امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۶:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 68983
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 73
«امیرجان کاسن‌اف»، فعال اجتماعی و رئیس سابق حزب مخالف شورای عمومی امنیت دموکراتیک (حزب سوسیال- دموکرات ملی قزاقستان) در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر ...

«امیرجان کاسن‌اف»، فعال اجتماعی و رئیس سابق حزب مخالف شورای عمومی امنیت دموکراتیک (حزب سوسیال- دموکرات ملی قزاقستان) در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، به بیان نظر خود را در مورد تأثیر بحران اوکراین بر آسیای مرکزی و به ویژه قزاقستان پرداخت.

وی در پاسخ به این سؤال که رویدادهای اوکراین بر منطقه آسیای مرکزی و به ویژه قزاقستان چه تأثیری دارد، اعلام کرد که باید این مسئله را از 2 جنبه سیاست خارجی یعنی روابط متقابل کشورهای ما با روسیه و همچنین با اتحادیه اروپا و آمریکا بررسی کرد.

واضح است که کرملین از طریق نفوذ اقتصادی و سیاسی خود بر کشورهای ما فشار وارد می‌کند و از این‌رو رؤسای دولت‌های آسیای مرکزی با ارزیابی کاملا محافظه‌کارانه‌ از بحران اوکراین به این نتیجه می‌رسند که هر چه کشور به روسیه وابسته‌تر باشد، وفاداریش نسبت به سیاست روسیه در رابطه با اوکراین بیشتر خواهد شد.

اما موقعیت قزاقستان که دارای سطح بالای روابط اقتصادی و هفت هزار کیلومتر مرز مشترک با روسیه می‌باشد، اندکی متفاوت است. 

از یک طرف قزاقستان از حفظ تمامیت ارضی اوکراین هیچ حمایتی نکرده است در عین حال «نظربایف» رئیس‌جمهور قزاقستان اذعان داشت که باید موقعیت روسیه را که از حقوق اقلیت‌های ملی در اوکراین و همچنین امنیتش دفاع می‌کند مثبت تلقی کرد، حال آنکه نه تنها در داخل کشور، بلکه دیگر شرکا و همسایگان، این مسئله را با دیدگاه انتقادی بررسی می‌کنند.

بحران اوکراین و الحاق احتمالی بخشی از خاک آن به روسیه عواقب خودش را برای قزاقستان دارد.

اولا اینکه سخنان پوتین در مورد این مسئله که «اگر یک خطر واقعی، ساکنین منطقه را تهدید کند، روسیه حق دفاع از منافع مردم روس‌زبان را در شرق و جنوب اوکراین برای خود محفوظ می‌داند»، می‌تواند به قزاقستان که میلیون‌ها نفر روس‌زبان در آن زندگی می‌کنند، ارتباط داشته باشد.

البته وی گمان نمی‌کند که کار به چنین اقدامات شدید و غیردوستانه‌ای از جانب کرملین کشیده شود، اما خطر کلی را نباید نادیده گرفت.

ثانیا اینکه، هم در گذشته و هم در حال حاضر، اقتصاد قزاقستان و روسیه در چارچوب اتحادیه گمرکی و اتحادیه در حال تأسیس اوراسیا، کاملا با هم مرتبط بوده و هست.

از آنجا که بخش بزرگی از حامل‌های انرژی قزاقستان از طریق خاک روسیه صادر می‌شوند در صورت یکپارچگی قوانین اقتصادی، بدون شک، تحریم‌هایی که غرب قصد دارد در ارتباط با روسیه اعمال کند، بر اقتصاد قزاقستان هم تأثیرگذار خواهد بود. این مسئله ممکن است در دوره کنونی پس از بحران به عواقب جدی منجر شود. 

از سوی دیگر به دلیل آنکه قزاقستان و روسیه، عضو سازمان پیمان امنیت جمعی می‌باشند (اعضای این سازمان در زمان درگیری‌های نظامی محتمل، خود را به تعهدات هم‌پیمانی پایبند کرده‌اند)، جنبه نظامی هم از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

زیرا هیچ تضمینی وجود ندارد که اوکراین برای حفظ تمامیت ارضی‌ خود اقدامی نکند که آن وقت نیز دیگر کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی از جمله قزاقستان به این کارزار کشیده خواهند شد.

همچنین باید دانست که در سال 2013، قزاقستان و روسیه سیستم مشترک پدافند هوایی را با یکدیگر ایجاد کرده‌اند.

امیرجان کاسن درباره چگونگی رویکرد سیاست خارجی قزاقستان درباره وضعیت پیچیده بحران اوکراین معتقد است که قزاقستان با قرار گرفتن در اتحادیه مشترک با روسیه و اتخاذ رویکردهای مشترک با آن کشور، عملا استقلال خود را برای رویکردهای مستقل از دست خواهد داد.

بنابراین آستانه چطور می‌تواند تلاش کرملین را برای تجزیه اوکراین مورد انتقاد قرار دهد؟ و حال آنکه حمایت رئیس جمهور قزاقستان و وزارت امور خارجه این کشور از اقدامات کرملین عواقب سیاسی خود را به دنبال داشته است.

این کارشناس قزاق تصریح می‌کند که کشورها باید در ارزیابی‌ها و جهت گیری‌هایشان محتاط و دقیق باشند.

وی خاطرنشان می‌کند که تمامی این مسائل به هیچ وجه نباید بر پایه‌های حاکمیت و حفظ تمامیت ارضی قزاقستان آسیبی برساند و هر کشوری باید در دفاع از ارزش‌های درونی خود منطقی باشد.

همچنین نباید در فضای بسیار پیچیده پساشوروی اولویت سیاست خارجی قزاقستان یعنی نگاه به اروپا را که توسط رئیس جمهور این کشور مطرح شده، نادیده گرفت.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها