امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۸:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68887
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از آستارا، چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های آتش در ایران باستان برای پیش‌درآمد یا پیشواز نوروز ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از آستارا، چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های آتش در ایران باستان برای پیش‌درآمد یا پیشواز نوروز بوده که آمیزه‌ای از چند آیین مختلف است.

برخی‌ از آداب‌ آیینی‌ در مناطق‌ خاص‌ به‌ لحاظ‌ برگزاری‌ و میزان‌ اهمیت‌ مردمی‌ به‌ آنها متفاوت‌ است.

برگزاری‌ مراسم‌ چهارشنبه‌ آخر سال‌ در آستارا با توجه به اهمیت‌ آداب‌ نوروز متفاوت‌ و مهم‌تر تلقی‌ می‌شود.

در آستارا مراسم‌ چهارشنبه‌‌ آخر سال‌ یک‌ روز تا یک‌ هفته‌ قبل‌ از عید نوروز در شب‌ آخرین‌ چهارشنبه‌‌ قبل‌ از عید برگزار می‌شود.

*آراستن سفره هفت‌سین در شب چهارشنبه‌ آخر سال

در آستارا برای‌ چهارشنبه‌‌ آخر سال‌ نیز سفره‌‌ هفت‌‌سین‌ می‌آرایند و در این‌ شب‌ تخم‌‌مرغ‌ها را با پوست‌ پیاز رنگ‌ می‌کنند و از روی‌نقش‌های‌ آن‌ فال‌ می‌بینند.

مردم شهرستان مرزی آستارا که از چند روز قبل خود را برای برگزاری مراسم چهارشنبه آخر سال آماده می‌کنند از شامگاه سه‌شنبه با حضور در کوچه‌ها و معابر مقابل منازل خود با برپا کردن آتش به استقبال سال جدید می‌روند.

در آخرین چهارشنبه سال که در بین مردم آستارا به «توپراق چرشنبه»  (چهارشنبه خاک) و یا «چرشنبه بایرامی» (عید چهارشنبه) موسوم است، مردم با برپا کردن آتش و تهیه غذای محلی در هوایی بهاری توأم با آخرین سوز زمستان سال 92 به استقبال بهار و سالی دیگر می‌روند.

از غذاهای مرسوم در این شب که بین اهالی تهیه می‌شود «ترشی‌تره»، کوکو سبزی و ماهی و «لونگی مرغ» یا مرغ و ماهی شکم‌پر است.

*هفت تپه‌ کوچک ساقه‌های خشک برنج در چهارشنبه‌ آخر سال 

مردم آستارا در شب چهارشنبه آخر سال هفت تپه کوچک از ساقه‌های خشک برنج «کلش» را روی زمین قرار داده و آن را آتش می‌زنند سپس تمام خانواده و فامیل زندگی سالم و سعادت را طلب می‌کنند.

در گذشته‌های‌ نه‌ چندان‌ دور شب‌‌هنگام‌ بر دست‌های‌ اعضای‌ خانواده‌ حنا می‌گذاشتند تا صبح‌ روز بعد در رودخانه‌ شسته‌ شود و صبح‌ روز چهارشنبه‌ قبل‌ از طلوع‌ آفتاب‌ خانواده‌ها به‌ کنار نهر یا رود می‌رفتند تخم‌مرغ‌ها را پوست‌ کنده‌ و می‌خوردند.

یک‌ ترانه‌‌ عامیانه‌ آذری‌ در این‌ باره‌ وجود دارد که‌ «ننه‌ دور گدک‌ چایین‌باشینه‌، من‌ آتیلیم‌ بختیم‌ آچیلسین‌…»، پس از این‌ که‌ با صفای‌ آب‌، دل‌ را جلا دادند و ناکامی‌ها را به‌ آب‌ روان‌ سپردند تا‌ به‌ دور دست‌ها ببرد، به‌ خانه‌ باز می‌گردند.

*خنچه چهارشنبه آخر سال

پس‌ از گفتن‌ تبریک‌ و شادباش‌ بر سر سفره‌‌ شام‌ می‌نشینند و غذاهای‌ خاصی‌ بر سر این‌ سفره‌ آورده‌ می‌شود از جمله‌‌ آنها، پلو و ماهی‌ شکم‌‌پر (چولمگابالیغی‌)، ترشی‌تره‌، سبزی‌ کوکو و سیر سبز است‌.

پس‌ از صرف‌ شام‌ کدبانوی‌ خانه‌ مقداری‌ از غذاهای مذکور را بر می‌داشتند و هنگام‌ تنظیم‌ سفره‌‌ هفت‌‌سین‌ «خنچه» شب‌ عید کنار سفره‌ قرار می‌دادند.

«خنچه»‌‌ چهارشنبه آخر سال‌ شامل یک‌ ظرف‌ نسبتاً بزرگ‌ تخم‌‌مرغ‌ رنگ‌ کرده‌ و آجیل‌ معمولی‌ که‌ قبلاً درست‌ شده‌ بود و یک‌ ظرف‌ شیرینی‌، شکلات‌، چند سکه‌ پول‌ و کتاب‌ آسمانی قرآن بود‌.

مراسم‌ «دست‌‌مال‌ آتی‌» از دیگر مراسم‌ جالبی‌ است‌ که‌ برخی‌ از جوانان‌ و کودکان‌ به‌ آن‌ مبادرت‌ می‌ورزند و پس‌ از نواختن در خانه،‌‌ افراد به قدری پشت‌ در باقی‌ می‌مانند تا صاحب‌ خانه‌ در را باز و چیزی‌ به‌ آنها هدیه‌ کند.

 مردم  آستارا بر این باور هستند که چهارشنبه‌ آخر سال نشانی از امید به آینده و رفتن به استقبال سال جدید و دور ریختن بدی‌ها و کدورت‌ها دارد و نمادی برای جنب و جوش  و صلح مردم در زندگی فردا است.

انتهای پیام/84001/ر40/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها