امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۶:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6876
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۲۰
تعداد بازدید: 130
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست خبری ادامه فعالیت‌های تالار مولوی با حضور جعفر گل‌محمدی مدیرکل فرهنگی دانشگاه تهران و سعید اسدی رئیس تالار مولوی ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست خبری ادامه فعالیت‌های تالار مولوی با حضور جعفر گل‌محمدی مدیرکل فرهنگی دانشگاه تهران و سعید اسدی رئیس تالار مولوی صبح امروز در باشگاه دانشجویان برگزار شد.

سعید اسدی مدیر تالار ملوی با بیان اینکه استعفای من از مدیریت تالار «مولوی» اصلا شخصی نبود،‌اظهار داشت: مخاطب استعفای من فقط دانشگاه تهران نبود، البته از این دانشگاه هم گله‌هایی داشتم که وعده‌ حل کردنش را داده‌اند و به این پشتوانه است که امروز اینجا نشسته‌ام.

وی افزود: روی دیگر استعفای من به سمت تئاتری‌ها و دیگر نهاد‌ها بود، چرا که تالار «مولوی» گرچه زیرمجموعه‌ دانشگاه تهران است اما باید به عنوان یک مکان ملی تلقی شود و همه در قبال آن احساس مسئولیت کنند.

اسدی بیان داشت: چرا دوستان فقط موقع برگزاری جشنواره‌ها تالار مولوی را دوست دارند اما زمانی که این تالار دچار درد و مصیبت است، دبیران جشنواره‌ها کجا هستند؟ ما برای انجام کارهایمان ناچاریم از جشنواره‌ها بودجه‌ای دریافت کنیم و بی‌انصافی است که دبیر جشنواره تئاتر دانشگاهی از ما به عنوان مدیران کاسب‌کار یاد می‌کند، درحالی که مولوی در سراسر سال به تئاتر دانشگاهی خدمات می‌دهد.

رئیس تالار مولوی تصریح کرد: در این تالار مجاهدت اتفاق می‌افتد. یعنی هر یک از کارکنان چندین و چند کار متفاوت انجام می‌دهند. مسئله حقوق من نیست. می‌توانم رایگان برای تالار «مولوی» کار کنم. همچنان که تا به‌حال چنین کرده و افتخار می‌کنم اما از این به بعد تا زمانی از اعتبارم استفاده می‌کنم که به حیثیت‌ام لطمه‌ای نخورد. از بهمن‌ماه گذشته کاری در تالار مولوی نکردم چون باید شرایطی پیش می‌آمد که ما زایشی دوباره داشته باشیم. در این تالار هزینه‌ روانی کار خیلی بالاست چون باید در موقعیت توزیع نمایش قرار بگیرد اما به گونه‌ای توقع تولید هم از آن وجود دارد.

اسدی ادامه داد: تمام مشکلات از دانشگاه تهران نیست؛ نمی‌خواستیم مولوی را معلق کنیم و بحث استعفا پیش بیاید اما به ‌هر حال مشکلات زیادی وجود داشت و به ناچار این مباحث مطرح شد. هر مدیری فکر می‌کند چگونه از این شرایط بالقوه استفاده کند و چون فعلا بودجه‌ کافی در اختیار نداریم همه‌ اینها به یک مدیر فشار روانی وارد می‌آورد.
 
*مشکل کمبود نیروی انسانی و حساب مالی جداگانه مولوی برطرف می‌شود
 
مدیر تالار مولوی خاطرنشان کرد: با هیچ جایی نسبتی ندارم و اهل رانت‌بازی نیستم با آرمان‌هایی به «مولوی» آمدم که آرمان‌ها با واقعیت‌ها فاصله دارد. مشکلاتی پیش‌آمد و خیلی مبارزه کردم و بعد ترجیح دادم فرد دیگری بیاید و شاید مشکلات حل شود و حالا بازگشتم به این دلیل است که قول داده‌اند، مشکل کمبود نیروی انسانی حل شود و شماره حساب جداگانه‌ای برای تالار مولوی در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه اجراهای تالار مولوی از خردادماه از سر گرفته می‌شود، بیان داشت:‌ سال گذشته یک برنامه‌‌ای شش‌ماه برای اینجا داشتیم و تعدادی از آثار در نوبت اجرا هستند که از خردادماه اجراهایمان را از سر می‌گیریم و از نیمه‌ دوم خرداد ماه تقاضای جدید می‌پذیریم که بر همین اساس علاقه‌مندان باید در سایت تالار تقاضای‌شان را اعلام کنند.
 
*تالار مولوی در تلاش برای کسب کرسی در جمعیت تئاتر دانشگاهی یونسکو
 
اسدی درباره اتصال تالار مولوی با تئاتر دانشگاهی جهان گفت: با کمک مدیر اداره کل هنرهای نمایشی تلاش می‌کنم در یونسکو یک کرسی برای تئاتر دانشگاهی کسب کنیم تا تالار «مولوی» به جمعیت جهانی تئاتر دانشگاهی بپیوندد.

مدیر تالار مولوی تصریح کرد: به آقای آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی پیشنهاد کردم که اگر کانون تئاتر دانشگاهیان تشکیل نمی‌شود، دست کم دفتری برای تئاتر دانشگاهی تشکیل شود و این دفتر ردیف بودجه داشته باشد و از نمایش‌های تئاتر «مولوی» هم حمایت کند.

وی در عین حال تصریح کرد: در دو سه سال گذشته اداره‌ کل هنرهای نمایشی در حد امکان به گروه‌های دانشجویی کمک کرده که بیشتر حالت هدیه داشته است. اما حالا با افتتاح حساب جداگانه برای این تالار، نهاده‌های فرهنگی علاقه‌مند می‌توانند به مولوی کمک کنند.
 
*کانون تئاتر دانشگاهیان راه‌اندازی شود
 
اسدی افزود: کانون تئاتر دانشگاهیان باید راه‌اندازی شود، با راه‌اندازی این کانون می‌توانیم با دیگر دانشگاه‌ها ارتباط برقرار کنیم. در این مدت به دانشگاه‌های مختلف خدمات ارائه کرده‌ایم اما اعتنا و حمایتی از آن‌ها ندیده‌ایم. سختی‌های بسیاری کشیده‌ام هم قوانین عمومی تئاتر و هم قوانین دانشگاه تهران موانع قانونی بسیاری برای ما ایجاد کرد که امیدوارم این موانع برطرف شود.

وی تصریح کرد: بزرگترین مشکل ما مسائل مالی است البته قرار است قادر آشنا مطالبات گذشته تالار «مولوی» را بپردازد. خوشبختانه آقای آشنا برای وصول این مطالبات اقدام کرده که البته هنوز پرداخت نشده است، ضمن اینکه امیدواریم برای سال جدید تفاهم‌نامه‌ جدیدی نوشته شود. وزارت علوم هم باید با تالار «مولوی» تفاهم‌نامه‌ای بنویسند تا معلوم شود این تالار در طول سال از چه میزان حمایت برخوردار است.
 
*واگذاری مولوی بی‌اساس است
 
در ادامه این نشست جعفر گل‌محمدی مدیرکل فرهنگی دانشگاه تهران اظهار داشت: بعد از سال 90 معاونت فرهنگی دانشگاه تهران به دو معاونت فرهنگی و دانشجویی تقسیم شد که همین باعث اخلال در بحث بودجه و نیروی انسانی ما شد.

وی ادامه داد: مولوی به هیچ وجه مجموعه‌ای جدا از اداره‌ کل فرهنگی نیست، از سوی دیگر همه‌ی ما تابع قوانین دانشگاه تهران هستیم. این شبهه که قرار است مولوی به سازمان دیگری محول شود، کاملا بی‌اساس است و ما همان‌گونه که با دیگر زیرمجموعه‌هایمان همچون باغ «نگارستان» و موزه‌ی مقدم رفتار می‌کنیم با مولوی هم همین رفتار را خواهیم داشت. از اسفند سال 90 بنده به عنوان مدیر کل فرهنگی دانشگاه تهران منصوب شدم و هر چه اینجا اتفاق افتاده با مسئولیت من بوده است. منتسب کردن مشکلات یا افتخارات مولوی به زیرمجموعه‌های خارج از ما، کاری غیرتخصصی است.
 
*نمی‌توانیم تالار مولوی را اجاره بدهیم/ نیاز به حمایت وزارت‌های ارشاد و علوم است
 
مدیرکل فرهنگی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: این‌جا یک سالن خصوصی نیست و ما نمی‌توانیم سالن را اجاره بدهیم و پول بگیریم چرا که باید حامی تئاتر دانشگاهی باشیم. البته بخش اندکی از هزینه‌های ما توسط گیشه تامین می‌شود. به همین دلیل امیدواریم دو وزارت‌خانه ارشاد و علوم از ما حمایت کنند.

گل‌محمدی گفت: سال گذشته به دلیل نواقص بودجه که به طور عمومی وجود داشت این دو وزارت‌خانه نتوانستند ما را حمایت کنند و دچار مشکلاتی شدیم. به دلیل اعتبار دانشگاه تهران با هر جایی نمی‌توانیم وارد تفاهم شویم البته خیلی جاها دوست دارند آرمشان در کنار دانشگاه تهران باشد اما ما باید حیثیت علمی و دانشگاهی خود را حفظ کنیم.
 
*خانه هنرمندان به یاری تالار مولوی آمد
 
وی از تفاهم‌هایی با خانه‌ هنرمندان ایران خبر داد و گفت: جلسه‌ای با مدیرعامل خانه‌ هنرمندان داشته‌ایم و قرار است در حد امکان به ما کمک کنند ضمن اینکه وزارت ارشاد هم قول داده بدهی‌های سه سال گذشته را بپردازد اما نمی‌توانیم از اسپانسرهای تجاری کمک بگیریم.

گل‌محمدی خاطرنشان کرد: با اینکه سال گذشته مشکلات مالی داشتیم اما عملکرد مولوی درخشان بود و دانشگاه تهران اجازه نداد چراغ این تالار خاموش شود، برای سال 92 هم بودجه‌ای پیشنهاد کرده‌ایم که امیدواریم این بودجه تصویب شود.
 
*سعید اسدی در آستانه پیسوتن به هیئت علمی دانشگاه تهران
 
وی درباره مطالب رسانه‌ها گفت: مسئله‌ استعفای سعید اسدی اصلا شخصی نبود و هیچ اختلاف سلیقه‌ای نبود که ایشان استعفا بدهند. دکتر اسدی در آستانه این است که جزء هیات علمی دانشگاه تهران شود. مشکلات مالی باعث شد سال گذشته آنگونه که می‌خواستیم نتوانستیم برنامه‌ها را پیش ببریم و دیدم که بهتر است تالار مدتی تعطیل بماند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها