امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۱۶:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68593
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 99
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، دندان، یکی از مهمترین قسمت‌های ساختار بدن است و باید همواره مراقب سلامتی آن ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، دندان، یکی از مهمترین قسمت‌های ساختار بدن است و باید همواره مراقب سلامتی آن بود.

دندان، نه تنها وظیفه جویدن غذا را بر عهده دارد بلکه باعث تکلم بهتر افراد شده و در زیبایی چهره را نیز نقش اساسی دارد.

در دهان هر فردی 32 دندان با شکل‌های مختلف و البته با نام‌های متفاوت وجود دارد.

رشد دندان‌های دائمی از سنین 6 تا 35 سالگی بوده که تعدادی از آنها با تکمیل شدن نسبی در سنین پائین‌تر، در سنین 18 تا 22 سالگی نیز پدیدار می‌شوند، به چنین دندان‌هایی «دندان عقل» یا «آسیاب سوم» گفته می‌شود که رشد آنها در قسمت انتهای لثه‌ها بوده و تعداد آنها از یک تا چهار عدد متغیر خواهد بود.

افراد با مشاهده رویش دندان‌های عقل ممکن است دچار نگرانی باشند که حتماً درد آن را نیز باید تحمل کنند اما باید گفت که همه آنها دارای درد و عفونت نیستند و چه بسا افراد زیادی در طول زندگی با دندانهای عقل بدون درد، ورم و عفونت زندگی کنند.

اما عکس‌های رادیوگرافی می‌تواند افراد را از احتمال بروز عوارض جانبی دندان‌های عقل یا پنهان شدن آنها باخبر کند و بهتر است با گرفتن عکس، طی هر سال از وضعیت آنها باخبر شد.

عواملی ممکن است رشد دندان‌های عقل را تغییر دهد و آن را از رویش طبیعی خارج کند که اگر رشد درستی نداشته باشد می‌توان آن را کشید.

بسیاری از افراد بدون درد و دلیل خاصی نسبت به کشیدن دندان‌های عقل اقدام می‌کنند اما منطق آن است که آنها را نگه داشت زیرا به جویدن غذاها کمک خوبی می‌کنند.

سئوالات زیادی در رابطه با اینکه آیا باید دندان عقل را نگه داشت یا اینکه آنها را کشید در بین شهروندان همدانی وجود دارد و شاید از همه مهمتر اینکه اقدام به کشیدن دندان‌های عقل در بین آنها بیشتر شده است.

اما نباید در خارج کردن دندان‌های عقل نظر شخصی را ارجحیت داد بلکه باید با صلاحدید پزشک این کار صورت گیرد.

خانم مقصودی، یک شهروند همدانی از قصدش برای کشیدن دندانهای عقل خبر داد زیرا معتقد بود با داشتن آنها شکل چیدمان دندان‌هایش تغییر خواهد کرد.

آقای داودی با داشتن 42 سال از درد دندانهایش صحبت می‌کرد و اینکه تا کنون اقدامی به کشیدن آنها نکرده است.

آقای نوروزی نیز با داشتن 60 سال سن، دارای سه دندان عقل بود که در ابتدای رویش طبیعی آنها حدود 35 سال بدون هیچ مشکلی با آنها زندگی کرده است.

در راستای اطلاع از روند رشد دندان عقل و آنچه باید در ارتباط با آن بدانیم به سراغ مسئول واحد بهداشت دهان و دندان شهرستان همدان رفتیم .

محمد خیراندیش در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس اظهار کرد: همه افراد شرایط رشد دندان عقل را به طور یکسان ندارند و باید فضای رشد آنها در افراد مناسب باشد.

وی افزود: افرادی که فضای کافی برای رشد دندان عقل نداشته باشند با دندانی کج روبرو می‌شوند و در نتیجه محل عفونت و درد نیز برایشان فراهم می‌شود که بهتر است چنین افرادی اقدام به کشیدن آن کنند.

مسئول واحد بهداشت دهان و دندان شهرستان همدان خاطرنشان کرد: برخی از دندانهای عقل به جای رویش عمودی، رشد افقی دارند که باید آنها نیز از دندان خارج شوند.

وی تشخیص خروج دندان عقل را به عهده دندان پزشک دانست و افزود: افراد با دیدن هرگونه درد یا رویش نامناسب دندان‌ها می‌توانند به پزشک مربوطه مراجعه کرده و آن را از دهان خارج کنند.

خیراندیش با اشاره به رشد متفاوت دندان عقل در افراد مختلف  گفت: رشد  دندان‌های عقل معمولاً در سنین 18 سالگی آغاز شده و می‌تواند با پنهان بودن آنها تا سنین 25 تا 30 سالگی نیز ادامه داشته باشد.

وی عوامل مختلف را در رویش دندان عقل طی امروزه مؤثر دانست و افزود: عوامل مختلفی از جمله عامل محیطی، ژنتیک و تغذیه می‌تواند در رشد دندان عقل طی این روزها مؤثر باشد.

مسئول واحد بهداشت دهان و دندان شهرستان همدان یادآور شد: رشد دندان عقل نسبت به دوره‌های گذشته تفاوت چشمگیری داشته، زیرا نسل‌های پشین با برخورداری از استخوان‌بندی درشت، فکی بزرگ و نیز نوع تغذیه زمینه رشد بیشتر از  32 دندان را نیز داشته‌اند.

وی ادامه داد: امروزه افراد با استخوان‌بندی ریز و تغذیه نرم زمینه رشد دندان عقل را به‌ طور کامل ندارند و در نتیجه با داشتن فکی کوچک با رویش ناقص دندانها مواجه می‌شوند.

خیراندیش ادامه داد: باید در این شرایط با بروز مشکل به دکتر مراجعه کرده زیرا امکان فراهم شدن پوسیدگی دیگر دندان‌ها و جمع شدن عفونت خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه دندان عقل نمی‌تواند نگرانی زیادی برای افراد داشته باشد افزود: با عدم نیاز به خروج دندان عقل بهتر است در دهان باقی بماند زیرا تجربه نشان می‌دهد افراد زیادی با داشتن چنین دندان‌هایی، سالها بدون هیچ مشکل و عارضه‌ای زندگی کرده‌اند.

مسئول واحد بهداشت دهان و دندان شهرستان همدان در پایان افزود: جنس افراد نمی‌تواند در رشد دندانهای عقل تأثیری داشته باشد اما دخترها زودتر از پسرها با آن برخورد می‌کنند.
==========
زهره عباسی صالح ==========
انتهای پیام/89026/ش40/ژ1001
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها