امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۸:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68638
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرنگار قضایی فارس، دستگاه قضایی کشور در سالی که گذشت اقدامات مثبت فراوانی داشت که در طول سال به آنها پرداخته شده‌ است. اما در این میان ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، دستگاه قضایی کشور در سالی که گذشت اقدامات مثبت فراوانی داشت که در طول سال به آنها پرداخته شده‌ است.

اما در این میان آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در جمع مسئولان دستگاه قضایی کشور نکاتی را مطرح کرده‌ است.

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گزیده‌ای از سخنان رئیس دستگاه قضا در سال 92  را در طی 2 شماره منتشر می‌کند.

در زیر بخش اول این اظهار نظرها را که در 6 ماه ابتدای سال 92 مطرح شد را می‌خوانید.

استفاده از امکانات دستگاه‌های اجرایی و دولتی در تبلیغات انتخاباتی جرم است

آیت ا... آملی لاریجانی در نخستین جلسه مسئولان عالی قضایی در سال 1392 با اشاره به اینکه قانون‌مندی مهم‌ترین رکن برگزاری انتخابات پرشور و سالم است خواستار حضور فراگیر مردم و گروه‌های مختلف سیاسی در انتخابات شد و گفت: مطمئن هستیم که این بار نیز مردم با حمایت از نظامی که متعلق به خودشان است و حمایت از ارزشهای دینی و الهی پای صندوق ‌های رای حاضر خواهند شد و به فرد مورد نظرشان رای خواهند داد.

رئیس قوه قضاییه افزود: امیدوارم برخی گمان نکنند که می‌توانند خطای سال 88 را تکرار کنند و اعتراض به نتیجه انتخابات را که البته در چارچوب قانون هیچ اشکالی هم ندارد، به صورت رسمی و علنی به اعتراض های غیرقانونی و خیابانی تبدیل کنند، چرا که باید بدانند آن حوادث اشتباه بسیار بزرگی بود که با مقاومت مردم روبرو شد و مردم به خوبی با معترضان خیابانی و قانون شکنان برخورد کردند.

آیت ا... آملی لاریجانی تاکید کرد: در چارچوب نظام اسلامی همواره اعتراض به نتیجه انتخابات مسیر قانونی داشته است. نباید عده‌ای تصور کنند که با زور می‌توانند حرف خود را به کرسی بنشانند و هیچ گروه و دسته‌ای نباید در فکرش این مسئله خطور کند که می‌تواند از راه‌ها و مسیرهای انحرافی و غیر صحیح  به آنچه که به گمان خود صحیح است دست یابد و در این راه باید از اتفاقات سال 88 درس عبرت گرفته باشند.

رئیس دستگاه قضا با تاکید بر اینکه هر گونه دخالت در انتخابات از ناحیه مجریان و ناظران به نفع کاندیداهای خاص جرم انتخاباتی است اظهار کرد: مسئولان اجرایی حق ورود در حمایت از کاندیداها را ندارند و دستگاه‌های نظارتی و قوه قضاییه نیز حق چنین حمایت‌ها و دخالت‌هایی ندارند.

راهکارهای تحقق حماسه سیاسی و اقتصادی در قوه قضاییه اجرایی می‌شود

آیت‌الله آملی‌لاریجانی در دومین جلسه امروز مسئولان عالی قضایی در سال 92 با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای غربی، تیم مذاکره‌کننده را «بسیار خوب و قوی» دانست و مباحث مطرح‌شده از سوی ایران را منطقی و متناسب با اصول گفتگو توصیف کرد و گفت:‌ متاسفانه از نحوه انعکاس رسانه‌ای این جلسات در کشورهای غربی پیداست که نمی‌خواهند منطقی و عقلانی پیش بروند و مسائل هسته‌ای بین ایران و آژانس را حل کنند.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد:‌ ملت ایران از حقوق هسته‌ای خود عقب نخواهد نشست و حقوق هسته‌ای برای کشور و ملت ما حیاتی است و ما از این راه بر نخواهیم گشت و غربی‌ها فکر نکنند که با تحریم‌های جدید ملت صبور و قهرمان ایران از پایمردی خود خواهند کاست.

رئیس قوه قضاییه مبارزه با مفاسد اقتصادی و تشویق و حمایت از کارگزاران فعالیت‌های اقتصادی صحیح و مشروع را سرلوحه اقدامات عملی در تحقق حماسه اقتصادی و عمل به وظایف قانونی در انتخابات ریاست جمهوری و شوراها را اصلی‌ترین نماد تحقق حماسه سیاسی در قوه قضاییه اعلام کرد.

آیت الله آملی لاریجانی تاکید کرد: قوه قضاییه به حسب قانون موظف به پیشگیری از جرایم انتخاباتی است و با تشکیل ستادهای پیشگیری در سراسر کشور به وظیفه خود در قبال انتخابات ریاست جمهوری و شوراها عمل خواهد کرد و در این راه از تجربه بسیار خوب خود در انتخابات مجلس استفاده خواهد برد.

عمده اعدام‌ها در ایران مربوط به قاچاقچیان کلان مواد مخدر است

آیت‌الله آملی لاریجانی در سومین جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به انتشار گزارش جدید وزارت خارجه آمریکا درباره وضعیت حقوق‌بشر ایران، مستند بودن این گزارش به ادعاهای گروه‌های مخالف و معاند جمهوری اسلامی ایران را دلیل واضحی بر ضعف آن توصیف کرد و گفت:‌ رجوع به وضعیت اسفبار زندان‌های گوانتانامو و ابوغریب و گزارش‌ها و تصاویر منتشرشده از این دو زندان، به تنهایی برای زیر سوال رفتن صحت و سقم دلسوزی آمریکا درباب حقوق بشر کافی است.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: در حالی که آمریکایی‌ها خودشان رسما اعلام کرده‌اند که خطوط ارتباطی شهروندانشان را کنترل می‌کنند چگونه مدعی رعایت حقوق‌بشر در سایر کشورها هستند؟

آیت‌الله آملی لاریجانی برخی ادعاها درباره اعمال مجازات‌های سنگین علیه افراد بدون انجام روند عادلانه و قانونی محاکمات، بازداشت‌ بدون اتهام فعالان حقوق‌بشر و ضرب و شتم بازداشت‌شده‌ها، اعدام افراد به جرم اهانت به مقامات عالی نظام و اقدام علیه امنیت ملی و نیز محاربه در معنای لفظی آن یعنی دشمنی با خدا را کذب محض خواند و گفت:‌ عمده اعدام‌ها در ایران مربوط به قاچاقچیان کلان مواد مخدر است. چرا که ایران به لحاظ اخلاقی و انسانی خود را موظف به برخورد با سوداگران مرگ می‌داند؛ در حالی‌ که عمده این قاچاق‌ها برای کشورهای اروپایی و آمریکا است.

آیت‌الله آملی لاریجانی با تاکید بر این‌که در ایران مطلقاً اعدام سیاسی نداریم و اعدام‌ها مربوط به کسانی است که به صورت مسلحانه اقدام به مقابله با نظام کرده‌اند و این کار سیاسی نیست، با طرح این پرسش از سردمداران آمریکا که آیا شما خودتان قبول می‌کنید که افرادی به صورت مسلحانه به خرابکاری و اعمال ضد امنیت ملی کشورتان اقدام کنند، گفت: علاوه بر این مطابق قانون جمهوری اسلامی ایران، مجازات مطلقِ اقدام علیه امنیت ملی کشور اعدام نیست و اگر مدعی هستید ما افرادی را صرفا به این دلیل اعدام کرده‌ایم، اسامی آنان را اعلام کنید.

دستگاه قضایی در پرونده فساد بزرگ مالی کارنامه روشنی بر‌جای گذاشت

رئیس قوه قضاییه در چهارمین جلسه مسئولان عالی قضایی به سالروز صدور فرمان هشت‌ماده‌ای مقام معظم رهبری در مبارزه با مفاسد اقتصادی اشاره کرد و گفت:‌ قوه قضاییه در این خصوص کارهای قابل توجهی انجام داده است که نمونه روشن آن رسیدگی به پرونده فساد بزرگ بانکی است؛ در حالی که بسیاری از رسانه‌های غربی و حتی برخی رسانه‌های داخلی از ابتدای رسیدگی به این پرونده از ناتوانی قوه قضاییه در رسیدگی سخن می‌گفتند و هجمه‌های زیادی علیه دستگاه قضا به راه انداختند اما همگان دیدند که قوه قضاییه فارغ از تمام فشارها در یک روند معقول و منطقی به پرونده رسیدگی کرد.

آیت‌الله آملی لاریجانی تصریح کرد متاسفانه اکنون نیز برخی افراد پاره‌ای ایرادات به روند رسیدگی به این پرونده وارد می‌کنند در حالی که نه محتویات پرونده را دیده‌اند و نه آرا را خوانده‌اند و تنها انتقادات بی‌مبنا مطرح می‌کنند. 

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر این‌که دستگاه قضایی در رسیدگی به پرونده فساد بزرگ مالی کارنامه روشنی از خود به جای گذاشته است، افزود:‌ متاسفانه برخی از افراد صلاحیت دادگاه را زیر سوال برده‌اند و حتی در

عنوان اتهامی افساد فی‌الارض تشکیک کرده‌اند، در حالی که صلاحیت رسیدگی به پرونده متهمانی که در کیفرخواستشان عناوین اتهامی فساد فی‌الارض است، مرجع رسیدگی جز دادگاه انقلاب کجا می‌تواند باشد و آیا اخلالگران اقتصادی با قیود خاص خودش مطابق قانون مفسد فی‌الارض شناخته نشده است؟

آیت‌الله آملی لاریجانی با تاکید بر این‌که نمی‌توان در اجرای احکام به برخی اظهارنظرها مبنی بر این‌که در رسیدگی به این پرونده احتیاط کنید، توجه کرد گفت: در جایی که در پرونده‌ای برای قاضی محرز شده که فساد فی‌الارض و اخلال اقتصادی رخ داده است؛ احتیاط معنا ندارد و اگر چنین باشد باید در تمام آرا همین سخن را گفت.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به این‌که پاره‌ای ادعاها و ایرادات غیرحقوقی از ناحیه برخی افراد و حتی برخی مسئولین اجرایی در خصوص این پرونده صورت گرفته است، گفت:‌ دستگاه قضایی از ابتدای ورود به این پرونده با قدرت و قوت و کاملا مستقل از تمام فشارها به رسیدگی خود ادامه داد و در موارد مشابه نیز همچنان با قاطعیت و مطابق با موازین قانونی به رسیدگی‌های عادلانه خود ادامه خواهد داد.

قانون فصل‌الخطاب در برگزاری انتخابات است

 آیت‌الله آملی‌لاریجانی در پنجمین جلسه مسئولان عالی قضایی درسال 92 قانون را فصل‌الخطاب تمام امور از جمله در برگزاری انتخابات پرشور اعلام و تاکید کرد: در فتنه سال 1388 نیز عده‌ای خواستند از مرز قانون عبور کنند در حالی که اگر به قانون تمکین می‌کردند و شکایت‌ها و اعتراض خود را در مسیر قانونی پیش می‌بردند آن مسائل پیش نمی‌آمد و موجب رانده شدن‌شان از سوی مردم نمی‌شد.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: مساله تقلب در انتخابات را عده‌ای از افراد در سایت‌ها و رسانه‌ها مطرح کردند درحالی که خود مدعیان و معترضان به اعلام نتیجه انتخابات، اذعان کردند که معلوم نیست با بازبینی مجدد نتیجه انتخابات تغییر کند.

رئیس دستگاه قضا اهانت به ساحت صحابی بزرگ پیامبر (ص) را نشانه دیگری از طرح دشمنان اسلام برای ایجاد تفرقه میان مسلمانان دانست و با تاکید بر ضرورت هوشیاری در برابر این‌ توطئه‌ها اظهار کرد: این حرکت شنیع نشانگر تفکر وهابی‌ها و البته تفکر غلطی است که همکاری با جنایتکاران علیه بشریت را مجاز می‌داند اما حرمت گذاشتن به صحابه پیامبر را مجاز نمی‌داند.

آیت‌الله آملی‌لاریجانی وهابیت را تفکر وارداتی غرب و استعمار به جهان اسلام با هدف ایجاد تفرقه در میان مسلمانان دانست و گفت:‌ گروه‌های تندرو و افراطیِ وارداتی به دایره تفکر متین و عقلانی اسلام، به هیچ منطقی پایبند نیستند.

مطرح کردن موضوع تقلب در انتخابات شگرد غربی ها در انتخابات کشورهای مستقل است

آیت‌الله آملی لاریجانی در ششمین جلسه مسئولان عالی قضایی با تاکید بر این‌که مهم‌ترین وظیفه تمام مردم و مسئولان در انتخابات حضور و مشارکت حداکثری است، افزود: در آستانه انتخابات ریاست جمهوری باردیگر شاهد شیطنت برخی رسانه‌ها و دولت‌های غربی و متاسفانه اذناب داخلی آنان هستیم که تلاش می‌کنند موضوع تقلب در انتخابات را در جامعه منتشر کنند؛ با این هدف که اگر نامزد خاص و مدنظر آنان رای نیاورد، ذهن‌ها را به سمت تقلب سوق دهند.

رئیس قوه قضاییه مطرح کردن موضوع تقلب در انتخابات را «شگرد و توطئه بر ملاشده و لو رفته» غربی‌ها در انتخابات کشورهای مستقل دانست و با تاکید بر این‌که این شگرد در بسیاری کشورها از جمله در انتخابات سال 88 ایران به کار گرفته شد، تصریح کرد:‌ دشمنان ما باید بدانند که مردم و مسئولان ایران اسلامی آگاه هستند و اگر کسی در مسیر فتنه جدید حرکت کند با برخورد قاطع و قانونی مواجه خواهد شد.

رئیس دستگاه قضا یکی دیگر از تجلی‌های رفتار انتخاباتی دین‌مدارانه را پرهیز از اسراف در تبلیغات برشمرد و تاکید کرد: هزینه‌های کلان انتخاباتی خلاف اخلاق انسانی و دین‌مداری است و مردم مسلمان ایران نیز برحسب تجربیات فراوان خود براحتی رفتارهای تبلیغاتی نامزدهای ریاست جمهوری را تشخیص می‌دهند و از افراط‌گرایی در تبلیغات روگردان هستند.

آیت‌الله آملی لاریجانی ورود صدا و سیما به حیطه تبلیغات انتخاباتی را گام مهمی در پرهیز از اسراف در تبلیغات و عرصه بسیار مناسبی برای بیان دیدگاه‌ها و نظریات نامزدها اعلام کرد و گفت: اکنون که اسامی نامزدهای انتخاباتی اعلام شده و نامزدهایی از تمام سلایق در انتخابات حضور دارند، هیچ ابزار رسانه‌ای به مانند صدا و سیما نمی‌تواند در معرفی کاندیداها و ویژگی‌ها و برنامه‌های آنان موثر عمل کند و امیدواریم تمام نامزدهای تایید‌ صلاحیت‌ شده از طریق برنامه‌های صدا و سیما و مناظره‌های تلویزیونی اهداف و برنامه‌های خود را عرضه کنند.

رئیس دستگاه افزود: مطمئن هستیم که ملت عزیز ایران در فضایی آرام و با طمأنینه وارد عرصه انتخابات می‌شوند و نظام جمهوری اسلامی ایران از این پیچ تاریخی مهم به خوبی عبور خواهد کرد.

نامزدهای انتخاباتی حیثیت و آبروی تمدن اسلامی ایران را حفظ کنند/ ولایت فقیه وزنه‌ای استوار در ایجاد آرامش و طمأنینه برای کشور است

آیت‌الله آملی لاریجانی در هفتمین جلسه مسئولان عالی قضایی مردمسالاری دینی را نظام سیاسی مبتنی بر ارزش‌های الهی برشمرد و گفت:‌ کشورهای غربی که در تاریخ سیاسی و فرهنگی – اجتماعی خود سابقه طولانی استثمار و استعمار و سلطه بر کشورهای دیگر و جنایت علیه بشریت دارند، نظام مردمسالاری دینی را نمی‌توانند هضم کنند و از درک جایگاه والای ولایت فقیه عاجزند.

آیت‌الله آملی‌لاریجانی با تاکید بر این‌که فهم مقولاتی مانند ولایت فقیه و مردمسالاری دینی برای غربی‌ها بسیار گران است، افزود: غربی‌ها که به سلاح‌های کشتار جمعی مسلح هستند و حتی آنرا بکار گرفته‌اند و در حاکمان خود تقوی را شرط نمی‌دانند، نمی‌توانند بفهمند که ولایت فقیه جایگاهی برپایه نگاه معنوی و دینی مردم دارد و با نگاه استبدادی و استکباری غربی‌ها متفاوت است چرا که ولی‌فقیه بر دل‌ها حکومت می‌کند، همانگونه که حضرت امام (ره) پیش از برگزاری هر انتخاباتی از سوی مردم به رهبری نظام اسلامی برگزیده شد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به این‌که نگاه و نظر غربی‌ها درباره استبدادی بودن نظام مبتنی بر ولی‌فقیه به دلیل عدم درک آنان از نوع نگاه مردم جامعه اسلامی به جایگاه ولی فقیه است، گفت:‌ تبعیت مردم از مراجع و روحانیون عظام با پشتوانه‌ای بیش از هزار سال در بسیاری از جوامع اسلامی حاکم بوده و حضرت امام (ره) پیش از تشکیل جمهوری اسلامی ایران، دارای ولایت بود و بر قلوب مردم ما حکومت داشت.

رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: واجب‌الاتباع بودن ولی‌فقیه مبتنی بر شرایط و ویژگی‌های آرمانی و دینی مانند عدالت، تقوا، اجتهاد و مدیر و مدبر بودن است ولی این ویژگی‌ها در نظام سیاسی و مدیریت غربی‌ها، چندان اهمیتی ندارد و ما مفتخر هستیم که چنین کسی رهبر فکری و عملی نظام جمهوری اسلامی ایران بوده و در عالم پرآشوب و پر از «ایسم‌های» امروزی راهی مبتنی بر ارزش‌های الهی را برای مردم و امت‌های مظلوم جهان باز کرده است.

اختلاف سلایق در رقابت‌های انتخاباتی در چارچوب نظام است/ مردم بابصیرت ایران در روز جمعه باردیگر حماسه‌ سیاسی عظیمی خلق می‌کنند

آیت‌الله‌ ‌آملی لاریجانی در هشتمین جلسه مسئولان عالی قضایی با تاکید بر این‌که مردم بابصیرت ایران اسلامی در روز جمعه 24 خرداد باردیگر حماسه‌ای عظیم خلق می‌کنند، مسیر طی‌ شده را تاکنون بسیار خوب، منطقی و در چارچوب رقابت‌های سالم و قانونی انتخاباتی توصیف کرد و گفت: بحمدالله تا به امروز مسیر انتخابات از ناحیه کارگزاران برگزاری انتخابات، نامزدها و هواداران آنان بخوبی طی شده است و مردم بابصیرت‌ ما در روز جمعه حماسه‌ سیاسی عظیمی خلق خواهند کرد تا باردیگر پایبندی خود را به نظام اسلامی به دنیا ثابت کنند.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: تصورات باطل غربی‌ها بویژه آمریکایی‌ها درباره دلسرد کردن مردم از حضور در انتخابات با درایت مسئولان و کارگزاران انتخابات و نامزدها و هواداران آنان و مردم باطل شد و در عرصه رقابت‌های انتخاباتی در عین حالی که اختلاف سلایق بخوبی منعکس شد اما باردیگر ثابت شد که تمام اختلاف سلیقه‌ها در چارچوب حفظ منافع نظام است و از دستاوردهای نظام کسی عقب نخواهد نشست.

آیت‌الله آملی لاریجانی افزود: در روز جمعه نیز قطعا با حضور همه‌جانبه مردم، انتخاباتی بسیار خوب و پرشور و در عین حال در کمال آرامش برگزار خواهد شد.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد:‌ ناظران انتخابات و دستگاه قضایی دقیقا وضعیت انتخابات را رصد می‌کنند و اگر خدای ناکرده افرادی خارج از چارچوب قانونی تحرکاتی انجام دهند قطعا روسای کل دادگستری‌ در استان‌های سراسر کشور به وظیفه قانونی خود در این باره عمل خواهند کرد.

قوه قضاییه در عین تأکید بر استقلال آماده تعامل با دستگاه اجرایی کشور است

آیت‌الله‌ ‌آملی لاریجانی در نهمین جلسه مسئولان عالی قضایی به فرا رسیدن هفته قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: هفته قوه قضاییه فرصت بسیار مناسبی برای رساندن پیام دستگاه قضایی و شناساندن بهتر خدمات آن به مردم است و امیدواریم با حضور مسئولان قضایی در مجامع عمومی و رسانه ملی، مردم بیش از پیش با خدمات و زحمات این دستگاه پرتلاش آشنا شوند.

وی «اعتدال، عقلانیت و اخلاق» را شعارهایی کاملاً معقول و منطقی از سوی منتخب ملت توصیف و اظهار کرد: هم اکنون ظرفیتهای عظیمی به همراه شور و نشاط عمومی در کشور ایجاد شده که امیدواریم با وفاداری منتخب ملت به شعارهای مطرح شده، جمهوری اسلامی ایران را به سوی اهداف خود پیش ببرد.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: پس از خلق این حماسه بزرگ باید همه رقابتها به دوستی و رفاقت تبدیل شود چرا که اکنون زمان کار و تلاش است و به رئیس جمهور منتخب ملت اطمینان می‌دهیم که قوه قضاییه در عین تأکید بر استقلال کاری خود آماده تعامل کامل با دستگاه اجرایی کشور است.

دلسوزان نظام در نقد قوه قضاییه جانب انصاف را رعایت کنند

آیت‌الله‌ ‌آملی لاریجانی در دهمین جلسه مسئولان عالی قضایی از آمادگی دستگاه قضایی در شنیدن نقدهای سازنده و دلسوزانه خبر داد و افزود: دستگاه قضایی مشکلات زیادی دارد و باید این مشکلات را در حد وسع برطرف کنیم. توقع مردم عزیز و وظیفه الهی ما هم همین است و باید نصح ناصحان را گوش کنیم. البته نقد غیر از تخریب است و ما هم خودمان باید نقاد باشیم و هم از نقد عادلانه دیگران استفاده کنیم.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه نقد سالم و عادلانه موجب حرکت است تأکید کرد: تخریب و گاهی خروج از موازین حق و انصاف در ارزیابی‌ها موجب دلسردی افراد زحمتکش در دستگاه قضایی می‌شود.

رئیس دستگاه قضا تأکید کرد: نباید از سر ندانم کاری با حرفهای بی‌مبنا و گاهی ساده انگارانه یک قوه‌ را تخریب کنیم. البته این حرفی که امروز مطرح کردم برای این نیست که تنها به یک فرد اشاره کنم بلکه برای این است که گاهی این حرفها از تریبون های دیگر هم تکرار می‌شود ولی باید توجه کنیم این فسادهایی که آقایان مطرح می کنند، راه حل ریشه کنی آن فقط برخورد قوه قضاییه نیست ما چرا نمی‌خواهیم این را قبول کنیم؟

آیت الله آملی لاریجانی افزود: ما توقعمان این است که خطاهای ما را ناصحانه گوشزد کنند و اشتباهات دستگاه قضایی را دلسوزانه مطرح کنند نه آنکه بدون اطلاع از مراحل پرونده و کیفیت دادرسی سخنان بی مبنا و بازاری تحویل داده شود. نباید سطح توقعات مردم را آنقدر بالا ببریم که هر کس در کوچه و خیابان راه می‌رود بگوید آقا هر خرابی هست زیر سر قوه قضاییه است.

وضع سیاسی کشور به گونه‌ای نیست که سکولارها مجال حضور در عرصه اداره کشور داشته باشند

آیت‌الله‌ ‌آملی لاریجانی در یازدهمین جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری درباره ضرورت انتخاب مسیر و جهت درست در زندگی شخصی، اجتماعی و سیاسی و تأکید بر خسارت عظیمی که در نتیجه گام برداشتن در مسیرهای اشتباه، برای افراد و کشور به جای می‌ماند، حضرت امام (ره) را الگو و شاخص مسیر و جهت انقلاب اسلامی توصیف کرد و گفت: حضرت امام (ره) انقلاب اسلامی را با ترجمانی قرآنی و مبتنی بر سنت الهی بنیان گذاشتند و معتقد به دخالت اسلام در تمام شئون زندگی بودند و این کلام و سیاست الهی همواره شاخص حرکت و دوام نظام اسلامی است.

رئیس قوه قضاییه افزود: در این مدت اخیر کسانی که اهل فتنه سال 88 و در جریان اصلاحات قائل به سکولاریزه شدن کشور و سیاست بودند و راه امام (ره) را بر نمی‌تافتند دوباره سر برآورده‌اند و گویی افعی جانشان گرما خورده است و به جنبش افتاده‌اند اما اشتباه می‌کنند چرا که امت تفکرات این گروه را بر نمی‌تابد و تعرّب بعد از هجرت در ایران اسلامی ما جایی ندارد.

آیت الله آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه برخی گروهها در سالهای گذشته در عین زیرکی هم مدعی انقلاب بودند و هم تمام تلاششان جدا کردن انقلاب از مسیر و جهت اصلی و دوری از ولایت فقیه به عنوان آموزه اصلی حضرت امام (ره) بود و دخالت قرآن و سنت را در همه شئون بشری نمی‌پذیرفتند، به تلاشهای اخیر برخی از طرفداران همان تفکر اشاره کرد و گفت: تمام کسانی که به تفکر سکولار اعتقاد دارند و می‌خواهند دموکراسی غربی را جانشین فهم قرآنی قرار دهند باید بدانند که حضرت امام (ره) شاخص انقلاب است و به اندازه کافی بینات و محکمات ایشان و سخنانشان در دسترس است و اینگونه افراد و گروهها راه به جایی نخواهند برد و وضع سیاسی کشور به گونه‌ای نیست که مجال فعالیت های مدیریتی برای آنها باشد.

روز قدس بیان و گفتمان وحدت جهان اسلام در برابر رژیم صهیونیستی است

آیت‌الله‌ ‌آملی لاریجانی در دوازدهمین جلسه مسئولان عالی قضایی گفت: روز قدس در واقع ابتکاری عظیم از حضرت امام (ره) بود برای اینکه همه ملل مسلمان جهان را در فریاد بر سر غاصبان فلسطین و استکبار و رژیم صهیونیستی متحد کنند.

آیت الله آملی لاریجانی تأکید کرد: ملت بزرگ و با بصیرت ایران هر سال بر عظمت روز قدس افزودند و هیچگاه دلسرد نشدند و امروز نیز که ملت فلسطین تنهاست باز هم کشور و ملت ما حامی مردم مظلوم فلسطین است.

رئیس قوه قضاییه افزود: متأسفانه حتی آنها که مدعی برادری میان مسلمانان هستند وقتی در برخی کشورهای اسلامی بر سر کار آمدند راههای منتهی به فلسطین را بستند و مظلومیت و تنهایی ملت فلسطین را بیشتر به رخ کشیدند اما در همین حال ملت بصیر و بزرگ ایران حتی در شرایط سختی و گرفتاری خود و زمان جنگ تحمیلی هم مدافع ملت فلسطین بود و امروز نیز همچنان آنان را تنها نخواهد گذاشت.

در جمهوری اسلامی ایران نباید کسانی جرأت تعرض به آمران به معروف و ناهیان از منکر پیدا کنند

آیت‌الله‌ ‌آملی لاریجانی در سیزدهمین جلسه مسئولان عالی قضایی با تبریک عید سعید فطر و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات مؤمنان روزه‌دار، با اشاره به اینکه «به سهم خود از تمام افرادی که در گذشته و روزهای اخیر در مقام عمل به وظیفه قانونی و شرعی امر به معروف و نهی از منکر دچار آسیب شده و مورد حمله و تعرض افراد شرور قرار گرفته‌اند؛ عذرخواهی می‌کنم» امر به معروف و نهی از منکر را از فرایض مهم دینی و قانونی برشمرد و گفت: متأسفیم از اینکه در این ایام با فردی که به وظیفه دینی و قانونی خود در امر به معروف و نهی از منکر عمل کرده، برخورد خشن شده است و اعلام می‌کنیم که قوه قضاییه  با چنین جرائمی برخورد خواهد کرد.

آیت الله آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه « کسانی که مدعی هستند زمان و دوره امر به معروف و نهی از منکر گذشته در خیالات خود به سرمی‌برند و بر زبان جاری کردن چنین ادعایی اگر با توجه به لوازم آن صورت گرفته باشد با توجه به نصوص صریح قرآنی و دینی درباره لزوم امر به معروف و نهی از منکر و با توجه به اینکه امر به معروف و نهی از منکر ضرورتی دینی محسوب می‌شود، مصداق کفر و ارتداد خواهد بود» اظهار کرد: امر به معروف و نهی از منکر یک ضرورت همیشگی دینی و قرآنی و سنت پیامبر (ص) است و به هیچ وجه نمی‌توانیم بگوییم که عصر آن گذشته است مگر اینکه بگوییم عصر اسلام گذشته است.

رئیس دستگاه قضا با اظهار تأسف از اینکه «تاکنون درباره عمل به امر معروف و نهی از منکر با وجود صراحت قانون اساسی و تصریح شرع و دین مقدس اسلام تلاش جدی صورت نگرفته است» گفت: ضمن اعلام حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر از برخورد اراذل و اوباش با این افراد متأسفیم و تأکید داریم که دستگاه قضایی و نیروی انتظامی باید برخورد با متعرضان به آمران به معروف و ناهیان از منکر را در دستور کار قرار دهند.

خط قرمزی در رسیدگی به پرونده های قضایی وجود ندارد

 آیت الله آملی لاریجانی در چهاردهمین جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به اعلام تعدادی از احکام قضایی مربوط به پرونده‌های اقتصادی به ویژه پرونده بیمه، برخی تحلیل‌های رسانه‌ای درباره نحوه رسیدگی به این پرونده ها و وجود خط قرمز در رسیدگی‌ها را نادرست خواند و گفت: این پرونده در طی بیش از دو سال در قوه قضاییه مورد رسیدگی قرار گرفته و اخیراً احکام قطعی برخی متهمان آن اعلام شده و رسیدگی‌ها همچنان ادامه دارد و اینکه عده‌ای معنا کنند برخی خط قرمزها در نحوه رسیدگی به این پرونده وجود دارد، صحیح نیست و به طور قاطع اعلام می‌کنیم که هیچ نوع خط قرمز توهمی در رسیدگی‌ها را قبول نداریم.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: در همین پرونده تمامی افراد مرتبط پای میز بازپرسی قرار گرفتند اما به لحاظ ممنوعیت قانونی موضوع رسانه‌ای نشد و اکنون نیز پرونده در حال رسیدگی است و تمام متهمین که برای آنان کیفرخواست صادر شده باشد محاکمه خواهند شد و البته نباید پیش از رسیدگی و محاکمه قضاوت کرد.

رئیس قوه قضاییه ایرادات حقوق بشری علیه ایران درباره اعدام، سب النبی و حبس را نادرست خواند و افزود: عمده مبانی حقوق بشری کشورهای اسلامی مشترک هستند و هیچ کشوری نمی‌تواند بگوید مسلمان هستیم ولی معتقد به برخورد با سبه النبی نیستیم یا مخالف قصاص و امثالهم هستیم و ما از غربی‌ها می‌خواهیم در شیوه‌های نامعقول خود تجدیدنظر کنند .

آیت الله آملی لاریجانی تاکید کرد: گزارشگر حقوق بشر دائماً با ضدانقلاب ایران همکاری دارد و گزارش‌هایش را از گروهک‌های الحادی و معاند امثال گروهک منافقین تهیه می‌کند و طبیعی است که افراد ضد انقلاب نمی‌توانند بی‌طرف باشند.

رئیس قوه قضاییه دین اسلام را مدافع حقوق بشر و مبانی آن را کاملاً انسانی دانست و گفت: در زمانی که دختران را زنده به گور می‌ کردند و تعصب‌های قومی و قبیله‌ای حرف اول را می‌زد ، دین مبین اسلام نازل شد و از تساوی حقوق انسان‌ها سخن گفت و ما به این مسئله مفتخریم و متاسفیم که افراد و کشورهایی که تا صد و پنجاه سال قبل کارشان برده داری بوده اکنون خود را مدافع حقوق بشر قلمداد می‌کنند.

توجه به اسلامیت نظام، اولویت مسئولان در تعامل با کشورها باشد/ دستور پیگیری قضایی حادثه اتوبان تهران - قم

آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در پانزدهمین جلسه مسئولان عالی قضایی درباره لزوم توجه به راهبردهای عمومی و کلی از جمله توجه جدی به اسلامیت نظام گفت: تمام مسئولان در سخنان و در تعامل با کشورها و عملکردها و انجام وظایف خود اسلامیت نظام را در اولویت قرار دهند .

آیت الله آملی لاریجانی درباره ضرورت توجه به واقعیات تاکید کرد: گرچه  راهبرد اصلی مسئولان، توجه به اهداف و غایات نظام است اما معنای این توجه چشم بستن بر واقعیت‌ها نیست و آرمان گرایی با عنایت همه جانبه به واقعیات موجود باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ضرورت بازگشت به خویشتن خویش و تکیه بر توانمندی‌های ملت مستقل و باایمان گفت: بزرگترین هدیه حضرت امام(ره) به این ملت تعلیم خودباوری و تاکید بر توانمندی‌های مردم مسلمان ایران بود که نمونه بارز آن جمله مشهور «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند» است، آنهم در زمانی که ملت و نظام اسلامی با مشکلات عدیده‌ای روبرو بودند اما با این حال مردم ما با تکیه بر قدرت ایمان و استقلال خود ثابت کردند که واقعاً قدرت های استکباری در برابر باورهای دینی و قدرت الهی به جایی نخواهند رسید.

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه به موضوع حادثه اتوبان تهران ـ قم اشاره کرد و با تاکید بر پیگیری قضایی این حادثه تا روشن شدن علل و عوامل اصلی وقوع آن گفت: این حادثه بسیار تاسف بار و دردناک بود و از نخستین ساعات وقوع، دستگاه قضایی از طریق دادستان کل کشور وارد عمل شد و تا روشن شدن ابعاد مختلف این حادثه و مشخص شدن خطاها و قصور صورت گرفته از سوی عوامل مختلف، پیگیری‌های قضایی رها نخواهد شد و نتیجه پیگیری‌ها به اطلاع مردم خواهد رسید.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها