امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۱:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68802
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۱۸
تعداد بازدید: 134
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شبکه سی ان ان در گزارشی درباره اعمال تحریم علیه ایران در زمینه نقض حقوق بشر نوشت؛ در هفته ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شبکه سی ان ان در گزارشی درباره اعمال تحریم علیه ایران در زمینه نقض حقوق بشر نوشت؛ در هفته جاری 2 رویداد به نظر غیرمرتبط برای ایران اتفاق افتاد. اول، کمیته حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران بود که آخرین گزارش خود را در بیست و پنجمین نشست این کمیته در ژنو منتشر کرد و نتیجه گیری کرد که اوضاع حقوق بشر در ایران از زمان روی کار آمدن حسن روحانی بهتر نشده است. دوم، در وین قدرت‌های جهانی دور تازه مذاکرات هسته‌ای خود با ایران را برای حصول توافق جامع آغاز کردند.

در مواجه با آن، مساله حقوق بشر و مساله هسته‌ای ایران ارتباط کمی با هم دارند یا غیرمرتبط هستند. اما نگاه عمیق‌تر به آن نشان می‌دهد که آنها با هم عمل می‌کنند.

در ماه ژانویه اتحادیه اروپا و آمریکا بعضی از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را به عنوان گام اول توافق کوتاه مدت ژنو تسهیل کردند. امروز حامیان توافق دراز مدت هسته ای به طور فزاینده ای از لغو همه تحریم‌ها از هر نوعی حمایت می‌کنند.

در واقع آنها از این منطق حمایت می‌کنند؛ اگر شما حامی تحریم‌ها علیه ایران هستید، پس به دنبال پیشبرد سیاست تهاجمی هستید. اگر نه، باید از دیپلماسی حمایت کنید. به این معنی که اگر آمریکا به دنبال تعقیب دیپلماسی سازنده است پس باید تحریم‌های جدید را نپذیرد.

اما پیش فرض این تفکر، اینکه تحریم و صلح ناسازگار هستند، ناقص است؛ این پیش فرض تصور می‌کند که تحریم طیف وسیعی از اقدامات را در برمی‌گیرد و همه مردم ایران را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

سی ان ان در ادامه می‌نویسد، با این حال اگر این پیش فرض هم درست باشد یک واقعیت را نادیده می‌گیرد؛ اینجا تحریمهای دیگری نیز هستند که بر مردم ایران به عنوان یک کل تاثیر نمی‌گذارند اما بر مقامات دست چین شده ایران که مانعی در برابر صلح هستند موثر است و فرصت را برای میانه روهایی مثل حسن روحانی فراهم می‌کند تا دیپلماسی را دنبال کنند و اگر خوب اجرا شود این تحریم‌ها می‌تواند برای توافق پیشرفت حاصل کند.

سی ان ان با اشاره به اینکه چه تحریم‌هایی می‌تواند منتج به نتیجه شود؟ نوشت؛ باید اظهارات سوزان رایس مشاور امنیت ملی کاخ سفید در ماه دسامبر را بررسی کنیم.

رایس گفت: همزمان که ما راه حل دیپلماتیک را برای مساله هسته‌ای با ایران تست می‌کنیم، امتحان کلیدی دیگر، پیشرفت درباره مساله حقوق بشر است. تحریمهای ما علیه نقض حقوق بشر در ایران ادامه خواهد یافت.

بر اساس این گزارش، 2 قانون در حال حاضر امکان اعمال این تحریم‌ها را فراهم می‌کند، قانون تحریم‌های جامع ایران، پاسخگویی و قانون سرمایه گذاری مصوب 2010 (CISADA) و قانون کاهش تهدید ایران و حقوق بشر سوریه مصوب سال 2012. هر دو قانون امکان ممنوعیت مسافرت و توقیف دارایی‌های مقامات ایرانی مسئول که در نقض حقوق بشر دخالت دارند را فراهم می‌کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها