امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۳:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68534
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۱۸
تعداد بازدید: 33
علی سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به آخرین اقدامات سازمان بورس برای تأمین مالی اظهار ...

علی سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به آخرین اقدامات سازمان بورس برای تأمین مالی اظهار داشت: در این خصوص صندوق‌های پروژه را طراحی کردیم که شرکت صنایع ملی پتروشیمی و وزارت نفت در کنار شرکت‌های تأمین سرمایه همکاری داشتند.

وی ادامه داد: از امکانات ویژه این صندوق‌ها قابل معامله بودن آن در بورس است که با استانداردهای بین‌المللی مطابقت داده شده‌اند.

عضو هیأت مدیره سازمان بورس اوراق بهادار با تأکید بر اینکه در طول دوره اجرای پروژه‌ها، واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها صادر خواهد شد، گفت:‌ همچنین امکان افزایش سرمایه صندوق‌ها از طریق صدور واحدهای جدید در طول اجرای پروژه با حداقل تشریفات اداری و بدون طی زمان طولانی وجود خواهد داشت؛ افزایش سرمایه‌ها در چارچوب طرح کسب و کار ثبت شده به تصویب هیأت‌مدیره می‌رسد و می‌تواند به قیمت اسمی و قیمت بازار باشد.

وی ادامه داد: واحدهای این صندوق‌ها به جهت اینکه پروژه نیاز به وجوه داشته و هنوز به ایجاد جریان نقد و به سودآوری نرسیده‌اند امکان ابطال ندارد، همچنین برای هر پروژه یک شرکت ثبت خواهد شد، تا امکان دریافت تسهیلات بانکی وجود داشته باشد. در زمان اتمام پروژه و راه‌اندازی طرح، شرکت از طریق بورس عرضه عمومی خواهد شد.

سعیدی با تأکید بر اینکه در حال حاضر پروژه‌های پتروشیمی و معدنی برای تأمین مالی از این طریق اعلام آمادگی کردند، گفت:‌ در برخی از این پروژه‌ها به صورت آزمایشی اقداماتی انجام شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان تأمین مالی شرکت‌ها از طریق بورس انرژی با تشکیل چنین صندوق‌هایی وجود دارد یا خیر، تصریح کرد: اگر صندوق‌های خاص پروژه‌های بخش انرژی و یا دیگر بخش‌ها باشند، امکان تأمین مالی از طریق فرابورس و بورس انرژی وجود دارد.

* جزئیات تشکیل صندوق‌های زمین و ساختمان

سعیدی تأکید کرد: صندوق‌های زمین و ساختمان که پیش از این برای آنان مجوز صادر شده است اخیرا با اصلاحاتی همراه شده است، تا فرایند تشکیل آن با سهولت صورت پذیرد.

وی در این باره افزود: در طرح جدید تشکیل صندوق‌های زمین و ساختمان، در نحوه انتخاب اعضای هیأت مدیره مطابق با انتظارات سرمایه‌گذاران اصلاحاتی انجام شده است که از این پس اعضای هیأت مدیره از میان مالکان واحدهای سرمایه‌گذاری شامل مالک زمین نیز انتخاب خواهد شد.

عضو هیأت مدیره سازمان بورس اوراق بهادار، با اشاره به اینکه زمان را‌ه‌اندازی صندوق‌های زمین و ساختمان به شدت در گرو بازار مسکن است، گفت: عدم راه‌اندازی صندوق‌های زمین و ساختمان تاکنون به خاطر مشکل ساختاری نبوده بلکه به دلیل تغییرات مدیریتی شرکت‌های متقاضی و یا مشکلاتی در انتقال مالکیت زمین به صندوق بوده است.

وی درباره جزئیات راه‌اندازی صندوق‌های زمین و ساختمان، تأکید کرد: در نحوه فروش واحدهای مسکونی برنامه‌ریزی شده که بر اساس مصوبه هیأت مدیره صندوق، قابلیت تک‌فروشی در کنار امکان مزایده وجود داشته باشد و همچنین مالکان واحدهای سرمایه‌گذاری که مالک حداقل 80 درصد ارزش واحدهای مسکونی باشد، در اولویت زمانی خرید واحدها خواهند بود.

سعیدی گفت: دارندگان واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان طبق قیمت اعلامی هیأت مدیره در شرایط ویژه‌ای که اولویت‌ خواهند داشت در مدت 30 تا 60 روز زمان خرید خواهند داشت.

وی با بیان اینکه طبق وعده دو اوراق (رایتل و خرید دکل حفاری) تا پایان سال انجام شد، گفت: بدون محاسبه تأمین مالی اوراق اجاره خرید دکل حفاری، تاکنون 1400 میلیارد تومان تأمین مالی از طریق اوراق اجاره و مرابحه انجام شده است.

* ایجاد تعادل جدید در بورس با حذف مقررات جدید

سعیدی همچنین درباره میزان تأثیر حذف مقررات در شرایط فعلی بازار، گفت: از ابتدای اجرای این طرح قرار بود که به صورت کوتاه مدت برای خروج بازار از شرایط خاص اجرایی شود و با توجه به برگزاری جلسات و هم‌فکری با گروه‌های مختلف حقوقی و کانون‌ها، مقررات از فردا حذف می‌شود.

وی ادامه داد: در هفته‌ آینده امید است بازار به تعادل برسد و معمولا نیز از ابتدای هر سال افق روشنی در مقابل سرمایه‌گذاران وجود دارد که نویدبخش روزهای متعادل بورس در آینده خواهد بود.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها