امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۰۲:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68745
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۲۱
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،  تبرئه 3 متهم حادثه 22 بهمن قم در دادگاه ویژه روحانیت، دیدار جبهه ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،  تبرئه 3 متهم حادثه 22 بهمن قم در دادگاه ویژه روحانیت، دیدار جبهه پایداری با شورای فقاهتی این جبهه، بازگشت دوباره عارف به بنیاد باران، پیشنهاد

جبهه پیروان درباره اقتصادی مقاومتی به دولت و مجلس، حضور محمد خاتمی در منزل عارف، برگزاری همایش اصلاح‌طلبان در اردیبهشت‌ماه 93، برگزاری مجمع عمومی خانه احزاب تا نیمه دوم فروردین 93  و واکنش حزبی‌ها به دیدار «کاترین اشتون» با فعالان فتنه و حمایت «بانکی مون» از سران فتنه، مهمترین اخباری بود که در آخرین «احزاب در هفته‌ای که گذشت» سال 92 به آن اشاره خواهیم کرد.

آنچه در ادامه می‌آید  چکیده مهمترین اخبار حزبی حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و دیگر رسانه‌ها و مطبوعات خبری است:

*ائتلاف جامعه روحانیت با جامعه مدرسین و احزاب همسو در گرو ورود به انتخابات است


غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در گفت‌و‌گوی تفصیلی با خبرنگاران حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره برنامه جامعه روحانیت مبارز برای انتخابات آینده، ائتلاف با جامعه مدرسین و سایر گروه‌های اصولگرای مرجع گفت: ما برای انتخابات آینده دو سال وقت داریم لذا اقدام زودهنگام برای انتخابات فضای عمومی جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ذهن و فکر مردم را به مسئله‌ای مشغول می‌کند که مسئله روز آنها نیست لذا هر کاری را باید در وقت خود انجام داد از این جهت جامعه روحانیت مبارز تاکنون وارد بحث انتخابات نشده است و به موقع وارد خواهد شد. همه آنچه که درباره ائتلاف با جامعه مدرسین و احزاب همسو گفته شد در گرو ورود اصل انتخابات است.

*برگزاری مجمع عمومی خانه احزاب در نیمه دوم فروردین 93


عضو کمیته اجرایی خانه احزاب از برگزار شدن قطعی مجمع عمومی خانه احزاب تا نیمه دوم فروردین ماه خبر داد و گفت: متن فراخوان از احزاب در حال امضاست و اگر تعداد امضاها به 70حزب برسد فراخوان انجام می‌شود.

وی  همچنین در عین حال  ادامه داد:  خانه احزاب کاملا قانونی، رسمی و مجوز دار است و فعالیتش نیز ادامه پیدا می‌کند از این رو نظرات غیرکارشناسی و شخصی نمی‌تواند مانع از استمرار فعالیت آن شود.

*حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی نوعی عقبگرد بود

ابراهیم اصغرزاده از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب اخیراً در گفت‌و‌گویی اظهار  کرده است: اصلاح‌طلبان در روزهای آخر تبلیغات انتخاباتی دور یازدهم ریاست جمهوری، به ناچار بر روی روحانی اجماع کردند و قبل از آن چند روز آخر، برخی از اصلاح‌طلبان انتخابات را تحریم کرده بودند. اما نکته مهم‌تر این است که انتخابات سال 92 برای اصلاح‌طلبان، نوعی عقب‌گرد بود. وی ادامه داده است: اصلاح‌طلبان در این انتخابات، کمپین خود را در آن سوی دوم خرداد 76 تشکیل دادیم. در حقیقت تمام دستاوردهای انتخابات سال‌های 88، 84، 80 و 76 را پشت سر گذاشتیم و به قبل از این چهار دوره، عقب‌گرد کردیم.

*عارف دوباره «باران»ی شد

محمد‌رضا عارف برئیس بنیاد «امید ایرانیان» که چندی پیش به بهانه تشکیل این بنیاد از حضور در هیئت مدیره بنیاد باران انصراف داده بود، در جلسه اخیر  این بنیاد که به ریاست محمد خاتمی برگزار شده حضور یافته است و و در مورد ایجاد مراکز مطالعاتی تا رسیدن به یک پژوهشکده مورد بحث ‌و‌ گفت‌و‌گو قرار گرفته شده است.

*دیدار جبهه پایداری با شورای فقاهتی این جبهه

اعضای شورای مرکزی جبهه پایداری روز چهارشنبه  (21/12/92) به دیدار برخی از اعضای شورای فقاهتی این جبهه در قم رفتند. یکی از اهداف این دیدار به ارائه مرام‌نامه جبهه پایداری به اعضای شورای فقاهتی جهت تأئید آن بود که پیش از این آیت‌الله مصباح نیز این مرام‌نامه را مورد تأئید قرار داده بود.

*اظهارات عجیب هاشمی 

اکبر هاشمی‌رفسنجانی که در دومین نشست دست‌اندرکاران حوزه علوم‌پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی سخن می‌گفت با اشاره به اینکه الگوبرداری اساسنامه دانشگاه آزاد که از اساسنامه حسینیه ارشاد نوشته شده بود تا رژیم شاه نتواند آن را تصرف کند، اظهار داشت: رژیم شاه حسینیه ارشاد را تصرف نکرد ولی نظام اسلامی دانشگاه آزاد را تصرف کرد. هاشمی در حالی نظام جمهوری اسلامی را با رژیم پهلوی مقایسه و موضوع اساسنامه حسینیه ارشاد را مطرح کرد که اساساً نسبت دانشگاه آزاد با حسینیه ارشاد قیاسی مع‌الفارق است.

*تذکر جامعه مدرسین به دولت

آیت‌الله عباس کعبی عضو مجلس خبرگان رهبری از صحبت و تذکرات شفاهی اعضای جامعه مدرسین به دولت در زمینه دغدغه‌های فرهنگی به فارس خبر داد و به تبیین راهکاری گفتمان‌سازی برای ترویج فرهنگ مقاومتی پرداخت. وی در همین زمینه از دغدغه جدی جامعه مدرسین، مراجع تقلید و اساتید و طلاب نسبت به آشفتگی و تساهل و تسامح فرهنگی، گفت که  آنها به صورت مرتب تذکراتی به دولتمردان می‌دهند و رهبری نیز بر این تذکرات صحه گذاشتند.

*تبرئه سه متهم حادثه 22 بهمن 91 قم

حجت‌الاسلام قاسم روانبخش دبیر سیاسی هفته‌نامه پرتو در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، از صدور حکم دادگاه ویژه روحانیت در رابطه با سه تن از متهمان پرونده حادثه 22 بهمن قم خبر داد. وی در بیان جزئیات صدور این حکم گفت: جلسه دادگاه ویژه روحانیت 12 روز پیش یعنی یکشنبه 11 اسفند ماه برگزار شد؛ و در آن جلسه از بنده و 2 نفر دیگر از دوستان موسسه امام خمینی (ره) به دلیل گزارش مجلس برای حضور در دادگاه دعوت شده بود. روانبخش افزود: در آن جلسه دادگاه کیفر خواست قرائت شد و پس از آن ما نیز با ادله متقن از خود دفاع کردیم، طی آن دفاع اعلام کردیم که نقشی در آن ماجرا نداشته و مباحث مطرح در گزارش اتهامی بیش نیست. عضو هیئت علمی موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) در ادامه از تبرئه خود و 2 تن از افراد حاضر در موسسه امام خمینی (ره) در جریان این پرونده خبر داد و خاطرنشان کرد: روز چهارشنبه 21 اسفندماه خواستند تا به دادگاه برویم و در آنجا حکم تبرئه را به ما ابلاغ کردند.

*پیشنهاد جبهه پیروان به دولت و مجلس در خصوص اقتصاد مقاومتی

محسن کوهکن نایب رئیس جبهه پیروان در گفت‌و‌گو با فارس با بیان اینکه تشکل‌های زیر مجموعه جبهه اقتصاد مقاومتی را بررسی و نهایتاً یک مجموعه پیشنهادات را تقدیم دولت و مجلس می‌کنیم، گفت: جامعه اصناف به دبیرکلی کریمی‌اصفهانی میزبان تشکل‌هاست. وی خاطرنشان کرد که احزاب باید با توجه به اهمیت موضوع، تاکیدات مقام معظم رهبری و دغدغه‌های مردم در این زمینه کار مطالعاتی انجام دهند.


*پشیمانی روحانی از بی سواد خواندن منتقدان ژنو

احمد توکلی نماینده مردم تهران در گفت‌و‌گوی تفصیلی با خبرنگاران حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با بیان اینکه رئیس‌جمهور از گفتن اینکه منتقدان توافق ژنو بی‌سواد هستند، پشیمان است، تصریح کرد که موضع‌گیری نادرستی بود، ولی به صلاح کشور است که رسانه‌ها اینقدر این مسائل را بزرگ نکنند، یک حرفی زده شد و تمام شد. من فکر می‌کنم رئیس‌جمهور پس از این اظهارات پشیمان شد. توکلی همچنین با اشاره به موضوع یقه‌سفیدها اظهار کرد که متأسفانه رئیس دولت قبل خواسته یا ناخواسته از برخی افراد فاسد و متهم حمایت می‌کرد از جمله افرادی که احمدی‌نژاد از آنها حمایت می‌کرد می‌توان به معاون اولش، رئیس سازمان تأمین اجتماعی و رئیس سازمان میراث فرهنگی اشاره کرد که البته اگر بخواهیم از این افراد نام ببریم لیست بلندی می‌شود.

*حضور محمد خاتمی در منزل عارف

سید محمد خاتمی با حضور در منزل محمدرضا عارف با وی به گفت‌وگو پرداخت. این دیدار در قالب جلسه یزدی‌های مقیم تهران که هر بار به میزبانی یکی از اعضاء برگزار می‌شود اینبار در منزل رئیس بنیاد امید ایرانیان برگزار شد.

حضور خاتمی در منزل محمد‌رضا عارف در حالی صورت گرفت که عارف هم یک روز قبل از آن مجدداً در بنیاد باران حضور یافت.

*انتقاد تند منتجب‌نیا از تندروهای طیف اصلاح‌طلب

رسول منتجب ‌نیا قائم مقام حزب اعتماد ملی اخیراً در گفت‌و‌گویی اظهار داشته است که ما در دوران اصلاحات چوب تندروی برخی از دوستانمان را خورده‌ایم. در آن دوران که مردم امیدوار شده و از اصلاح‌طلبان استقبال کردند و کمتر از یک سال دو قوه مجریه و مقننه را در اختیار اصلاح‌طلبان قرار دادند، متأسفانه به خاطر تندروی برخی دوستان بهانه به افراطیون داده شد. وی ههمچنین خطاب به هم طیفان اصلاح‌طلب خود گفته که ما مردمی داریم که خمیرمایه آنها تشرع و دین‌داری است از این رو در مصاحبه‌ها و مطالب خود باید مراقب بود و در تعابیر احساساتی نشد و جملاتی را به کار نبرد که احساسات دینی مردم را جریحه‌دار کنیم.

*دیدار عارف با جبهه اصلاح‌طلبان/طرح مسئله انتخابات مجلس دهم و تأسیس نهاد رهبری برای اصلاح‌طلبان

مجید محتشمی سخنگوی جبهه اصلاح‌طلبان از دیدار این جبهه با عارف خبر داد و گفت: در جلسه آینده درباره تأسیس نهاد لیدری در مجموعه اصلاح‌طلبان و مجلس دهم بحث خواهد شد. وی همچنین خاطرنشان کرد که در این دیدار بر روی موضوع ایجاد وحدت تشکیلاتی یا وحدت انتخاباتی بین اصلاح‌طلبان بحث و تبادل‌نظر صورت می‌گیرد.

وی همچنین اظهار داشته است: از دیگر موضوعاتی که در این جلسه به آن خواهیم پرداخت تأسیس نهاد لیدری در مجموعه اصلاح‌طلبان و با حضور دبیران کل احزاب اصلاح‌طلب است.

*برگزاری همایش اصلاح‌طلبان در اردیبهشت 93

همایش اصلاح‌طلبان که قرار بود 27 و 28 دی‌ماه برگزار شود به اردیبهشت‌ماه سال 93 تغییر یافت.

بر پایه این خبر اصلاح‌طلبان برگزاری همایش خود را یک مانور قدرت برای بازگشت به صحنه سیاسی کشور تلقی می‌کنند.

*واکنش‌ها به اظهارات بان‌کی‌مون

در هفته‌ای که گذشت «بانکی‌مون» دبیر کل سازمان ملل نیز بعد از اظهارات مداخله‌جویانه مقامات امریکایی در مورد سران فتنه 88 مدعی شد که حسن روحانی ریاست جمهوری ایران تاکنون به وعده‌های خود در مورد افزایش آزادی‌ها عمل نکرده است.

دبیر کل سازمان ملل همچنین از دولت ایران خواسته است آزادی فوری «میر حسین موسوی» و «مهدی کروبی» را بررسی کند. اظهاراتی که سبب شد در فضای حزبی نیز واکنش‌های را به دنبال داشته باشد.

*ولایتی: آزادی یا عدم آزادی سران فتنه هیچ ربطی به بان ‌کی‌مون ندارد/ وی ضعیف‌ترین دبیرکل سازمان ملل است

علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل بلافاصله در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به اظهارات مداخله جویانه دبیرکل سازمان ملل واکنش نشان داد و گفت: این موضوعات هیچ ارتباطی به آقای بان‌کی‌مون ندارد و آقای بان‌کی‌مون اگر نگران حقوق بشر است در مورد وضعیت مسلمانان کاری انجام دهد. وی همچنین افزود: ما امروز شاهدیم گروه‌های استکباری به عنوان مثال در آفریقای مرکزی بسیاری از مسلمانان را کشته و آواره می‌کنند اما سازمان ملل تاکنون هیچ اقدامی انجام نداده است. مشاور مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: اظهارات اخیر آقای بان‌کی‌مون نشان داد که وی ضعیف‌ترین دبیرکل سازمان ملل است و هر آنچه که انجام می‌دهد و می‌گوید در راستای اهداف استکبار است.

*آیت‌الله کعبی: گزارش بان‌کی‌مون مداخله آشکار در امور داخلی ایران است

آیت‌الله محسن کعبی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز در گفت‌و‌گویی با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به اظهارات بانکی‌مون واکنش نشان داد و گفت که گزارش بان کی مون یک مداخله آشکار در امور داخلی کشوری آزاد، انقلابی، مردمی و مبتنی بر مردم‌سالاری اسلامی است.وی ادامه داد: ملت‌، دولت جمهوری اسلامی و مسئولین نظام کوچکترین اهمیتی به این اظهارات مداخله‌جویانه که به ظاهر توسط دبیرکل سازمان ملل مطرح شده ولی در حقیقت نفع آمریکایی در آن است نمی‌دهد. آیت‌الله کعبی همچنین گفت که بان‌کی‌مون نشان داده دبیرکل بی‌اراده‌ای است و در مقابل بهانه‌جویی‌های جهانی، منفعلانه عمل می‌کند، او در مقابل نقض حقوق بشر واقعی سکوت کرده است.

*روانبخش: دخالت‌های دبیرکل سازمان ملل نتیجه بی‌تدبیری دولت است

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین قاسم روانبخش عضو شورای مرکزی جبهه پایداری، در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اظهارات بانکی‌مون در گزارشش را دخالت آشکار در امور داخلی ایران دانست.

وی تاکید کرد که اظهارات بان کی‌مون نتیجه بی‌تدبیری دولت است بنابراین مسئولان باید یکبار برای همیشه پاسخ قاطعی به دخالت‌ها بدهند.

روانبخش همچنین با بیان اینکه مقام معظم رهبری فرمودند اگر مسئله هسته‌ای نیز حل بشود غربی‌ها بهانه‌های دیگری را مطرح می کنند، افزود: رهبری انقلاب به جزئیات تمامی این اتفاقات که هم اکنون رخ می‌دهد، اشاره فرموده اند و تمام هشدارهای لازم را از قبل اعلام کرده‌اند، امروز آن‌ها پس از مسئله حقوق بشر به سراغ توان نظامی و موشکی ایران در کنار حمایت از سوریه و فلسطین خواهند رفت و این اتفاقات کاملا خوی شیطانی دشمن را نشان می دهد.

*واکنش‌ها به دیدار «کاترین اشتون» با فعالان فتنه 88«کاترین اشتون» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا که در سفری دو روزه و برای دیدار با مقامات اکشورمان به ایران آمده بود در اقدامی غیر دیپلماتیک با یکی از فعالان فتنه سال 88 دیدار کرد. دیداری که به گفته بسیاری از کارشناسان باز احیای فتنه‌ای بود که ملت ایران پاسخ آن را در 9 دی 88 داده بود. البته این اقدام مسئول سیاست خارجه اروپا از سوی مقامات کشورمان بی پاسخ نماند. آنچه در ادامه می‌خوانید واکنش فعالان حزبی و سیاسی به این اقدام کاترین اشتون است:

*آیت‌الله صدیقی: دیدار اشتون با اصحاب فتنه مایه تأسف است/مسئولان چنین زمینه‌ای را فراهم نکنند

 آیت‌الله صدیقی امام جمعه موقت تهران در واکنش به اقدام غیر متعارف مسئول سیاست خارجه اروپا دیدار اشتون با برخی از فعالین فتنه باعث تأسف دانسته و خطاب به مسئولان گفته است که چرا مسئولین چنین زمینه‌ای را برای این افراد فراهم می‌کنند؟ وی همچنین تاکید کرده که این مایه گله ملت و رنجش مردم است.  

 

 

ذوالنور: نمایندگان مجلس سکوت خود را بشکنند/ غرب دوباره قصد فتنه‌انگیزی دارد


حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنور نیز در همین خصوص گفته است: غربی‌ها به دنبال فتنه انگیزی هستند و از هر فرصتی استفاده می‌کنند تا در برابر انقلاب اسلامی مانع ایجاد کنند و اقدامات اشتون در تهران نیز در همین جهت است. وی خاطرنشان کرده که اگر از دستور کار سفر این هیات خارجی اطلاعی وجود نداشته است برای مسئولین بسیار تاسف آور است اما در صورتیکه با اطلاع از این موضوع که آن‌ها قصد دارند با بحث‌های نخ نمای حقوق بشری علیه نظام فتنه برپا کنند اجازه سفر داده‌اند به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. حجت‌الاسلام ذوالنور با بیان اینکه باید نمایندگان مجلس در برابر اقدامات اشتون در تهران سکوت خود را بشکنند، تاکید کرده که انقلاب اسلامی ساده بدست نیامده است که با وادادگی برخی افراد دچار آسیب شود.*ولایتی: دیدار اشتون با فعال فتنه 88 خارج از عرف دیپلماتیک بود

علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل ملاقات مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا با فعال فتنه 88 را خارج از عرف دیپلماتیک تلقی کرد و گفت که آنچه انجام شد خارج از عرف دیپلماتیک بود و بدون تردید مورد قبول ملت ایران نخواهد بود که به کسانی که در فتنه 88 فعال بودند و علیه نظام جمهوری اسلامی ایران کار کرده‌اند رجوع شود. وی ادامه داد: کسانی که از کشورهای دیگر چنین ملاقات‌هایی را انجام می‌دهند بیش از آنکه قصدشان ملت ایران باشد غرضی جز کسب حمایت از فعالین غیر از ایرانی خارج از کشور که بر روی بعضی از مقاصد و مسائل سیاسی در پوشش حقوق بشر تأکید دارند نیست.

*باهنر: ایران کشور بی در و پیکری نیست/ اگر آقایان عرضه ندارند باید فکر دیگری کرد

محمدرضا باهنر دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری هم به ملاقات کاترین اشتون با فعالان فتنه 88 واکنش نشان داد و تصریح کرد: ضای باز سیاسی کشور جز شعارهای دولت یازدهم بود و از طرف دیگر نیز مقام معظم رهبری در بحث سیاست هسته‌ای موضوع نرمش قهرمانانه را مطرح کردند لذا این واژه مفاهیم خود را دارد و نباید فضای باز سیاسی به ولنگاری و بی‌حساب و کتاب بودن تعبیر شود.

وی در همین زمینه ادامه داد: متاسفانه این بحث هم در سفر قبلی برخی از وزرای اروپایی و هم در سفر اخیر اشتون به ایران تکرار شد و این قطعاً اتفاق مذمونی است که ما به شدت آن را محکوم می‌کنیم از این رو دستگاه دیپلماسی و دستگاه اطلاعاتی باید به این موضوع پاسخ می‌دادند البته الان بحثی وجود دارد مبنی بر اینکه سفر اشتون به ایران با این شرط صورت گرفته اما من موضوع را تایید یا رد نمی کنم.

باهنر تاکید کرد که وزارت خارجه اگر از این ملاقات باخبر بوده است حتما خطا کرده و باید این خطای خود را جبران کنند و اگر بگویند مطلع نبوده‌ایم، این امر عذری بدتر از گناه است چراکه جمهوری اسلامی کشور بی در و پیکر نیست و اگر آقایان عرضه ندارند و نمی‌تواند سیاست‌های راهبردی نظام را مراقبت کنند باید فکر دیگری کرد و مجلس نیز این مسئله را پیگیری می‌کند و نظر خود را در این زمینه به مردم می‌گوید.

انتهای پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها