امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۴:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68662
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 52
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، «مصطفی رفعت حیصارجیک اوغلو» رئیس اتحادیه اتاق‌های بازرگانی و بورس‏‌های ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، «مصطفی رفعت حیصارجیک اوغلو» رئیس اتحادیه اتاق‌های بازرگانی و بورس‏‌های ترکیه امروز در دیدار با رئیس جمهور ترکمنستان تاکید کرد، آنکارا مصمم به حضور شرکت‌های بیشتری برای سرمایه گذاری در خاک ترکمنستان است.

رئیس جمهور ترکمنستان نیز در این دیدار با اشاره به اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی و سنتی میان مردمان 2 کشور تاکید کرد، شرکت‏‌های ترکیه و حضور آنها در بازار ترکمنستان در پیشرفت اقتصادی این کشور نقش مهمی را ایفا می‏‌کند و عشق‏‌آباد نیز قصد دارد تعاملات بلند مدتی در عرصه‌های مختلف با شرکت‏‌های ترکیه داشته باشد.

سفر فرستاده دولت ترکیه به عشق‏‌آباد و ملاقات وی با رئیس جمهور ترکمنستان در حالی است که وزیر امور خارجه ترکمنستان هفته جاری میلادی به ترکیه سفر کرده و با رئیس جمهور و وزیر خارجه ترکیه به صورت جداگانه دیدار و گفت و گو کرده و بر عزم عشق‌آباد و آنکارا برای توسعه مراودات تجاری تا سقف 5 میلیارد دلار در سال تاکید کرد.

«رشید مرداف» وزیر امور خارجه ترکمنستان و «احمد داوود اوغلو» وزیر خارجه ترکیه در جریان رایزنی‌‏های سیاسی دوجانبه روند فعلی و دورنمای مناسبات همه جانبه میان عشق‌‏آباد و آنکارا و برخی مسائل منطقه‏‌ای و بین‌المللی مورد علاقه طرفین را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

ترکیه در مجموع طرح‌هایی به ارزش 32 میلیارد دلار در ترکمنستان را اجرا و یا در دست اجرا دارد که هم‌‏اکنون بیش از 600 شرکت ترکیه در قالب 400 طرح در خاک ترکمنستان فعال هستند.

به اعتقاد کارشناسان مسائل اقتصادی، جمهوری اسلامی ایران که از ظرفیت بسیار بالاتری نسبت به دیگر کشورهای منطقه برای حضور در بازار ترکمنستان و کمک به این کشور برخوردار است، طی سال‌های گذشته کمتر پروژه‌هایی را در ترکمنستان اجرا کرده و فضا را برای دیگر رقبای منطقه‌ای، همچون امارات، ترکیه، عربستان و دیگر کشورهای عربی فراهم آورده است.
انتهای پیام/.
 
   
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها