امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۴:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68659
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 74
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، میخائیل گورباچوف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی که تلاش‌هایش باعث پایان دوران جنگ سرد شد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، میخائیل گورباچوف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی که تلاش‌هایش باعث پایان دوران جنگ سرد شد خواستار اجرای راه حلی مورد قبول هر دو طرف در بحران اوکراین شد تا از وقوع جنگ سردی جدید جلوگیری شود.

آقای گورباچوف، این اظهارات را در بحبوحه تنش‌های دیپلماتیک بین آمریکا و روسیه بر سر بحران اوکراین مطرح کرده که پس از دوران جنگ سرد بی‌سابقه بوده است.

این مقام اسبق شوروی و برنده جایزه صلح نوبل در نامه‌ای که روز جمعه بر روی وب‌سایتش قرار گرفت، نوشت: «وظیفه اصلی ما این است که از دامن زدن به تنش‌ها بپرهیزیم و راه حلی پیدا کنیم که مورد قبول شهروندان روسیه و اوکراین باشد تا از وقوع یک جنگ سرد جدید جلوگیری کنیم.»

گورباچوف، در عین حال تأکید کرده به باور وی سرمنشأ اصلی اوضاع نابسامان فعلی در اوکراین و کریمه در شکست تعمدی اصلاحات موسوم به «پرسترویکا» و فروپاشی «نابخردانه و ماجراجویانه» اتحاد جماهیر شوروی بود.

رهبر 83 ساله سابق شوروی می‌نویسد: «تلاش من این بود که این کشور متحد را از طریق تمامی ابزارهای موجود نگاه دارم. اما قبل و بعد از بسته شدن آن پیمان توسط سران فدراسیون روسیه، بلاروس و اوکراین درباره پیامدهای خطرناک و مخرب آن هشدار می‌دادم.»

وی افزود: «متأسفانه آنها به هشدرهای من توجهی نکردند. شورای عالی شوروی با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی موافقت کرد و حتی یک کلمه درباره کریمه یا سواستوپول صحبت نشد.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها