امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۳:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68924
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از زنجان، محمد حاجی آقاجانی ظهر امروز در آئین افتتاح 151 دستگاه دیالیز در 25 دانشگاه و دانشکده ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از زنجان، محمد حاجی آقاجانی ظهر امروز در آئین افتتاح 151 دستگاه دیالیز در 25 دانشگاه و دانشکده و 51 بیمارستان که به صورت همزمان برگزار شد، با اشاره به انتخاب روز 22 اسفند ماه به عنوان روز جهانی کلیه اظهار داشت: شعار سال جاری روز جهانی کلیه سالمندی و کلیه انتخاب شده است.

وی، دلیل انتخاب شعار سالمندی و کلیه را پیر شدن جمعیت اعلام و اضافه کرد: بیماری کلیه در سطح جهان و ایران رو به افزایش است.

معاون درمان وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه 8 درصد از جمعیت کشور مبتلا به نوعی از نارسایی‌های کلیوی هستند، تصریح کرد:‌ در حال حاضر 50 درصد از بیماری‌های نارسایی کلیوی ناشی از دیابت است.

این مسئول ادامه داد: دلیل 20 درصد از بیماری‌های نارسایی کلیوی کشور پرفشاری خون اعلام شده است.

آقاجانی دلیل افزایش آمار بیماری‌های کلیوی را تغییرات روی داده در الگوی زندگی اعلام کرد و گفت: کاهش تحرک و سبک زندگی هم از دیگر دلایل شیوع این بیماری محسوب می‌شود.

وی از فعالیت 453 بخش دیالیز در سطح کشور خبر داد و گفت: حدود یک هزار و 700 دستگاه از دستگاه‌های دیالیز کشور بیش از 20 هزار ساعت فعالیت کرده‌اند.

معاون درمان وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی نسبت دستگاه‌های دیالیز موجود کشور را به ازای هر بیمار 5.1 درصد عنوان کرد و گفت: استاندارد این نسبت چهار بیمار است.

این مسئول با اشاره به بالا بودن هزینه تامین دستگاه‌های دیالیز ابراز داشت: منابع وزارتخانه برای تامین این هزینه‌ها بسیار اندک است.

آقاجانی به نیاز کشور برای ورود خیران به حوزه سلامت تاکید کرد و گفت: این نیاز هم به لحاظ مالی است و هم به لحاظ مدیریتی، چرا که باید از تجربه آنها برای کاهش هزینه‌ها استفاده شود.

وی به وجود 33 مرکز پیوند کلیه در سطح کشور اشاره کرد و افزود: 55 درصد از عمل‌های پیوند در تهران انجام می‌شود که ناشی از عدم توزیع متوازن به لحاظ جغرافیایی است.

معاون درمان وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی با اشاره به بالا بودن تعداد مرگ مغزی‌‌ها در کشور افزود: اگر بتوان 30 درصد از این آمار را در بخش پیوند جذب کرد نیازی به گرفتن کلیه از افراد زنده نخواهد بود.

انتهای پیام/73004/ذ30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها