امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۵:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68517
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۱۸
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ جلسه امروز شورای عالی کار با دستور کار تعیین دستمزد سال 93 از حدود ساعت 8:30 ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ جلسه امروز شورای عالی کار با دستور کار تعیین دستمزد سال 93 از حدود ساعت 8:30 صبح آغاز شده است.

در هر حال حاضر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان رئیس شورا، نمایندگان کارگر و کارفرما، وزیر صنعت،وزیر اقتصاد و محمدی معاون وزیر اقتصاد در جلسه حضور دارند.

هم‌اکنون کلیات دستمزد مورد بررسی قرار گرفته و نمایندگان کارگر و کارفرما در حال چانه‌زنی در مورد حداقل دستمزد هستند.

خواسته کارگران تعیین مزد بر اساس ماده 41 و حدود 35 درصد است، در حالی که نمایندگان کارفرما با این پیشنهاد مخالف بوده و علت این مخالفت را افزایش هزینه‌ها در صورت تصویب این رقم عنوان می‌کنند.

پیشنهاد افزایش 25 درصدی دستمزد کارگران برای تمام سطوح مزدی از سوی نمایندگان کارگران ارائه شد، اما کارفرمایان با این رقم موافق نیستند و بحث همچنان ادامه دارد.

این در حالی است که پیشنهاد یکسان سازی همه سطوح مزدی امسال برای اولین بار مطرح شده و افزایش سایر سطوح مزدی امسال 10 درصد در نظر گرفته شده است.

جلسه شورای عالی کار دقایقی پیش برای نیم ساعت تنفس و جمع بندی شرکای اجتماعی متوقف شد.

اما تا این لحظه توافق ضمنی برای افزایش سایر سطوح مزدی تا 12 درصد اعلام شده است.

همچنین با توجه به بحثهای انجام شده هر دو گروه یعنی کارفرمایان از پیشنهاد خود برای افزایش حدود 20 درصدی و کارگران هم از افزایش 30 درصدی به حدود 25 درصد رسیده اند و در حال بحث بر سر اثرات افزایش هستند.

همچنین مطرح شده است که با توجه به افزایش حق اولاد و مسکن این افزایش مزد به حدود 30 درصد می‌رسد، بنابراین بررسی این ارقام در جلسه ادامه می‌یابد.

در حالی که کارگران به افزایش 28 درصدی حداقل مزد راضی شدند، اما کارفرمایان همچنان بر افزایش 25 درصدی حداقل دستمزد تاکید دارند.

هم اکنون طرفین در حال تبادل نظر درباره افزایش 25 درصدی دستمزد کارگران در سال آینده هستند و نمایندگان دولت علاوه بر افزایش 25درصدی حداقل دستمزد، خواستار افزایش 20 هزار تومانی حق خواروبار و 10 هزار تومانی حق مسکن کارگران شدند.

بر این اساس جلسه شورای عالی کار با تصویب افزایش ۲۵درصدی حداقل دستمزد کارگران برای سال ۹۳، مزد روزانه را ۲۰ هزار و ۲۱۱ تومان و مزد ماهانه را ۶۰۸ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین کرد.
طبق این مصوبه حق خواروبار با 30 هزار تومان افزایش از 50 هزار تومان به 80 هزار تومان رسید.

مزد سایر سطوح دستمزدی کارگران 12 درصد به علاوه روزانه 2100 تومان افزایش یافت و پایه سنوات از 300 تومان به 500 تومان رسید.

حق مسکن کارگران نیز بر اساس مصوبه دولت از ابتدای سال 93 از 10هزار تومان در هر ماه به 20 هزارتومان افزایش خواهد یافت.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار