امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۲:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68792
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۱۸
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ چندی قبل تسهیلاتی که به عنوان طرح مهر خود مالکی به مردم پرداخت شد که ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ چندی قبل تسهیلاتی که به عنوان طرح مهر خود مالکی به مردم پرداخت شد که متاسفانه بدون کارشناسی لازم انجام گرفته است که نه تنها کمک مردم نشد، بلکه باعث خسارات بسیار زیادی به مردم از لحاظ روحی و مالی شده است.

این وام‌ها برای خانه‌های فرسوده تهران تحت عنوان طرح خودمالکی مسکن مهر به متقاضیان نوسازی املاک تعلق گرفت، به طوری که برای هر واحد نوسازی شده، 20 میلیون تومان پرداخت شده است.

این طرح با وجود مشکلات اقتصادی و تورم اجرا شد و بسیاری از مردم در تهران و شهرستان‌ها خانه‌های فرسوده داشتند، در رهن بانک مسکن گذاشته و از این تسهیلات طبق مقررات جاری استفاده کردند.

اکنون پس از پرداخت‌ میلیاردها تومان وام در قالب مسکن مهر طرح خود مالکی، در تقسیط بدهی‌ها مشکلات فراوانی به وجود آمده و موجب شده تا تاخیر در بازپرداخت ها وام 9 درصدی به بیش از 50 درصد سود برسد برای اینکه استفاده از واحد‌ها و خارج کردن ملک از رهن بانک در گرو تقسیط وام متقاضیان است.

*گفت و گو با متقاضیان وام‌های وزارت راه و شهرسازی 

در این باره خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با چندین نفر از متقاضیان این نوع وام‌های وزارت راه و شهرسازی گفت‌وگوهای جداگانه‌ای انجام داده و مشکلات آنان را منشتر می‌کند تا مسئولان جدید دولت تدبیر و امید چاره‌ای بیاندیشند.

به گزارش فارس، مسعود لک یکی از این متقاضیان که برای 5 واحد مسکونی وام دریافت کرده، می‌گوید: بارها و بارها به مسئولین وزارت راه مخصوصا، دفتر آقای مهر‌آبادی، معاون وزیر مراجعه کرده‌ام، ولی تمام درب‌ها به رویم بسته بود و دریغ از یک لحظه دیدار با ایشان در نهایت پاسخی نگرفتیم.

وی می‌گوید: چندی قبل وامی به عنوان طرح مهر خود مالکی به مردم پرداخت شد که نه تنها کمکی به مردم نکرده است، بلکه موجب خسارات مالی و روحی بسیاری شده است.

وی با بیان اینکه در مرحله تقسیط بدهی باید استعلام از ثبت اسناد و املاک انجام گیرد، گفت: این استعلام متأسفانه در مرحله پایانی که باید اقساط وام دریافتی پرداخت شود، انجام می‌گیرد؛ جای سوال این است که پیش از پرداخت وام که استعلام گرفته‌اند در مرحله پایانی هم این استعلام گرفته می‌شود.

*اداره ثبت قادر به استعلام افراد بر اساس شماره ملی نیست

انوشه دیگر متقاضی می‌گوید: دریافت استعلام اشکالی ندارد اما ثبت اسناد بعضا 6 ماه برای پاسخ به نامه‌های استعلام (بر اساس نام و نام خانوادگی و نام پدر)، متقاضیان را معطل می‌کند و نهایتا با پاسخ‌های اشتباه متقاضیان را در دفاتر ثبت اسناد شهرستان‌ها، می‌چرخانند.

در این خصوص با تحقیقات خبرنگار فارس مشخص شد که اداره ثبت قادر به استعلام این تعداد افراد نیست؛ چراکه اطلاعات کامل و شفاف نبوده و تشابه اسمی فراوانی وجود دارد و افراد متقاضی که باید اثبات کنند پیش از این خانه‌ای نداشته‌اند، با هزینه‌ خود به اداره ثبت رفته و نهایتا هم با پاسخ‌های اشتباه مواجه شوند.

*قبر کنی که در سعادت آباد صاحبخانه شد

محمدی که در منطقه باقرشهر شهرری زندگی می‌کند و شغل او قبر کن است، در پاسخ استعلام خود متوجه می‌شود که در منطقه سعادت آباد شمال تهران دارای آپارتمان و ملک است؛ کارکنان اداره ثبت می‌گوید که وی در سعادت آباد دارای آپارتمان است در حالی که وی حتی هزینه خانه‌ اجاره‌‌ای خود را با مشقت فراوان تهیه می‌کند.

محمدی می‌گوید: برای خرید یک واحد آپارتمان و پس انداز و مبلغ وام اقدام کردم اما اکنون نمی‌توام پس از گذشت چند ماه از ساخت آپارتمان آن را به نام خود کنم؛ در استعلام ثبت اسناد هم اطلاعات اشتباه اعلام می‌کنند و باید هزینه تأخیر در بازپرداخت بدهی که به خاطر سهل‌انگاری مسئولان ثبت اسناد به وجود آمده را خود بپردازم.

محمد از متقاضیان دیگری است که در مرحله آخر که باید بدهی‌اش تقسیط شود، در استعلام ثبت اسناد مشکلاتی دارد، می‌گوید: از تمام افراد مبالغی بدون توجیح برای استعلام دریافت می‌کنند که کاملا غیرقانونی است؛ همچنین حداقل متقاضیان باید ده بار به مراکز ثبت اسناد مراجعه کنند که بعضا با مسئولان اداره ثبت درگیر می‌شوند و حتی مردم را بازداشت هم می‌کنند که مدارک آن موجود است.

وی می‌گوید: این طرح موجوب نارضایتی مردم نسبت به مسئولان وزارت راه و شهرسازی به خاطر اعمال چنین طرحی شده است؛ این طرح باعث شده سود وام از 4 درصد یا 9 درصد به 50 درصد حتی مواردی 100 درصد هم برسد که مدارک این مسئله هم موجود است؛ با این وجود باتک مسکن هم متضرر می‌شود؛ این طرح باعث شده بانک نتواند به موقع پول خود را دریافت کند و میلیارد‌ها پول به موقع به بانک واریز نمی‌شود که مسئله برای دولتی که ادعای تدبیر و امید دارد، بسیار زشت است.

یکی دیگر از متقاضیان نیز با ابراز تأسف می‌گوید: متأسفانه این طرح وزارت راه و شهرسازی که در مرحله پایانی وام، اقدام به استعلام می‌کند؛ موجب شده به دلیل مراجعه به شهرستان‌ها دچار تصادف و خطرات جدی برای خانواده شوم.

به گزارش فارس، اقدام اخیر وزارت راه و شهرسازی در دولت تدبیر وامید به نظر می‌رسد، سنگ اندازی و عدم اجرای تعهدات دولت در واگذاری وام‌های مسکن مهر باشد و این بی‌تفاوتی نسبت به متقاضیان موجب افزایش بیش از پیش نارضایتی‌ها از مجموعه دولت خواهد شد.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها