امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۱۱:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68861
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 77
به‌گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، قاسم حسن‌پور مدیر موزه عبرت ایران در نشست خبری ظهر امروز خود برای تشریح ویژه ...

به‌گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، قاسم حسن‌پور مدیر موزه عبرت ایران در نشست خبری ظهر امروز خود برای تشریح ویژه برنامه‌های نوروزی این موزه اعلام کرد: موزه عبرت از دوم تا دوازدهم فروردین‌ماه 93 به‌طور ویژه پذیرای بازدیدکنندگان است.

وی افزود: طی سال درب موزه عبرت همه‌ روزه به روی علاقه‌مندان باز است و همه هموطنان می‌توانند از نزدیک به‌طور ملموس و عینی با بخشی از تاریخ کشورمان آشنا شوند اما موزه در ایام نوروز برنامه‌های ویژه‌ای برای بازدیدکنندگان دارد.

مدیر موزه عبرت ایران گفت: طی سال‌های حاکمیت رژیم ستم‌شاهی 8 هزار و 442 نفر از مبارزان با رژیم در بازداشتگاه کمیته مشترک ساواک و شهربانی محسوب شده و تحت شدیدترین شکنجه‌های وحشیانه قرار می‌گرفتند.

حسن‌پور افزود: کسانی که از موزه عبرت بازدید می‌کنند ضمن بازدید از بخش‌های مختلف موزه با زندانیان سیاسی قبل از انقلاب که راوی شکنجه‌های رژیم ستم‌شاهی در بازداشتگاه کمیته مشترک هستند آشنا می‌شوند.

وی تصریح کرد: در ایام نوروز، زندانیان سیاسی قبل از انقلاب برای بازدیدکنندگان خاطرات ویژه خود از ایام نوروز در این بازداشتگاه را تشریح می‌کنند.

مدیر موزه عبرت گفت: در ورودی موزه عبرت اسامی تمام کسانی که در بازداشتگاه کمیته مشترک محبوس بودند به صورت پلاک روی دیوارها هک شده و 2 هزار تصویر از چهره‌های ماندگار نیز در بندهای بازداشتگاه نصب و صحنه‌‌های شکنجه به ‌صورت تجسمی به تصویر کشیده شده است.

مدیر موزه عبرت ایران گفت: در ایام نوروز عکاسان از بازدیدکنندگان عکس یادگاری تهیه کرده و جهت استفاده بازدیدکنندگان روی سایت موزه قرار می‌دهند.

حسن‌پور افزود: کار نمادین دیگری که در ایام نوروز انجام می‌شود این است که حوض داخل محوطه بازداشتگاه که زندانیان سیاسی قبل از انقلاب خاطرات خوشی از آن ندارند پذیرای ماهی‌های قرمز اهدایی هموطنان است.

مدیر موزه عبرت اعلام کرد: در ایام نوروز هزار و ۳۰۰ عنوان کتاب تاریخی که 22 عنوان آن از سوی موزه عبرت منتشر شده، با تخفیف ویژه در فروشگاه محصولات فرهنگی موزه عرضه می‌شود.

وی یکی از عناوین این کتاب‌ها را که به تازگی به زیور طبع آراسته شده، «سینما فریاد» اعلام کرد که حاوی معرفی و شرح فیلم‌های سینمایی با موضوع انقلاب اسلامی است.

حسن‌پور خاطرنشان کرد که این فیلم‌ها در یک بسته 50 تایی (در قالب لوح فشرده) با تخفیف ویژه به علاقه‌مندان عرضه می‌شود.
«20 عنوان CD خاطرات» و «مولاژ گلدان خمیری ساخته شده به دست طاهره سجادی از زندانیان زن سیاسی قبل از انقلاب» از دیگر محصولات فرهنگی است که با قیمت ویژه نوروز به بازدیدکنندگان عرضه می شود.

مدیر موزه عبرت در عین حال گفت که یک CD حاوی فیلم‌ها و نماهنگ‌هایی که از برنامه‌های اجرایی موزه در طول سال تهیه شده، به بازدیدکنندگان در ایام نوروز اهدا خواهد شد.

حسن‌پور در بخش دیگری از سخنانش به ارائه آمار از بازدیدکنندگان موزه عبرت پرداخت و گفت که از سال 82 تاکنون 800 هزار نفر از این موزه بازدید داشته‌اند.

وی با بیان اینکه موزه عبرت از پربازدیدترین موزه‌های کشور است، زمان بازدید از این موزه را ساعت‌های 10 صبح و 14 بعدازظهر عنوان کرد و گفت: هر بار بازدید از این مجموعه تاریخی دو ساعت به طول می‌انجامد.

مدیر موزه عبرت متذکر شد که طی سال 92، تا امروز 4 هزار نفر از گردشگران خارجی از کشورهای مختلف از این موزه بازدید داشته‌اند.
حسن‌پور همچنین از بازسازی بخش‌هایی از بازداشتگاه کمیته مشترک ساواک و شهربانی در استان‌های اصفهان، همدان و آب سرد در قالب نمایشگاه موقت خبر داد.

مدیر موزه عبرت ایران در بخش پایانی سخنانش به تشریح برنامه‌های سال آینده این موزه پرداخت و یکی از مهم‌ترین کارکردهای موزه را مستندسازی خاطرات شفاهی زندانیان سیاسی قبل از انقلاب عنوان کرد.

حسن‌پور افزود: تاکنون خاطرات شفاهی 500 زندانی سیاسی قبل از انقلاب ثبت و در قالب کلیپ‌های دو دقیقه‌ای بر روی لوح فشرده ضبط شده است.

وی افزود: بنا داریم موزه عبرت را به نماد جنایات رژیم پهلوی تبدیل کنیم و لذا در سال 9۳، 400 مصاحبه از زندانیان سیاسی قبل از انقلاب ثبت خواهیم کرد.

حسن‌پور همچنین از قصد موزه عبرت برای تهیه فیلم سینمایی فاخری درباره بازداشتگاه کمیته مشترک ضد خرابکاری رژیم ستم‌شاهی و نیز همکاری با شبکه سوم سیما برای تولید فیلمی در خصوص گروه انقلابی «ابوذر» به‌منظور معرفی به نسل جوان خبر داد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار