امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۹:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68744
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۲۱
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه السفیر،دولت لبنان شب گذشته در جلسه مشترکی با «میشل سلیمان» رئیس جمهور این ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه السفیر،دولت لبنان شب گذشته در جلسه مشترکی با «میشل سلیمان» رئیس جمهور این کشور بعد از بررسی بیانیه وزارتی آن را به تصویب رساند.

«رمزی جریح» وزیر اطلاع رسانی لبنان اعلام کرد: «دولت لبنان بعد از یک بحث طولانی در مورد بند متعلق به حزب الله و نقش آن در مقاومت در برابر اسرائیل بیانیه وزارتی را به تصویب رساند.»

متن پیشنهادی از این قرار بود: «نظر به مسئولیت دولت در حفظ حاکمیت، استقلال، یکپارچگی خاک و سلامت ملت، حکومت تاکید می کند که دولت باید برای آزادی مزرعه‌های شعبا، تلال کفر شوبا،بخش لبنانی روستای الغجر با تمامی ابزار های مشروع تاکید اقدام کند. همچنین مقاومت در برابر اشغالگری‌های اسرائیل و تجاوزات این رژیم و باز گرداندن مناطق اشغالی حق شهروندان لبنانی است.»

پیشتر شورای وزرای لبنان از زمان تشکیل حکومت در 15 فوریه 2013  به مدت 10 جلسه برای تصویب بیانیه وزارتی تشکیل جلسه داده بودند که به دلیل اختلاف بر سر بند متعلق به مقاومت این بیانیه به تصویب نرسیده بود.

در این بیانیه بر مبارزه با تروریسم و تسلح ارتش تاکید شده و آمده است: دولت ما اهمیت ویژه ای به مقابله با انواع تروریسم و هدف قرار دادن آن با تمام امکانات موجود تاکید دارد و دولت تقویت توانایی های ارتش و نیروهای امنیتی را برای انجام این ماموریت، حمایت از مرزها و برقراری امنیت پیگری خواهد کرد و در این زمینه تاکید می کنیم که عملیات مسلح کردن ارتش لبنان را از منابع مخلتف مالی تسریع خواهیم کرد.

در این بیانیه همچنین به گسترش روابط این کشور با دیگر کشورهای جهان تاکید و عنوان شده است: حکومت ما بر تحکیم راوابط به کشور های دوست و برادر و همکاری با آنها تاکید دارد و همچنین به شراکت با اتحادیه اروپا در چهار چوب احترام متقابل به حاکمیت ملی اصرار دارد.

در بیانیه وزارتی که بیانگر رویکردهای اصلی دولت در قبال مسائل مختلف است همچنین در مورد مسئله ربوده شدن امام موسی صدر به همراه دو نفر از همراهانش در لیبی آمده است که دولت باید تلاش های خود را در همه زمینه ها بیشتر کند و از کمیته رسمی پیگیری این مسئله، حمایت همه جانبه داشته باشد.

از کشمکش سیاسی برای تشکیل دولت تا تلاش جریان 14 مارس برای حذف واژه مقاومت

«تمام صائب سلام»، سیاستمدار لبنانی متولد دسامبر سال 1945 میلادی و فرزند نخست وزیر اسبق لبنان «صائب سلام» است که به عنوان چهل و نهمین نخست وزیر لبنان پس از استعفای «نجیب میقاتی» 6 آوریل 2013 به این سمت منصوب شد.

تمام صائب سلام 68 ساله در انتخابات پارلمانی سال 1996 لبنان موفق به راهیابی به پارلمان لبنان شد. اما طی انتخابات سال 2000 موفق به راهیابی به پارلمان لبنان نشد و در انتخابات پارلمانی سال 2005 نیز شرکت نکرد. در انتخابات پارلمانی سال 2009 میلادی با ائتلاف با «سعد الحریری»، نخست وزیر اسبق لبنان موفق شد به پارلمان لبنان راه پیدا کند. پس از استعفای نجیب میقاتی و انحلال کابینه وی، میان گروه 14 مارس و جبهه مبارزه ملی به عنوان جبهه نماینده «ولید جنبلاط» درباره معرفی تمام سلام اتفاق نظر حاصل شد تا وی به عنوان نخست وزیر جدید لبنان معرفی و مامور تشکیل کابینه جدید شود.

وی 17 فروردین 92 مامور تشکیل کابینه دولت لبنان شد ولی پس از بیش از 10 ماه کشمکش گروههای سیاسی و به دلیل سهم خواهی جریان 14 مارس و کارشکنی عربستان موفق به تشکیل کابینه جدید لبنان شد. البته این تازه شروع مشکلات بود چون بر اساس توافق گروههای سیاسی قرار بود که ابتدا دولت جدید لبنان تشکیل شود و بعد از آن درباره بیانیه وزارتی که رویکردهای اصلی دولت را درباره مسائل مختلف نشان می دهد به توافق برسند. جریان 14 مارس تلاش داشت که واژه مقاومت را از بیانیه وزارتی حذف کند و حتی میشل سلیمان رئیس جمهور لبنان که فردی مستقل و بی طرف بود و با توجه به این رویکرد مستقل، گروههای 8 مارس و حامی مقاومت به ریاست وی رای دادند ، طی سخنانی معادله ارتش، ملت و مقاومت را معادله چوبی توصیف و معادله جدیدی را مطرح کرد این در حالی بود که جریان مقاومت بر گنجاندن واژه مقاومت در بیانیه وزارتی دولت جدید اصرار داشت و حاضر نشد در این زمینه کوتاه بیاید.

نبیه بری رئیس پارلمان لبنان در پی به نتیجه نرسیدن نشست‌های کمیته تدوین بیانیه وزارتی، پیش از این تاکید کرده بود که جریان 8مارس از واژه مقاومت کوتاه نمی‌آید و در صورت عدم توافق تا دوشنبه آینده، نخست‌وزیر جدید تعیین می‌شود.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار