امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۰۲:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69016
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 102
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، با ورود بحران سوریه به چهارمین سال خود گروه‌های تروریستی مسلحی که در این کشور ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، با ورود بحران سوریه به چهارمین سال خود گروه‌های تروریستی مسلحی که در این کشور حضور و فعالیت دارند و داعیه براندازی نظام در سوریه را در سر می‌پرورانند، شاهد تغییر و تحولات مهمی بوده‌اند.

ارتش آزاد ضعیف‌ترین گروه تروریستی

هم اکنون و در آستانه ورود سوریه به چهارمین سال بحران این کشور گروه تروریستی موسوم به «ارتش آزاد» که در سال‌های اول بحران حرف اول را در جبهه‌های مختلف میدانی علیه نظام سوریه می‌زد، به ضعیف‌ترین گروه در مجموعه گروه‌های تروریستی فعال در سوریه تبدیل شده است.

این در حالی است که به موازات تضعیف ارتش آزاد شاهد ظهور گروه‌های تروریستی درشت و ریزی در مناطق مختلف سوریه بودیم که همگی از امتیاز حمایت و پشتیبانی دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی غربی و منطقه‌ای بهره می‌برند.

داعش، قدرتمندترین گروه تروریستی

با این حال اگر بخواهیم، از قدرتمندترین گروه تروریستی فعال در عرصه سوریه نام ببریم باید از «امارت اسلامی عراق و شام» یا همان «داعش» نام برد که ده‌ها گروهک تروریستی تکفیری را زیر پرچم خود دارد.

البته تا پیش بروز اختلافات میان گروه‌های تروریستی به ویژه داعش با دیگر گروه‌ها، این گروه که داعیه تاسیس «امارت اسلامی در بلاد شام یا سوریه » را در سر دارد، از قدرت بیشتری در عرصه میدانی برخوردار بود، اما دیکتاتوری مطلق حاکم بر گروه در کنار جنایات بی‌شماری که حتی علیه اعضای خودش مرتکب آن شد، موجب جدایی برخی گروه‌ها از آن و شوریدن آنها بر داعش شد، به گونه‌ای که هم اکنون داعش بیش از آنکه مشغول مبارزه با نظام سوریه باشد، درگیر مقابله با گروه‌های تروریستی مخالف خویش است.

مهمترین مواضع داعش هم اکنون در «رقه»، در شمال سوریه قرار دارد که در مناطقی از آن تاسیس امارت اسلامی مورد ادعای خود را اعلام کرده است و این نفوذ تا «ریف دیر الزور» در شرق و جنوب «حسکه» در شمال شرقی و بخش‌هایی از «ریف حلب»، در شمال سوریه امتداد می‌یابد.

مهمترین و بارزترین سلاح مورد استفاده داعش در مقابله با دشمنانش خودروهای بمبگذاری شده و انتحاری‌هاست.

جبهه اسلامی پایین‌تر از سطح انتظار

اعلام تشکیل «جبهه اسلامی» شاید یکی از مهمترین تحولات سال جاری در عرصه گروه‌های تروریستی باشد. جبهه اسلامی را گروه‌های تروریستی موسوم به «ارتش اسلام» و «گردان التوحید» و «آزادگان شام» و «گردان الحق» و«عقاب‌های شام» و«جبهه اسلامی کُردها» تشکیل دادند تا به این ترتیب این گروه به بزرگ‌ترین گروه تروریستی مسلح فعال در سوریه از حیث تعداد گروه‌های ملحق شده به آن و توان و قدرت نظامی به شمار آید.

زمانی که گروه تروریستی جبهه اسلامی تشکیل شد، بسیاری از کارشناسان امور نظامی و استراتژیک پیش بینی کردند که این گروه تغییر و تحولات چشمگیری را در عرصه نبردها با ارتش سوریه ایجاد می‌کند، اما پذیرش ضربات مهلک و کشنده از سوی داعش مانند ترور ده‌ها سرکرده بارز گروه‌های تشکیل دهنده آن، امثال «ابو خالد السوری» مؤسس «آزادگان شام»، و «حسین سلیمان»، اداره کننده و مسئول گذرگاه «تل ابیض» بدون اینکه توان پاسخگویی به این حملات را داشته باشد و ناتوانی از جذب عناصر داعش با وجود تمام تلاش‌هایی که انجام داده بود، در کنار شکست‌های پی درپی در چندین جبهه نبرد از ارتش سوریه مانند نبرد «غوطه شرقی» ریف دمشق در زمستان گذشته و نبردهای «القلمون» و «ریف جنوبی حلب» در عمل این گروه تروریستی را ضعیف‌تر از آنچه تصور شده بود، نشان داد.

جبهه انقلابیون سوریه و حامیان واقعی آن

تشکیل «جبهه انقلابیون سوریه» همواره سوال برانگیز بوده است، به خصوص پس از درگیری‌هایی که تنها چند روز پس از تشکیل آن بین این گروه با «عقاب‌های شام» یکی از ارکان تشکیل دهنده جبهه اسلامی و پس از آن با ستاد مسترک ارتش آزاد روی داد و انبارهای سلاحی که توسط این گروه در مرزهای ترکیه کشف شد و از آن دیگر گروه‌های تروریستی بود.

همچنین از دیگر نکات قابل تامل درباره جبهه انقلابیون سوریه دیدار «احمد الجربا»، رئیس ائتلاف معارضان سوری با «جمال معروف»، رئیس جبهه انقلابیون سوریه در ریف ادلب بود که سوالاتی را درباره طرف‌های حامی آن به وجود آورده است، به ویژه آنکه پس از برکناری «سلیم ادریس»، از سمت ریاست ستاد مشترک جبهه اسلامی یکی از اعضای این گروه به نام «عبد الإله البشیر» به جای وی منصوب شد.

مهمترین وجه مشخصه گروه‌های تروریستی

شاید بتوان وجهه مشخصه نبردهای گرو‌ه‌های تروریستی در سال گذشته را «درگیری‌های مسلحانه آنها با یکدیگر» و «عقب نشینی‌های مستمر از مناطق تحت تصرف‌شان» دانست که بسیاری از آنها به دلیل نرسیدن تجهیزات نظامی به این گروه‌ها صورت گرفت و نمونه این امر به شکلی آشکار در نبرد غوطه قابل ملاحظه بود و موجب شد تا آنها مناطقی مانند «القصیر» و «دیر عطیه» و «النبک» و «السفیره» و «خناصر» در ریف حلب و «سبینه» و «بویضه» در ریف دمشق را از دست بدهند و به طور مستمر یکدیگر را به خیانت و عدم وفاداری به اصول و مبنای انقلاب خود متهم کنند. این امر موجب شده تا اعتماد این گروه‌ها به یکدیگر از بین برود و یکدیگر را دشمن خود بدانند.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها