امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۰:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68919
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 83
به گزارش خبرنگار قضایی فارس، سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور در سال 92 اقدامات مؤثری را در جهت بهبود وضعیت زندانیان در کشور انجام داد ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور در سال 92 اقدامات مؤثری را در جهت بهبود وضعیت زندانیان در کشور انجام داد و خبرهای خوبی را برای زندانیان به همراه داشت.

مجموعه اقدامات سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور در سال 92 را در 2 بخش به تفکیک 6 ماهه اول و دوم سال می‌خوانید.

توزیع دو نشریه هنری در زندان‌های تهران/ الحاق همه زندان‌ها به نهاد کتابخانه‌های عمومی

فرهاد درودگر کارشناس هنری و امور کتاب اداره کل زندان‌های استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، اظهار داشت: طبق مذاکرات صورت گرفته ماهنامه‌ «سینما رسانه» و مجله «موفقیت» در تعطیلات عید در کتابخانه زندان‌های تهران توزیع شد تا زندانیان بتوانند از این مجلات استفاده کنند.

وی درباره برنامه‌های جدید زندان‌های تهران در سال جاری گفت: اولین جلسه شورای مسئولین کتابخانه‌ زندان‌های تهران 28 فروردین ماه برگزار می‌شود تا برنامه‌های در نظر گرفته شده مدون شوند.

وی گفت: طبق این تفاهم نامه کتاب‌های تازه منتشر شده به این کتابخانه‌ها ارائه خواهد شد و نرم‌افزارهای کتابداری هم به کتابخانه زندان‌ها داده می‌شود. طبق این طرح کتابخانه‌های زندان‌ها در ارزیابی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور قرار می‌گیرند.

گفتنی است کتابخانه زندان شهرری 4هزار و 500 جلد کتاب،‌ کانون اصلاح و تربیت 7هزار و 500 جلد کتاب، زندان اوین 55 هزار جلد کتاب، رجایی شهر 63 هزار جلد کتاب، قزل حصار 80هزار کتاب، دماوند 4 هزار و 500 جلد کتاب، ورامین 1500 جلد کتاب و کتابخانه زندان تهران بزرگ 13 هزار جلد کتاب دارند.

اعطای مرخصی به بیش از 44 هزار زندانی در ایام نوروز

رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور از اعطای مرخصی به بیش از 44 هزار زندانی در ایام نوروز خبر داد.

وی با اعلام سیاست‌های محوری در سال جدید اظهار داشت: همچون سال‌های گذشته؛ ارتقای نظام زندانبانی یکی از سیاست‌های محوری این سازمان است، زیرا خواست مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر ارتقای قوه قضاییه است و سازمان زندان‌‌ها هم به عنوان جزیی ازاین نهاد‌‌ باید دراین راه تلاش کند.

اسماعیلی همچنین با اشاره به نامگذاری سال 92 از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «حماسه سیاسی و اقتصادی» گفت : همه موظف هستیم برای تحقق رهنمودها و منویات ایشان تلاش وبرای خلق این حماسه شرایط را فراهم کنیم.

راه اندازی زندان الکترونیک در سال 92

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور از راه اندازی زندان الکترونیک در سال جاری در ایران‌ خبرداد.

وی تصریح کرد: اکنون 14 کشور از زندان الکترونیک ( دستبندهای الکترونیکی) برای کاهش جمعیت کیفری خود استفاده می‌کنند که در صورت اجرایی شدن این طرح در سال 92، ایران پانزدهمین کشور استفاده کننده از این فناوری خواهد بود.

وی همچنین از تدوین آیین نامه جدید زندانیان‌ رأی باز خبر داد و افزود: این آیین نامه به رییس قوه قضاییه تقدیم شده است تا پس از تایید، ابلاغ شود.

بازدید رئیس سازمان زندان‌ها از خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس

غلامحسین اسماعیلی رئیس سازمان زندان‌ها اول اردیبهشت با حضور در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از این رسانه بازدید کرد.

اسماعیلی پس از بازدید از بخش‌های مختلف خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در جمع خبرنگاران این رسانه به سوالات مربوط به حوزه سازمان زندان‌ها پاسخ گفت.

اعطای نشان خدمت به علی شمس معاون سلامت و اصلاح و تربیت سازمان

رئیس جمهور به علی شمس معاون سلامت و اصلاح و تربیت نشان درجه سه خدمت اعطا کرد.

علی شمس دارای تحصیلات کارشناسی ارشد روانشناسی و 30 سال خدمت در عرصه زندانبانی در پستهای مدیریتی استانی، معاونتهای اداری و مالی و برنامه ریزی، آموزش و پژوهش زندانبانی، طراح اجرای برنامه های مشاوره و روان درمانی در زندانهای کشور و نویسنده  18 عنوان کتاب در خصوص زندان می باشد، وی هم اینک به عنوان معاون سلامت و اصلاح و تربیت سازمان زندانها واقدامات تامینی و تربیتی کشور، و مدیر مسئول روزنامه حمایت هستند.

زندانیان نیازمند و فاقد بیمه تحت پوشش بیمه سلامت قرار می گیرند

اکبر سلیمانی در دیدار با مدیر کل بیمه سلامت استان هرمزگان افزود: در این طرح خانواده زندانیان هم تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینکه خانواده زندانیان از اقشار آسیب پذیر جامعه هستند اظهار داشت: با اجرای این طرح بخشی از مشکلات آنان برطرف می شود.

مدیرکل زندان‌های هرمزگان تصریح کرد: با برنامه ریزی‌های انجام شده حدود 2هزار نفر از زندانیان تحت پوشش قرار می گیرند و برای پوشش حداکثری زندانیان، نیاز است که نهادهای حمایتی توجه خاصی به این قشر داشته باشند.

تبدیل وضعیت 4 هزار نیروی قراردادی در زندانهای کشور 

محمدعلی زنجیره ای معاون توسعه مدیریت زندان‌های کشور در نشست شواری اداری زندانهای هرمزگان در بندرعباس گفت: 4هزار نیروی قراردادی در زندانهای کشوربه پیمانی تبدیل وضعیت شوند.

وی افزود: اقدامات لازم در این خصوص انجام و از طریق آزمون داخلی این افراد جذب می شوند.

زنجیره ای اظهارداشت:سال گذشته نیز مجوز استخدام 3هزار نفر اخذ که یک هزار نفر آن به نیروهای قراردادی اختصاص داده شد.

معاون توسعه مدیریت سازمان زندانها گفت: با تلاشهای انجام شده از سه سال گذشته تاکنون بیش از 13 هزار پست به پست های سازمانی افزوده شده است.

این مسئول با بیان اینکه ذات کار در زندانها سخت و پرتنش است تصریح کرد: کار زندانبانی براساس اصلاح و تربیت بنا شده است و این بسیار ارزشمند است.

زنجیره ای اظهارداشت: باید در مقابل سختی ها ایستاد و با پشتکار و اراده جدی کارها را به پیش برد.

اعطای یک هفته مرخصی تشویقی به مددجویان زن

محمود امینی، مدیرکل زندانهاو اقدامات تأمینی و تربیتی استان گلستان در مراسم جشن ولادت دخت نبی مکرم اسلام حضرت فاطمه زهرا(س) که در سالن اجتماعات بند نسوان زندان گنبد برگزار گردید گفت: یک هفته مرخصی تشویقی به مناسبت میلاد باسعادت حضرت فاطمه زهرا(س) به مددجویان زن زندانهای استان اعطا می‌شود.

مدیر کل امور فرهنگی و تربیتی سازمان منصوب شد

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، محمود ضیایی فرد را به عنوان مدیر کل فرهنگی وتربیتی سازمان منصوب کرد.
متن حکم به شرح زیر است:

بنا به پیشنهاد معاون سلامت و اصلاح و تربیت و براساس مصوبه کمیته امور مدیران و نظر به تجارب مفید و ارزنده شما در عرصه مسائل فرهنگی و تربیتی به موجب این حکم به سمت «مدیر کل فرهنگی و تربیتی» منصوب می شوید.

اختصاص 200 میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه برای آزادی زندانیان

نمایندگان مجلس در جلسه علنی 5 خردادماه در پیشنهادی الحاقی به بند 72 لایحه بودجه تصویب کردند 200 میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه برای آزادی زندانیان نیازمند اختصاص یابد. 

آئین‌نامه اجرایی پرداخت تسهیلات مزبور توسط وزارت دادگستری و ستاد دیه تهیه می‌شود و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد و دولت مکلف است نسبت به تضمین تسهیلات اعطایی این بند اقدام کند.

این بند که با پیشنهاد تعدادی از نمایندگان از جمله حسن کامران نماینده اصفهان ارائه شده بود در جلسه علنی بعد از ظهر مجلس با حضور 205 نفر و به ریاست لاریجانی به رأی گذاشته شد که 127رأی موافق ، 33 مخالف و 16 ممتنع به تصویب رسید.

بهره برداری آزمایشی از سامانه دستبند الکترونیک

سلیمانی، مدیرکل زندانهای استان تهران گفت: با بهره برداری از این سامانه ،بحث زندان الکترونیک به زودی آغاز خواهد شد.

وی در توضیح این طرح گفت: سامانه دستبند الکترونیک که با استفاده از فناوری مخابرات فعالیت خود را آغاز نموده است این امکان را فراهم می نماید که برخی از مددجویان با استفاده از این فناوری بجای محددود شدن در داخل زندانها بتوانند در بیرون زندانها و در محددوه تعریف شده تردد کنند.

مدیرکل زندان‌های استان تهران این طرح را گام بلندی در راستای سیاستهای کاهش آسیب زندانها و همچنین کاهش استفاده از مجازات حبس خواند و ابراز امیدواری کرد بزودی این طرح به صورت گسترده به اجرا درآید.

سهراب سلیمانی در پاسخ به این سوال که شرایط استفاده از این فناوری چیست گفت: تهیه این دستبندها هزینه بر است و مددجویانی که حائز شرایط استفاده از این فناوری باشند باید هزینه خرید آن را بپردازند.

مدیر کل زندان‌های استان تهران همچنین در مورد نحوه کار این دستنبند گفت: تکنولوژی به کار رفته در این دستبندها به این صورت است که اگر مددجو از محددوه تعریف شده خارج شود ،یک پیغام هشدار در سامانه و همچنین در خود دستبند به صورت آلارم لرزشی ایجاد میشود و در صورتی که فرد از محدوده تعریف شده خارج شود این امتیاز از وی سلب و فرد به زندان بسته منتقل می‌شود.

حضور 60‌ درصد زندانیان اوین در انتخابات 

علی اشرف رشیدی در گفت‌وگو با فارس در خصوص یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: خوشبختانه همه مردم در خلق حماسه سیاسی حضور گسترده‌ای داشتند و با هر رآی خود مهر تأییدی به نظام جمهوری اسلامی ایران زدند.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات یازدهم در بازداشتگاه اوین گفت: ما تمهیدات لازم را جهت برگزاری انتخابات در داخل زندان فراهم کردیم و در روز رأی‌گیری بیش از 60 درصد زندانیان پای صندوق رأی حاضر شدند.

رئیس بازداشتگاه اوین تأکید کرد: پیش از برگزاری انتخابات، خانواده متهمان شناسنامه ‌آن‌ها را به زندان تحویل دادند اما متأسفانه برخی از زندانیان شهرستانی به دلیل دوری مسافت و عدم دسترسی به شناسنامه فرصت حضور در انتخابات را پیدا نکردند. 

6 هزار زندانی خارجی در زندانهای ایران

علیرضا ساعدی سرپرست اداره کل امور بین الملل قوه قضائیه گفت: حدود 6 هزار زندانی در زندانهای ایران به دلیل انجام جرائم متعدد محبوس هستند که حدود 5 هزار و 500 نفر آنها را اتباع افغانی تشکیل می دهند.

وی با بیان اینکه تمامی اقدامات اعم از مطالعه، تدوین و پیش نویس موافقتنامه های قضایی و حقوقی با اداره کل امور بین الملل قوه قضائیه است گفت: البته مراحل پیگیری آن با وزارت دادگستری است ولی قوه قضائیه به کشورها پیشنهاد می دهد و روی پیشنهاد کشورها مطالعه می کند.

وی افزود: هم اکنون ارائه پیشنهاد به 85 کشور جهان برای عقد موافقتنامه های حقوقی، قضایی و استرداد مجرمین و زندانیان در دستور کار قوه قضائیه قرار دارد که البته 35 کشور مراحل مطالعه آن به اتمام رسیده و در مرحله نهایی شدن قرار دارد.

مجوز مجلس به سازمان زندان‌ها برای تهاتر با شهرداری‌ها برای خروج زندان‌ها از شهرها 

غلامحسین اسماعیلی رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور درباره سرنوشت واگذاری زندان اوین و اینکه آیا شهرداری موافق ساخت زندان جدید در ازای تملک زندان اوین است یا خیر اظهار داشت: در مذاکرات با شهرداری توافقاتی داریم اما اینکه مسیر این توافقات هنوز نهایی نشده و در مرحله گفت‌وگو است.

وی ادامه داد: برای نهایی شدن این موضوع، فرآیندی باید تصویب شود که مراحل این فرآیند هم در قوه‌قضاییه، هم در دولت به لحاظ دولتی بودن ملک و هم در شورای شهر تهران وجود دارد و باید طی شود. جلسات متعددی برگزار شد و هماهنگی لازم بین طرفین وجود دارد. اما تا این فرآیند تصویب شود، مدتی زمان احتیاج دارد.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدمات تأمینی و تربیتی کشور خاطرنشان کرد: در بودجه امسال، تدبیری به خرج دادیم تا این فرآیند کوتاه شود و آن این است که در ضمن لایحه بودجه امسال، اذنی گرفتیم که در امر انتقال زندان‌ها به خارج از شهر، می‌توانیم با شهرداری‌ها به صورت تهاتر عمل کنیم و معامله پایاپای انجام دهیم.

استفاده از توان مالی فوتبالیست‌ها برای آزادی زندانیان مالی جرائم غیرعمد

مهدی مهدوی‌کیا در مراسم جشن گلریزان استان یزد، ضمن ابراز خرسندی از حضورش در استان یزد اظهار داشت: جشن گلریزان از دیرباز بین مردم رواج داشته و با جمع شدن عده‌ای شامل خیران و نیکوکاران دور یکدیگر، مشکلات افراد برطرف می‌شده و هر کس بسته به وسع و توان خود در رفع این مشکلات سهیم بوده است.

بازیکن ملی پوش اسبق فوتبال ایران افزود: امیدواریم به زودی خبر خالی شدن زندان‌های کشور از افراد اعم از جرائم غیرعمد و عمد را بشنویم و هیچ واقعه بدی موجب زندانی شدن افراد نشود.

مهدوی‌کیا با بیان اینکه به اندازه توان خود به این جشن گلریزان کمک خواهم کرد، تصریح کرد: به محض بازگشت به تهران، از ورزشکاران و فوتبالیست‌های دیگر نیز برای آزادی زندانیان جرائم مالی غیرعمد کمک خواهم گرفت.

ملاقات خصوصی در تمام زندان‌های کشور اعطا می‌شود 

غلامحسین اسماعیلی رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور درباره وضعیت اعطای ملاقات خصوصی به زندانیان اظهار داشت: این برنامه، موضوعی قدیمی است که همچنان در عموم زندان‌های کشور در حال انجام است.

وی ادامه داد: ارائه نوبت به زندانیان در تمام زندان‌های کشور برای انجام ملاقات خصوصی یا ملاقات شرعی مدنظر و جزو سیاست‌های سازمان زندان‌ها است و اولویت در این زمینه با زندانیانی است که به مرخصی نمی‌روند. هدف از اعطای این تسهیلات تحکیم بنیان خانواده زندانیان است.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور با بیان اینکه برخی از زندانیان با وجود اینکه واجد شرایط استفاده از این تسهیلات هستند اما به خاطر نظر شخصی خود از آن استفاده نمی‌کنند، خاطرنشان کرد: اما به هرحال سایر زندانیان واجد شرایط از این ظرفیت برخوردار بوده و حداقل ماهی یک‌ نوبت برای ملاقات خصوصی به آنها داده می‌شود.

پابند‌های الکترونیکی تا سه ماه آینده به زندان‌های تهران می‌آید

محمدعلی زنجیره‌ای  در حاشیه سفر به اصفهان و حضور در جشن گلریزان ویژه زندانیان نیازمند جرائم غیر عمدی مالی در جمع خبرنگاران از تاسیسات قانون کیفری جدید و استفاده از وسایل مراقبتی الکترونیکی در کشور خبر داد و اظهار کرد: به تازگی دست‌بند و یا پا بندهای الکترونیکی برای محکومان محروم از حقوق اجتماعی و یا برخی از زندانیان حبس در منزل طراحی شده است که از دو سه سال گذشته تحقیق در مورد آن آغاز و در نهایت منجر به اجرای کامل این طرح در کشور شد.

وی افزود: این طرح از چند پروتکل ارتباطی از جمله تلفن خانگی و GPS طراحی شده است که زندانی تا شعاع خاص 100 تا 70 متری قابل استفاده و تردد است.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان زندان‌ها تصریح کرد: برای کسانی که به حبس محکوم نمی‌شوند و یا اینکه محبوس هستند، اما در طول حبس حسن اخلاق نشان می‌دهند و یا قاضی تشخیص به این می‌دهد که از حوزه نباید خارج شود، بیشتر کاربرد دارد.

وی ادامه داد: این صنعت به صورت مونتاژ است و اکنون تمام نرم افزارهای پشتیبانی داخلی فراهم شده که ظرف سه ماه آینده یک‌هزار نمونه را به صورت پایلوت اجرایی می‌کنیم.

زنجیره‌ای گفت: نحوه ارتباط و نیز محرومیت این وسیله برای خود زندانی تعریف شده و از نظر برخورد اجتماعی نیز مناسب است چرا که قانون مجازات معتقد است، حبس فقط برای خود فرد نیست بلکه خانواده هم دچار آسیب می‌شود و در این اقدام محکوم خود شخصا مجازات می‌شود.

وی تاکید کرد: این اقدام سبب صرفه‌جویی در هزینه دولت است و به فرد امکان بازسازی شخصیتی و نیز سبب می‌شود ضربه‌ای که به اجتماع زده را با خدمت جبران کند.

معاون توسعه مدیریت ومنابع سازمان زندان‌ها اضافه کرد: این طرح پایلوت تا سه ماه آینده در تهران عملیاتی می‌شود.

موافقت با مرخصی 1390 نفر از مددجویان بازداشتگاه اوین طی 5ماه اول امسال

رشیدی، مدیر بازداشتگاه اوین گفت: در راستای اجرای سیاستهای کاهش جمعیت کیفری و اجرای بخشنامه جدید مرخصی ها و شرایط عفو و بخشودگی، شورای طبقه بندی بازداشتگاه اوین با تشکیل جلسات متعدد برای اعطای مرخصی به مددجویانی که شرایط لازم را دارند، پس از بررسی پرونده محکومین، با مرخصی 1390 نفر از آنها موافقت کرده که تعدادی از آنها مرخصی پایان حبس بوده است.

رشیدی افزود: در ملاقاتی که با خانواده های مددجویان داشتیم از روند اعطای مرخصی ها رضایت کامل داشتند و آن را موجب دلگرمی خانواده ها و حل شدن مشکلاتشان عنوان می کردند.وی اضافه کرد: مددجویان نزد ما امانت هستند و در طول مدت حبس، در حد توانمان در زمینه اصلاحی و تربیتی آنان می کوشیم تا پس از رهایی از زندان، تجربه مثبت و خوبی برای خانواده و اجتماع با خود ببرند.

بخش زیادی از زندانیان استان تهران به زندان تهران بزرگ منتقل شده‌اند 

غلامحسین اسماعیلی رئیس سازمان زندان‌ها درباره درخواست استاندار البرز برای انتقال زندان‌های موجود در این استان اظهار داشت: ما از پیشنهاد آقای عربیان مبنی بر آمادگی برای احداث زندان استقبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: هدف اصلی ساخت زندان در جنوب تهران نیز جابجایی زندانیان استان تهران است اما در این مسیر تأمین اعتبار اصلی‌ترین مشکل است. سازمان زندان‌ها بیش از سایر نهادها و افراد، پیگیر این موضوع است هرچند تاکنون نیز بخش زیادی از زندانیان جابجا شده‌اند.

رئیس سازمان زندان‌ها درباره زمان ورود دستبندهای الکترونیک به کشور گفت: این دستبندها هنوز وارد کشور نشده و مهلت 3 ماهه شرکت طرف قرارداد در مهرماه به پایان می‌رسد که امیدواریم هرچه سریع‌تر و بدون عبور از پیچ‌وخم‌های طولانی وارد کشور شوند.

اجرای پروژه مهر در مدارس زندان‌ها همزمان با آغاز سال تحصیلی

ضیایی فرد، مدیر کل فرهنگی و تربیتی سازمان زندانها بیان داشت: فعالیتهای و اقداماتی به منظور آماده سازی مدارس داخل زندانها برای بازگشایی تحت عنوان پروژه مهر در سال تحصیلی جدید اجرا می شود که در راستای ارتقاء و کیفیت بخشی فعالیتهای آموزشی، فرهنگی و تربیتی مددجویان با ایجاد زیر ساخت های لازم از اولویت ها و شاخص های مهم اصلاح و تربیت است.

مدیر کل فرهنگی و تربیتی سازمان زندانها با بیان  اینکه فعالیت ستاد پروژه مهر تا 15 مهر ماه 92 در مدارس زندانها ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: انتظار می رود در سال حماسه سیاسی و اقتصادی با سر لوحه قرار دادن منویات مقام معظم رهبری و بهرگیری از تمام ظرفیت های درون و برون سازمانی برای بازگشایی هر چه باشکوه تر مدارس زندانها در جهت اصلاح و تربیت انجام شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار