امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۴:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68520
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۱۸
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اردبیل، این آیین بزرگداشت حاشیه‌های جالبی داشت که به آنها اشاره می‌کنیم. * در این مراسم ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اردبیل، این آیین بزرگداشت حاشیه‌های جالبی داشت که به آنها اشاره می‌کنیم.

* در این مراسم بانو سوری که اسطوره شعر عاصم و منظومه گران‌سنگ اوست به عنوان یک بانوی معشوقه شکست خورده، مأیوس و دل خسته که استاد عاصم زندگی او را در یکی از منظومه‌هایش به تصویر کشیده در حالی که دسته گلی را در دست گرفته بود وارد سالن برگزاری آیین تجلیل از استاد عاصم اردبیلی شد و با تقدیم این هدیه از او تجلیل کرد که این حضور همه حاضران را مجاب کرد تا سر پا بایستند و چند دقیقه‌ای او را تشویق کنند، این حضور در کنار بهت و حیرت عده‌ای اشک عده‌ای از حاضران را نیز درآورد چرا که صحنه جالبی بود که استاد عاصم با اسطوره شعرهایش سوری که زندگی پرفراز و نشیبی را در اردبیل به عنوان هجرت‌کننده از اقلیم الموت داشته است به همراه است.

* در این مراسم دو تن از شخصیت‌های ادیب و فاضل جمهوری آذربایجان در تجلیل از مقام شعر و شاعری استاد عاصم اردبیلی در مراسم حاضر شده بودند که پرفسور شاهین فاضل و رافق شروانی دو چهره برجسته شعر آذربایجان بودند که در مراسم حاضر و قطعاتی از شعر خود را در دوستی و پیوندشان با اردبیل و استاد عاصم اردبیلی قرائت کردند.

* در این مراسم که بیش از سه ساعت به طول انجامید و با نیم ساعت تأخیر نیز شروع شد هر دو طبقه مجتمع فرهنگی، هنری فدک اردبیل پر از جمعیت بود و حتی در برخی از فضاهای خالی مجتمع صندلی‌های کمکی توزیع کرده بودند تا حاضران و دعوت‌شدگان بنشینند ولی با این وجود تعدادی هنوز در اطراف سالن سر پا ایستاده بودند.

* شاهین فاضل شاعر آذربایجان شعر طنز خوبی را با محتوای «اردبیله قار یاغه» تقدیم حاضران کرد که این شعر طنز غنچه‌های خنده را بر لب حاضران نشاند و آنها را سرزنده کرد.

* در حالی که قرار بود وزیر ارشاد یا معاون وزیر در مراسم حاضر باشند هیچ میهمانی از وزارت ارشاد در این آیین حاضر نشده بود و این برای چندمین بار است که مسندنشینان وزارت ارشاد با وجود برگزاری آیین‌های نکوداشت و کنگره‌های عظیم در اردبیل برخلاف سایر استان‌ها از حضور در این خطه سرافراز اجتناب می‌کنند و در حقیقت یک دهن‌ کجی واقعی به این آیین‌ها انجام می‌شود و تنها بهانه آنها نیز کنسل شدن پروازها بوده که معلوم نیست بالاخره این بهانه کی از دست آنها گرفته می‌شود تا دیگر بهانه لغو شدن پرواز را دلیلی بر حاضر نشدن خود قلمداد نکنند.

* دکور برنامه به شکل عجیبی طراحی شده بود و همه سخنرانان بدون تریبون سخنرانی کرده و هیچ فضایی برای قرار دادن آب و لیوان در صورت‌ تر کردن گلوی سخنرانان پیش‌بینی نکرده بودند به طوریکه در یک اقدام عجیب زمانی که عسگر شاهی گلویش گرفت یک سقایی از پشت صحنه آمد و آبی را در لیوان ریخت و به او داد تا گلویی تازه کند در حالی که برای این آیین با این عظمت انتظار برنامه‌ریزی بهتر از این بود.

* در این مراسم کلیپ‌های کوتاه از زندگی عاصم پخش شد که با استقبال خوب شرکت‌کنندگان روبه‌رو شده که این استقبال در کف زدن‌های آنها مشهود بود.

* در این مراسم علاوه بر دو تن از شاعران آذربایجان،‌ شهریار نعمتی و بقا از شاعران اردبیلی نیز در وصف شاخصه‌های شعر و زندگی استاد عاصم اشعاری را سرودند.

* مجری برنامه با زیرکی خاص در حالی که پر بودن فضای سالن و حتی تقاضا برای حضور تعداد زیادی از هموطنان برای حاضر شدن در این مراسم را مطرح کرد از استاندار اردبیل قول گرفت تا سالن بزرگتری در این استان احداث شود که استاندار اردبیل نیز قول داد در این کار همت کند.

* دو تن از نماینده استان اردبیل منصور حقیقت‌پور و کمال پیرمؤذن در این آیین نکوداشت حاضر بودند اما با فاصله در صندلی‌ها جای داشته به طوریکه منصور حقیقت‌پور بعد از سخنرانی استاندار اردبیل سالن جلسه را ترک کرد.

* در این مراسم تصنیف زیبایی به همت ودود مؤذن‌زاده،‌ خراسانی و احدی به عنوان یک کار تلفیقی اجرا شد که مورد استقبال هموطنان قرار گرفت.

* در این مراسم عسگر شاهی از شاعران ممتاز اردبیل با لحن ادبی و سخنی ممتاز ویژگی‌های شعر و شخصیتی عاصم اردبیلی را از جنبه‌های مختلف تبیین کرده و شعرهایی را قرائت کرد که شور و حال خاصی را به مراسم بخشید.

* اما نقطه اوج این مراسم حضور استاد عاصم اردبیلی در روی سن بود که در ابتدا اشعاری از دیوان «یارالی درنا» قرائت کرد سپس شعر طنزی را نیز خواند و در نهایت با تقاضای شرکت‌کنندگان شعر «سوری» ‌را نیز خطاب به این بانو که در مراسم حاضر بود، قرائت کرد که برخی از اشعار او با احساس عجیب همراه شد به طوریکه تعدادی از شرکت‌کنندگان اشک بر گونه‌هایشان جاری بود.

* استاد عاصم اردبیلی سال 92 را به عنوان سال عجیب و پر از حوادث برای خود قلمداد کرد و گفت:‌ بنده در این سال مونس، همدم و همسرم را از دست دادم و در این سال سلامتی خودم را از دست رفته دیدم ولی از اینکه یکی از نوه‌هایم که در دانشگاه پیام نور تحصیل می‌کند، می‌خواهد راه بنده را ادامه دهد، ‌خوشحالم.

* استاد عاصم اردبیلی از همراهان، ‌دوستان و رفیقان همدل و همراز خود که در این مدت بیماری و بستری به او سر زده و همیشه از او یاد کرده‌اند به ویژه سرتیپی تشکر کرده و برای آنها آرزوی عمر طولانی و توفیق روزافزون کرد.

* در پایان این مراسم از استاد عاصم اردبیلی با اهدای لوح سپاس و هدایایی تجلیل شد که این تجلیل شامل ادارات، نهادها، دستگاه‌های مختلف و تشکل‌ها بود.

انتهای پیام/62001/ی40/ظ1004
برچسب ها:
آخرین اخبار