امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۶:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6879
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۲۰
تعداد بازدید: 133
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به مناسبت انتخاب غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2013 ، ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به مناسبت انتخاب غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2013 ، قرآن نفیس «معانی کتاب الله تعالی و تفسیر المنیر» در سالن «سرای اهل قلم» واقع در محل نمایشگاه کتاب تهران با حضور شخصیت‌های فرهنگی رونمایی شد.

این قرآن نفیس توسط «ابونصر احمد ابن محمد محمد ابن محمد حدادی» تصنیف شده و توسط «عثمان بن حسین وراق غزنوی» در سال 484 هجری قمری کتابت و تذهیب شده است.

«سرور مولایی» محقق و پژوهشگر افغان و استاد دانشگاه تهران در مراسم رونمایی از این کتاب نفیس در سخنانی به پیشینه غزنی و این قرآن نفیس پرداخت و در بخشی از سخنان خود پیرامون مؤلف این اثر نفیس گفت:  مؤلف و مفسر دانشمند این کتاب به باور این قلم و بنا بر شواهد و قراین از افراد شاخص خاندان «حدادی» در غزنی بوده است.

خاندان حدادی یا آل حداد در دوره غزنویان به ویژه در روزگار «سلطان ابراهیم غزنوی» و دیگر سلاطین غزنوی به علم و فضل و ادب فقه و فتوا و خطابه و عرفان مشهور بوده است.

محمد سرور مولایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به  برخی دیگر از ویژگی‌های این قرآن نفیس اظهار داشت که در این قرآن، مؤلف یا کاتب، تلفظ کلمات فارسی را با دقت خاصی نشانه‌گذاری کرده است و بسیاری از ویژگی‌های زبان فارسی امروز تاجیکان غزنه در آن دیده می‌شود که در مواردی با گویش‌های فارسی زبانان مناطق دیگر خراسان مشابهت دارد.

مولایی در ادامه پیدا شدن و انتشار چنین اثر نفیسی را در سال انتخاب غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام یک معجزه توصیف کرد و افزود که انتشار این اثر نفیسی با این مشخصات کم‌نظیر مانند هدیه‌ای آسمانی و عطیه‌ای الهی و مایه مباهات و سندی استوار برای اثبات پیشینه غزنی است.

«محمد ابراهیم شریعتی» مدیر انتشارات عرفان نیز در گفت‌وگو با فارس از تلاش‌های «رسول جعفریان» مدیر سابق مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی تقدیر و تشکر کرد و افزود که با تلاش‌های ایشان این اثر نفیس از کتابخانه کاخ موزه «توپقانی» استانبول ترکیه به امانت گرفته شد و در اختیار ما قرار گرفت که اگر نبود تلاش‌های ایشان این کار به سر انجام نمی‌رسید.

لازم به ذکر است که از کتاب «سراج التواریخ» اثر معروف «فیض محمد کاتب» نیز دیروز در سرای اهل قلم با حضور شخصیت‌های فرهنگی و با سخنرانی «سید ابوطالب مظفری» و «سرور مولایی» رونمایی شد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها