امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۱۸:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69020
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 45
«داود سلطان زوی»، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، اظهار داشت: ...

«داود سلطان زوی»، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، اظهار داشت: ناامنی در افغانستان، بیشتر انگیزه و جنبه اقتصادی دارد، بنابراین امنیت در این کشور تنها از راه نظامی و اعمال خشونت قابل تأمین نیست؛ بلکه بایستی بسترهای اقتصادی آن از این سرزمین برچیده شود.

وی افزود: امنیت از رهگذر ارائه خدمات مناسب، تأمین نیازهای شهروندان و کم‎کردن فاصله دولت از ملت قابل تأمین است، نه تنها از راه به ‎کارگیری قدرت.

سلطان‌ زوی تصریح کرد: فقر، بیکاری، افزایش تولید مواد مخدر، افزایش اعتیاد به مواد مخدر، اوج‎گیری فساد اداری، تحقق نیافتن وعده‎های رئیس جمهور فعلی، آشفتگی و سردرگمی سیاسی ناشی از نبود یک موضع سیاسی ثابت و سنجیده، سبب شده است که روز به روز دیوار دوری مردم از دولت به طول و پهنای خود بیفزاید.

به باور این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، مشاهده وضعیت فعلی این کشور و مشکلات موجود در آن، بهانه‎های خوبی به دست طالبان می‎دهد تا به سیاه‎نمایی و منفی‎بافی بیشتر رو آورند و با این کار به تزلزل و کاهش مشروعیت در واپسین ماه‎های دولت فعلی دامن بزنند.

وی خاطرنشان کرد که هر نابسامانی‎ می‎تواند دست‎مایه تبلیغاتی مناسبی برای طالبان باشد و نارضایتی مردم از دولت، شانس و شرایط سربازگیری و افزایش نفوذ اجتماعی طالبان را تقویت می‎کند.

سلطان زوی تأکید کرد: با درک مشکلات و تأمین نیازهای مردم، می‎توان حس اعتماد نسبت به دولت را تقویت کرد؛ و این موضوع از یک سو می‎تواند سبب سرخوردگی طالبان شود و از جانب دیگر می‎تواند نوید بخش نهادینه‎شدن‎ نظم نوین و مردم ‎سالار در این کشور قرار گیرد.
بهبود وضعیت اقتصادی مردم و افزایش اشتغال با استفاده از ظرفیت‎های کشاورزی افغانستان

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ادامه اظهار داشت که در افغانستان دشت‎های بسیار وسیع و گسترده‎ای وجود دارد که از کانون توجه دولت این کشور به دور مانده و هی‌چگاه در معرض استفاده اقتصادی قرار نگرفته است.

وی افزود: برای استفاده از این دشت‎ها، برنامه‎های مناسب و عملی را طرح کرده‌ام و در صورت برنده شدن در انتخابات آن‌ها را اجرا خواهم کرد.

سلطان زوی در پاسخ به این پرسش که چه برنامه‎هایی برای پایان خشک‎سالی‎ها دارد، اظهار داشت: ابتدا با ساخت سدهای خاکی نیازهای فوری روستائیان حل شود و پس از آن در سال‎های آتی، این سدها به صورت اساسی ایجاد و به بهره‎برداری برسد.

وی افزود: ساخت سدهای آبی از هدر رفتن آب‎هایی که اوائل بهار از کوه‎های افغانستان سرازیر می‎شود، جلوگیری می‎کند و همچنین منبع مهمی برای افزایش اشتغال و آبادی روستاها خواهند بود.

به نظر سلطان زوی، مکانیزه‎ کردن کشاورزی در افغانستان می‎تواند به بالارفتن بهره اقتصادی و افزایش گستره کشت بیانجامد؛ این در حالی است که به گفته وی به این مسئله توجه لازم نشده است.

تربیت افراد حرفه‌ای و متخصص و اعزام آن‌ها به کشورهایی که به نیروی کارگر ماهر نیازمندند

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با اشاره به تربیت نیروی متخصص اظهار داشت که افغانستان تا هنوز نیروی کار حرفه‎ای که از توانایی و مهارت‎های لازم برخوردار باشند، تربیت نتوانسته است، به همین سبب کارگران افغان در کشورهای دیگر مشاغل ساده و کم‎درآمد دارند.

وی افزود: اکنون زمان آن رسیده است که افغانستان از طریق طرح و اجرای برنامه‎های حرفه‎آموزی، نیروی کاری ماهر و متخصص تربیت کند و آن‌ها را به آن دسته از  کشورهای منطقه که به کارگر ماهر نیاز دارند، اعزام کند تا این افراد بتوانند فعالانه در افزایش درآمدهای ملی این کشور سهیم و شریک شوند.
قانونمند سازی روند استخراج معادن

سلطان زوی، در مورد نظارت دقیق بر روند استخراج معادن افغانستان نیز گفت که بدلیل نبود نظارت دقیق و عدم حاکمیت قانون در افغانستان، منابع این کشور  به شیوه غیر تخصصی استخراج می‌شود و به شکل غیرقانونی و غارتگرانه به بیرون از این کشور منتقل می‎شود.

وی افزود: اگر این معادن به شیوه‎های تخصصی و مناسب استخراج و به سوءاستفاده‎ها از این منابع پایان داده شود، این معادن به گنجینه‎هایی از ثروت تبدیل خواهد شد.
فرآوری سنگ‌های قیمتی در داخل افغانستان و عرضه آن به بازارهای بزرگ بین‌المللی

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ادامه اظهار داشت که در شرایط کنونی سنگ‎های قیمتی افغانستان به شکل خام و به قیمت ارزان به بازارهای جهانی عرضه می‎شود در حالی که بایستی برنامه‌هایی در نظرگرفته شود تا محصول نهایی به بازارهای بین‌المللی صادر شود.

وی افزود: برای فرآوری سنگ‌های قیمتی در داخل افغانستان برنامه‌هایی را در نظر گرفته است که اجرای آن‎ می‎تواند هم به افزایش اشتغال در این کشور کمک کند و هم باعث می‎شود که این سنگ‌ها به عنوان محصول نهایی و با قیمت مناسب به بازارهای بین‌المللی شود.
انتهای پیام/ز
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها