امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۰:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6882
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۲۰
تعداد بازدید: 94
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه خبری الجزیره در گزارشی به قلم فلینت و هیلاری لورت نوشت: ایران به عنوان کشوری مستقل و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه خبری الجزیره در گزارشی به قلم فلینت و هیلاری لورت نوشت: ایران به عنوان کشوری مستقل و عضوی از معاهده منع اشاعه هسته‌ای (ان پی تی) در صورت انتخاب غنی سازی اورانیوم، از این حق در چارچوب پادمان‌های بین‌المللی برخوردار است. اگر واشنگتن، حق ایران را برای غنی سازی اورانیوم به رسمیت بشناسد، تنها طی چند هفته معامله هسته‌ای با ایران انجام خواهد شد و تا زمانی که واشنگتن از به رسمیت شناختن این حق خودداری کند، هیچ توافق مهم و قابل توجهی حاصل نخواهد شد.

به گفته این دو کارشناس آمریکایی، با توجه به فشار اسرائیل، عربستان سعودی، انگلیس، فرانسه و سایر حامیان آمریکا، دولت باراک اوباما، در قیاس با سلفش به موفقیت چندانی در رابطه با پذیرش غنی سازی ایران در چارچوب پادمان‌های بین‌المللی دست نیافته است.

فلینت لورت و هیلاری لورت، دلیل اصلی استنکاف آمریکا از به رسمیت شناختن حقوق هسته‌ای ایران را این گونه تشریح کردند: این امر به منزله پذیرش جمهوری اسلامی به عنوان شخصیتی مشروع و برخوردار از منافع مشروع ملی است و این همان چیزی است که نه تنها اوباما که هیچ یک از روسای جمهوری آمریکا خواستار آن نیستند.

آنها افزودند: این عدم تمایل آمریکا در بخش‌هایی از فرهنک راهبردی واشنگتن ریشه دارد، به این معنی که آمریکا با کشورهایی که سیاست‌های خارجی خود را بر مبنای اولویت‌های مورد نظر واشنگتن تنظیم نکنند، به سختی کنار می‌آید و با آنها خصومت می‌ورزد.  از این رو با توجه به غلبه این اصول، بعید است اوباما قبل از پایان دوره ریاست جمهوری‌اش بر سرمایه سیاسی، سرمایه گذاری کند که مستلزم سوق دادن سیاست آمریکا در قبال ایران در راستای واقعیت راهبردی باشد و در نتیجه جنجال بر سر فعالیت‌های هسته‌ای ایران همچنان ادامه خواهد داشت. 

این دو کارشناس آمریکایی با اشاره به مذاکرات 2003 تا 2005 انگلیس، فرانسه و آلمان با ایران و توقف دو ساله غنی‌سازی در ایران به منظور تشویق دستاوردهای دیپلماتیک و شکست این مذاکرات به خاطر امتناع دولت جرج بوش، از شرکت در مذاکرات و مشروط کردن این حضور به صرفنظر کردن ایران از برنامه هسته‌ای‌اش افزودند: تلاش‌های سال 2009 تا 2010 برای مذاکره درباره مبادله اورانیوم غنی شده ایران در ازای دریافت سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران نیز به دلایل مشابه شکست خورد.

فلینت لورت و هیلاری لورت بیان کردند: دولت اوباما از پذیرش بیانیه تهران- برزیل و ترکیه به این دلیل خودداری کرد که طبق گفته او، این بیانیه به صراحت حق ایران را برای غنی سازی به رسمیت شناخته بود. دولت اوباما اکنون پس از گذشت سه سال از آن ماجرا، بار دیگر بدون هیچ انعطاف و نرمشی در رابطه با حق هسته‌ای ایران، بر شانس موفقیت‌های دیپلماتیک تاکید دارد.

نویسندگان این گزارش با اشاره به عدم حسن نیت غرب خاطر نشان کردند: ایران پس از حدود دو سال وقفه، فعالیت غنی سازی را آغاز و تاکنون 12 هزار سانتریفیوژ نصب و راه‌اندازی کرده است. در پی مخالفت اوباما با بیانیه تهران بود که ایران روند تولید اورانیوم 20 درصدی را برای تامین نیاز راکتور تحقیقاتی تهران سرعت داد.

آنها افزودند: حال با توجه به اینکه آمریکا و شرکای اروپایی‌اش بار دیگر روزنه پذیرش حق هسته‌ای ایران و انجام معامله با این کشور را بستند، بعید نیست که شاهد دور دیگری از توسعه هسته‌ای در ایران باشیم. مطمئنا ایران برای تامین نیاز راکتورهای تولید برق و نیز راکتور تحقیقاتی تهران به غنی سازی 3/5 و 20 درصدی ادامه می‌دهد و قصد دارد راکتور آب سنگین را احتمالا در اوایل سال آینده راه اندازی کند.

لورت‌ها گفتند: هرچند آژانس بین المللی انرژی اتمی همواره تایید می‌کند که هیچ ماده هسته‌ای در ایران تغییر کاربری نداده است، اما اقدامات اسرائیل، لابی طرفدار اسرائیل در واشنگتن و سایر گروه‌های آمریکایی طرفدار حمله نظامی، شاهدی مبنی بر فرصت رو به پایان دیپلماسی است. علاوه بر این، دلایل منطقی مانند ساخت راکتورهای نظامی که جمهوری اسلامی برای شروع غنی‌سازی بالای 20 درصد ارایه می‌کند و انجام این کار در چارچوب پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از سوی آمریکا و اسرائیل به عنوان اقدامی تحریک‌آمیز تعبیر می‌شود.

این دو کارشناس آمریکایی خاطر نشان کردند:‌ اوباما که ترجیح می‌دهد از جنگی دیگر در خاورمیانه پرهیز کند، از دستاویزهایی مانند سفر هفته آینده کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به استانبول برای دیدار با سعید جلیلی، رئیس گروه مذاکره هسته‌ای ایران به منظور حفظ ظاهر تعامل دیپلماتیک استقبال می‌کند، اما عدم تمایل وی به احیای جایگاه تخریب شده آمریکا در منطقه از طریق دیپلماسی جدی با تهران، اعمال فشار بر او را برای صدور فرمان حمله به تاسیسات ایران افزایش می‌دهد.

به باور فلینت لورت و هیلاری لورت، اوباما به جای غرق شدن در توهم برتری آمریکا در خاورمیانه،   تلاش خواهد کرد تا از طریق دامن زدن به جنک کثیف علیه ایران در قالب تحریم، حملات سایبری، دامن زدن به خشونت در سوریه به منظور جلوگیری از پیروزی ایران را آرام کند، اما باید گفت که این اقدامات صرفا باعت بی‌ثباتی بیشتر خاورمیانه و نزدیک کردن آمریکا و ایران به ورطه تقابل و رویارویی خواهد شد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها