امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۱۹:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6901
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۲۰
تعداد بازدید: 131
سریال پروانه این شب‌ها به کارگردانی جلیل سامان روی آنتن شبکه 3 می‌رود؛ سریالی که به یکی از ویژه‌ترین دوران مبارزاتی سازمان مجاهدین خلق در سال‌های 54 ...

سریال پروانه این شب‌ها به کارگردانی جلیل سامان روی آنتن شبکه 3 می‌رود؛ سریالی که به یکی از ویژه‌ترین دوران مبارزاتی سازمان مجاهدین خلق در سال‌های 54 و 55 می‌پردازد.

پروانه البته بیش از آنکه به تاریخ صرف بپردازد داستانی عاشقانه است که «پروانه» با بازی «سارا بهرامی» از یک طرف عاشق شوی خود است و «نرگس» از سوی دیگر عاشق «امیر» است.

شاید بسیاری بگویند که عشقی که یک زن به مرد ابراز دارد مذموم و ناپسند است اما اینجا «عشق» نه از یک جایگاه مذموم برخاسته که از عشقی فراتر است.

«امیر»، قهرمان داستان سامان خود باقیمانده قیامی است که سال 42 امام خمینی(ره) آن را به راه انداخته و اینک او در سازمانی است که در مبارزه نه با قاتلان پدر و مادر او بلکه در مبارزه با رژیمی ظالم است؛ مبارزه‌ای که رنگ مذهبی دارد.

عشق به «امیر» در پروانه و نرگس هر دو از عشقی که هر سه به مبارزه‌ای در راه خدا و آرمان‌های خود دارند برخاسته است و این چنین عشقی که در سریال پروانه دیده می‌شود عشقی است که مسئولیت‌آور، متعهد و متعالی است.

عشقی که این روزها در بازار مسگرهای عشق مثلثی سریال‌ها و فیلمفارسی‌ها نمی‌توان یافت و شاید تنها در برخی کتاب‌های رمان و خاطراتی که این سال‌ها منتشر شده یافت شود.

عشقی که اگر چه در دهه 50 باقی نماند و در دهه 60، 70 و 80 و اینک در دهه 90 نیز می‌توان سراغی از آن گرفت اما کمتر کسی چنین قوی به آن پرداخته است.

عشقی که در دهه 60 در تلاش برای حفظ انقلاب و اسلام در دفاع مقدس نمایان شد و در دهه 70 در تلاش برای حفظ پیام شهدای انقلاب و جنگ و زینب‌گون نمایان شد و در دهه 80 در جنگ و مبارزه با هجمه فرهنگی به عرصه وجود درآمد و در دهه 90 ....

اما نکته دیگری که می‌توان درباره سریال «پروانه» جلیل سامان گفت اشاره او به مردان و زنانی است که در پاره‌ای از تاریخ مبارزات اسلامگرایانه این ملت در میان منگنه نو مارکسیست‌شدگان مجاهدینی و ساواک قرار گرفتند.

کسانی که مردم شاید کمتر درباره آنها شنیده و خوانده باشند و شهدایی چون مجید شریف واقفی و مهدی صمدیه لباف تنها یادهایی است که در اسامی خیابان‌ها از آنها باقیمانده است.

بعد مهمتر در این نکته این است که «جلیل سامان» در این سریال و همچنین سریال قبلی خود «ارمغان تاریکی» نشان داد که تاریخ معاصر این سرزمین مملو از داستان‌های دراماتیکی است که با هنرمندی والا می‌توان آنها را به بهترین شیوه در فیلم‌ها و سریال‌ها عرضه کرد.
 

---------------------------------

یادداشت: سجاد اسلامیان

---------------------------------

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها