در سطح منطقه ای. ماهیت کنشگرانی همچون قطر این است که خیلی محدودیتی برای بهره گیری از ظرفیت های مختلف ندارند. در این چارچوب دیدیم و می بینیم که قطر در این چند سال اخیر در بحران های منطقه ای و فرامنطقه ای در پیوند با بازیگران متفاوتی همچون عربستان، ترکیه، ایران، آمریکا و ... در موضوعات مختلف حضور داشت. بنابراین با توجه به این چارچوب در بحران حادث شده اخیر هم قطر می تواند با بهره گیری از موضوعات و بازیگران منطقه‌ای همچون ایران، ترکیه و اسرائیل در مقابل عربستان به توازن سازی و تعادل سازی بپردازد.

وی افزود: نکته‌ای که وجود دارد بسته به und: #ffd700">تصاعدیابندگی بحران کنونی، تعریف چارچوب های همکاری با بازیگران نامبرده، مواضع عربستان در روزها و ماه های آتی، نقش و مواضع بازیگران ذی‌نفوذ فرامنطقه ای و مهمتر از همه عزم و اراده قطر برای حرکت به سوی فرآیندهای گریز از مرکز باشد. اما همانگونه که در سطور بالا اشاره شد، قطر خود را درگیر این بازی جدید که موجب خروجش از شورای همکاری شود نخواهد کرد، بخصوص که در بهره گیری از ظرفیت های بازیگران نامبرده برای توازن سازی هم مشکلاتی همچون زمان، هزینه و عملیاتی ساختن ایده های تصمیم گیرندگان قطر وجود دارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها