امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۰:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68733
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آخرین نشست هم‌اندیشی اعضای مجمع ناشران انقلاب اسلامی در سال 92، پنجشنبه 22 اسفندماه در سالن ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آخرین نشست هم‌اندیشی اعضای مجمع ناشران انقلاب اسلامی در سال 92، پنجشنبه 22 اسفندماه در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد.
میثم نیلی مدیرعامل، محمدحمزه‌زاده رئیس هیات مدیره، سید غلامرضا حسینی مدیرعامل پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، محمدعلی فقیه مدیرعامل نشر شاهد، محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری، حجت‌الاسلام زائری رییس مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی سرچشمه، حجت‌الاسلام غلامی رییس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا، علیرضا مختارپور نویسنده و از فعالان عصر فرهنگ و کتاب و جمعی دیگر از دست‌اندرکاران حوزه نشر و ناشران عضو در این نشست حاضر بودند و به بحث و تبادل نظر درباره حضور ناشران جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران پرداختند.

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی در ابتدای این نشست با اشاره به سه‌ساله شدن این مجمع گفت: مجمع ناشران انقلاب اسلامی در اسفندماه سال 89 با چشم‌انداز ویژه‌ای برای ارتقای توانمندی و زیرساخت‌های مجمع و اعضای آن، افزایش چسبندگی و انسجام تشکیلاتی، افزایش کمی و کیفی خدمت‌رسانی‌ها‌ی مجمع به ناشران، افزایش کارآمدی و رهبری در اجزای مجمع، توسعه ارتباطات و شناسایی و به کارگیری ظرفیت‌های جدی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و تقویت فضای گفتمانی و نگرش جبهه‌ای در میان اعضا تشکیل شد و حالا که سه سال از آن روزها می‌گذرد، امیدواریم این نهال نوپا به درختی تنومند تبدیل شود.
وی در ادامه گزارشی اجمالی از فعالیت‌های مجمع ناشران انقلاب اسلامی در سال 92 ارایه کرد و از برگزاری جشنواره ناشر برتر سال انقلاب اسلامی در سال 93 خبر داد.

محمد حمزه‌زاده: از فعالیت‌هایی که می‌شود در نمایشگاه کتاب کرد، غافلیم

محمد حمزه‌زاده، رییس هیات مدیره مجمع ناشران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه درباره معایب نمایشگاه کتاب خیلی بحث شده است، اظهار داشت: چند سال پیش که امکانی فراهم شد تا خدمت حضرت آقا مشرف شویم و درباره پاره‌ای از این مسایل صحبت کنیم، طرح اولیه را ارایه دادیم و ایشان فرمودند هر طرحی که برای توسعه کتاب و کتاب‌خوانی در کشور دارید ارایه بدهید، هر نقدی هم که به نمایشگاه دارید، داشته باشید؛ اما نقدهایتان جوری نباشد که بگویید نمایشگاه تعطیل شود، برای اینکه شبکه توزیع و کتاب‌فروشی‌ها در کشور سامان پیدا کنند.
مدیر انتشارات سوره مهر اضافه کرد: ما از همان سال این نقدها را متوجه خودمان و عملکرد خودمان کردیم و احساس می‌کنم هنوز هم برای نمایشگاه بیست و هفتم فرصت داریم تا بتوانیم با یک برنامه منسجم‌تر به عنوان جریان فرهنگی انقلاب اسلامی، به‌طور موثر در نمایشگاه حاضر شویم.
وی همچنین به برگزاری دو نشست مشترک با حضور اعضای هیات مدیره مجمع و سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و بیان داشت: در این نشست آقای صالحی از حجم کارهایی انجام شده اظهار شگفتی کردند و این قول را دادند که وزارت ارشاد در هرگونه فعالیت نرم‌افزاری و ترویجی کتاب که به توسعه جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی کمک می‌کند، همکاری داشته باشد.

علی‌اکبر تورانیان: انگار دیگر نباید از دولت برای حل بحران کاغذ توقعی داشت!

علی‌اکبر تورانیان، عضو مجمع ناشران انقلاب اسلامی و هیات مدیره انجمن ناشران دانشگاهی، در این نشست برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را موقعیتی بسیار خوب برای کشور توصیف کرد و گفت: حضور بیش از 5 میلیون بازدیدکننده در این نمایشگاه، همیشه اسباب تعجب بسیاری از شرکت‌کنندگان خارجی بوده است.
تورانیان اضافه کرد: امروز با توجه به اینکه از حالت آماتوری فاصله گرفتیم و به شکل حرفه‌ای فعالیت می‌کنیم، به هر حال نگرشمان هم باید به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تغییر کند. در این شرایط باید دنبال نشست‌های حاشیه نمایشگاه و فعالیت‌هایی جانبی دیگری باشیم که برگزاری این نمایشگاه فرصتش را برای ما فراهم می‌کند.  
توجه به اقتصاد مقاومتی فرهنگ در نمایشگاه کتاب

عضو هیات مدیره انجمن ناشران دانشگاهی افزود: بحث اقتصاد مقاومتی یکی از مباحث اصلی در کشور ماست که سال‌های سال است در شرایط ترحیم و جنگ اقتصادی به سر می‌برد. خیلی از دوستان فکر می‌کنند اقتصاد مقاومتی فقط به صنعت، کشاورزی و... مربوط است؛ اما یکی از بحث‌های اصلی ما در حوزه فرهنگ مساله کاغذ است که طی سال‌های اخیر ما را دچار بحران کرده است.
او اظهار داشت: 85 درصد کاغذ کشور وارداتی است و کارخانه‌های داخلی تولیدکننده کاغذ نه ظرفیت بالای تولید دارند و نه کیفیت لازم را؛ بنابراین اگر در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی کتاب نشست‌هایی در این زمینه داشته باشیم و به سمت خودکفایی کاغذ برویم، یکی از اهداف مهم در حوزه کتاب محقق شده است.
تورانیان گفت: تشکل‌ها و NGOها باید در این زمینه وارد عمل شوند و دیگر از دولتی‌ها توقعی نیست! چون 35 سال از عمر انقلاب اسلامی می‌گذرد و ما همواره در این حوزه نقص داشتیم. ما ثابت کردیم که در جاهایی که دلمان خواسته از جمله بحث انرژی هسته‌ای و صنایع دفاعی افتخارآفرین هستیم؛ اما در حوزه فرهنگی که یکی از مشکلاتش کاغذ است، آیا به خودکفایی رسیدیم یا توانستیم کارخانه کاغذسازی راه‌اندازی کنیم؟ بنابراین این مساله از اهمیت بالایی برخوردار است که می‌توانیم در کشور برای آن برنامه‌ریزی داشته باشیم.

مهدی فضائلی: دعوت از مهمان ویژه، چهره بین‌المللی نمایشگاه کتاب را ارتقا می‌دهد

مهدی فضائلی، مدیر انتشارات سروش و عضو هیات مدیره مجمع ناشران انقلاب اسلامی در نشست هم‌اندیشی این مجمع اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران فرصت بسیار مغتنمی است تا هم بعد فرهنگی انقلاب اسلامی و هم ریشه‌دار بودن فرهنگ در این سرزمین بروز و ظهور پیدا کند. این نمایشگاه در داخل به ما امکان می‌دهد تا کتاب را به عنوان فرهنگی‌ترین محصول به مخاطب عرضه کنیم و هم فرصتی فراهم می‌کند تا ابعاد برون‌مرزی هم پیدا کند که البته کمتر روی این مقوله کار شده است.
مدیر انتشارات سروش اظهار داشت: یکی از پیشنهاداتی که به نظرم دست‌اندرکاران برگزاری نمایشگاه باید روی آن متمرکز شوند، تلاش برای پررنگ شدن ابعاد بین‌المللی نمایشگاه کتاب است. درست است که ما می‌گوییم این نمایشگاه، نمایشگاه بین‌المللی است و هر سال تعدادی ناشر خارجی هم در این نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند؛ اما نباید تنها به این بسنده کنیم، بلکه باید روی سایر زمینه‌ها نیز به فعالیت مستمر بپردازیم که حداقل در سطح منطقه یک نمایشگاه معتبر و شناخته شده برای ناشران داشته باشیم.

فروختن بلیط برای نمایشگاه کتاب، آمار بازدید را واقعی می‌کند

فضایلی یکی دیگر از مهم‌ترین مباحث در حوزه نمایشگاه کتاب تهران را بحث آمار دانست و اظهار داشت: معمولا سالی 400 تا 500هزار نفر به آمار بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب تهران اضافه می‌شود و هیچ دولتی زیر بار نمی‌رود که اعلام کند تعداد بازدیدها کم شده است؛ چون احساس می‌کند این مساله نشانه ضعف است. اگر به این شکل پیش برویم ظرف چند سال آینده تعداد بازدیدکنندگان تقریبا معادل جمعیت کل کشور خواهد شد!
مدیر انتشارت سروش با اشاره به اینکه فروختن بلیت برای بازدید از نمایشگاه در تعدادی از نمایشگاه‌های بزرگ و معتبر دنیا هم انجام می‌شود، توضیح داد: ما در نمایشگاه کتاب فرانکفورت هم شاهد فروخته شدن بلیت به بازدیدکنندگان هستیم. البته تخفیف‌هایی هم برای مراجعان گروهی، دانش‌آموزان و دانشجویان در نظر گرفته می‌شود. اگر این کار در کشور انجام شود، هم از هرزه‌گردی‌هایی که باعث ازدحام در نمایشگاه است، جلوگیری کرده و هم آمار را به واقعیت نزدیک می‌کند.

جریان فرهنگی معارضی که به لانه خزیده بود، امیدوار شده است

این عضو هیات مدیره مجمع ناشران انقلاب اسلامی در بخش دیگی از سخنانش به فرمایشات مقام معظم رهبری در جمع نمایندگان مجلس خبرگان رهبری، اشاره کرد و یادآور شد: مقام معظم رهبری در این جلسه نگرانی خودشان را از وضعیت فرهنگی کشور که به نظر می‌آید رو به گسترش هم هست، مطرح و نکاتی را متذکر شدند.
او افزود: از نشانه‌هایی که طی چند ماه اخیر دیده‌ایم، کاملا قابل دریافت است که جریان فرهنگی که به نوعی در لانه خزیده بود و شرایط آب و هوایی را برای فعالیت خود مناسب نمی‌دید، مجددا احساس امید کرده‌ و دارد خودش را بازیابی می‌کند تا حضور جدی‌تری داشته باشند.
فضائلی یادآور شد: یکی از بحث‌هایی که حتما در مجمع به آن توجه می‌کنیم این است که امسال بتوانیم این بحث را پررنگ‌تر کنیم و وسعت بیشتری ببخشیم تا جریان فرهنگی حاضر در حوزه نشر که همسو با انقلاب است، بروز و ظهور بیشتری داشته باشد و در برنامه‌های جنبی نمایشگاه بتوانیم هدفمندتر و جدی‌تر حضور پیدا کنیم و هم‌افزایی داشته باشیم. 

حجت الاسلام غلامی: با نگاه سیاسی و جناحی حاکم بر فرهنگ، ادعای مردمی بودن داریم

حجت الاسلام والمسلمین رضا غلامی، رییس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا نیز یکی دیگر از سخنرانان این نشست بود و اظهار داشت: این همه نویسنده و ناشر خوب داریم؛ اما متاسفانه می‌بینیم که در دوره‌های مختلف مدیریتی همیشه عده‌ای ترجیح داده‌اند اقلیتی را بر اکثریت مقدم بدارند. این عده می‌خواهند ژست روشنفکری بگیرند و برایشان سوت و کف زده شود. در حالیکه اینها جماعت اکثریت نیستند. اکثریت ناشران ما کسانی نیستد که بخواهند از اوجبات اسلامی و ارزش‌های انقلاب عبور کنند و تن به هرزه نگاری بدهند و مقابل آرمان‌های مردم بایستند.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: امیدواریم مسئولان بتوانند فارغ از نگاه‌های جناحی به فرهنگ بپردازند. این روزها نوعی نگاه سیاسی و جناحی بر فرهنگ حاکم شده و بعد ما ادعا می‌کنیم این منظر مردمی است. درحالیکه خیلی از این رویکردها هیچ غرابتی با علایق اکثریت مردم ندارد. ما کل کشور را در تهران و تهران را در ونک به بالا خلاصه کردیم و انگار باقی مردم وجود ندارند، شهرهای کوچک و روستاها وجود ندارند و فقط این مرفهان بی‌درد با انتظارات خاص هستند که ما همه تلاشمان را می‌کنیم که انتظار آنها را جواب دهیم!

مسئولان به جای رسیدگی به اقتصاد نشر شده‌اند وکیل فیس‌بوک

او ادامه داد: اینکه می‌گوییم مسئولان باید حمایت کنند، معنایش این نیست که آنها باید بیایند و 500 جلد کتاب از هر ناشری بخرند چون اصلا معلوم نیست که با این خرید دولتی بشود وضعیت اقتصاد نشر را سامان داد. شاید اصلا بخش عمده‌ای از این مشکلات به خاطر همین سیاست‌های غیرعلمی باشد. بنابراین باید بستری به وجود بیاید که کتاب‌خوانی افزایش یابد و جدا از بحث خرید کتاب و دادن سوبسید و... به معرفی و تبلیغ کتاب پرداخته شود.
حجت‌الاسلام غلامی در ادامه اظهار داشت: مسئولین به جای توجه به اقتصاد بحران‌زده نشر دائما مشغول مسایل حاشیه‌ای هستند. آنقدر راجع به رفع فیلترینگ فیس‌بوک حرف میزنند که انگار وکیل فیسبوک شده‌اند. اینها باید بیایند راجع به نشر یا زبان و ادب فارسی کاری بکنند.
رییس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: وضعیت نمایشگاه کتاب تهران واقعا تناسبی با جایگاه نظام ندارد. این نمایشگاه 27 سال پیش طراحی شده؛ اما از آن زمان تاکنون تغییر نکرده است. ما امروز نمایشگاه می‌خواهیم با تعریف رایج، نه یک جمعه بازار که در آن کتاب بفروشیم.

یازده مانع درک صحیح یا راه‌های تحریف بیانات مقام معظم رهبری

علیرضا مختارپور، نویسنده حوزه دین، پژوهشگر و فعال فرهنگی در نشست هم‌اندیشی اعضای مجمع ناشران انقلاب اسلامی به بیان یازده مورد از موانع درک صحیح یا راه‌های تحریف بیانات مقام معظم رهبری با محوریت فرمایشات ایشان در دیدار با نمایندگان مجلس خبرگان رهبری پرداخت.
او اظهار داشت: با نگاهی به محتوای فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با نماینگان مجلس خبرگان رهبری، متوجه شدم که در انعکاس این بیانات در رسانه‌های گروهی، درک دقیق و کاملی صورت نگرفته است. درحالیکه ساختار بیانات ایشان در این جلسه مثل دیگر بیانات بر پایه مطالعه و تحقیق و بر اساس نظمی منطقی و طرحی مشخص بیان می‌شود؛ اما گاهی اوقات توسط رسانه‌های گروهی و مخاطبان مورد دقت قرار نمی‌گیرد.
مختارپور در ادامه توضیح داد: از این جهت به بیان این بخش از بیانات مقام معظم رهبری پرداختم که به نظر می رسد در برخی رسانه‌ها به گونه‌ای این فرمایشات را منعکس کرده‌اند که گویی مقام معظم رهبری به مساله‌‌ای که حاضران اشاره کرده بودند، پاسخ داد‌ه‌اند. در حالیکه اصلا اینطور نبوده است. رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدا سه واقعیت را بیان کرده و پیرامون این واقعیات و برای شناخت جهان و جامعه خودمان، وظایفی را مورد توجه قرار دادند که یکی از این وظایف، تقویت جبهه فرهنگی مومن  است و در اینجا ایشان به مناسبت، به مساله فرهنگ اشاره می‌کنند.
مختارپور در ادامه به 11 مانع به عنوان موانع درک صحیح یا راه‌های تحریف بیانات مقام معظم رهبری پرداخت که به طور‌ فهرست‌وار می‌توان به:
1. عدم مطالعه متن بیانات
2. عدم خوانش متون مرتبط به بیانات و عدم توجه به سابقه بیانات و نگرانی‌ها
3. تامین زمانی به سابقه طولانی
4. حمایت ظاهری، صدور اطلاعایه  و بیانیه، لبیک ظاهری، اظهار اطاعت، فرمانبری و پشتیبانی ظاهری
5. تلقی درددل کردن، تلقی فرمایشات کردن و تلقی رهنمود دادن
6. محدود کردن به مصادیق اندک و تقلیل دادن مساله به یک موسیقی، کتاب، فیلم یا یک برنامه تلویزیونی
7. خود را مصداق بیانات مقام معظم رهبری دانستن
8. برنامه قبلی خود را راه‌حل فرمایشات بعدی معظم له دانستن
9. تکذیب مصادیق نگرانی
10. تقلیل مباحث به رقابت های سیاسی و جناحی
11. تخصصی کردن مباحث اشاره کرد.
این فعال فرهنگی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بیانات معظم‌له در دیار با هنرمندان و مسئولان فرهنگی کشور در 22 تیر 1373 گفت: بیانات حضرت آقا در این نشست از صدا و سیما پخش نشده؛ اما متن بیانات در پایگاه اطلاع‌رسانی ایشان موجود است و اگر دوستان به مختصات زمانی این بحث‌ها را توجه کنند، متوجه می‌شوند که این نگرانی‌ها در چه زمان‌هایی مطرح شده است.
مختارپور سپس اظهار داشت: عبارت «البته در سخنرانیها، از این دغدغه با مردم نخواهم گفت؛ اما نمى‌شود که به شما نگویم. شما خودتان دست‌اندرکاران مسائل فرهنگى هستید و باید از این دغدغه‌ى من خبر داشته باشید... لذاست که حقیقتاً در باب فرهنگ، احساس نگرانىِ عمیقى دارم. » را مقایسه کنید با کاری که معظم له در جلسه 15 اسفندماه سال 92 انجام دادند. ایشان در آن جلسه نگرانی خود را با مردم و به‌طور علنی در میان گذاشتند. شما را به خدا به این تفاوت‌ها توجه بفرمایید.
در پایان این نشست مجمع ناشران انقلاب اسلامی از 25 ناشر عضو که در سال 92 موفق به دریافت 55 جایزه در جشنواره‌ها و رویدادهای مختلف فرهنگی از جمله جایزه کتاب سال، کتاب فصل، کتاب سال مقاومت، جشنواره ادبی شهید غنی‌پور و... شده بودند، تقدیر کرد.
گفتنی است نام ناشرانی همچون بهروز اثباتی مدیر انتشارات ساقی، برگزیده جایزه کتاب سال مقاومت و سی و ‌یکمین جایزه کتاب سال؛ هادی پیرمرادیان مدیر دفتر نشر معارف، برگزیده کتاب فصل؛ جان‌مراد احمدی مدیر انتشارات دارخوین، برگزیده جشنواره خادمان مکتوب استان اصفهان و جشنواره تجلیل از ناشران و نویسندگان دفاع مقدس، زهرا یزدی‌نژاد مدیر انتشارات خورشید باران، برگزیده بیست و ششمین نمایشگاه کتاب تهران، جواد محمدزاده مقدم مدیرعامل انتشارات به‌نشر، برگزیده سی و ‌یکمین جایزه کتاب سال و کتاب فصل، محمد‌حسن زمان وزیری مدیر انتشارات تلاوت آرامش، برگزیده بیست و ششمین نمایشگاه کتاب تهران و... در میان اعضای تقدیر شده به چشم می‌خورد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها