امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۶:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69050
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 184
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس محمد‌مهدی عسگرپور مدیر عامل خانه سینما و فرهاد توحیدی رئیس هیات مدیره و سخنگوی خانه سینما پس از برگزاری نشست خبری خود ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس محمد‌مهدی عسگرپور مدیر عامل خانه سینما و فرهاد توحیدی رئیس هیات مدیره و سخنگوی خانه سینما پس از برگزاری نشست خبری خود پاسخگوی سوالات خبرنگاران بودند.

عسگرپور در ابتدا در پاسخ به سوالی برای اهمیت دادن بیشتر به فعالیت‌های صنفی در دوره جدید گفت: تعریف خانه سینما با جاهایی مثل اداره کل متفاوت است. اینجا اعتبار خانه سینما برمی‌گردد به اعتبار اصنافش و اینگونه نیست که ما در هیات مدیره تصمیم بگریم که مثلا 20 ورک‌شاپ برگزار شود و اصناف نیز آن را انجام دهند بلکه اگر صنفی خودش در این حوزه‌ها فعال بود خوب است بنابراین ما یک سیستم غیر متمرکز هستیم البته در برنامه‌های جانبی غیر از جشن و بیمه انواع و اقسام برنامه‌ها در همین سالن برگزار می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص هدیه ریاست جمهوری و مخالفتش با این کار تحت عنوان تحقیر هنرمندان گفت: ما هیچ وقت نگفتیم تحقیر است و آن چیزی که همیشه گفتیم این است با این پولی که صرف بن می‌کنیم که ظاهرا خوب است توصیه ما به دولت قبل این بود که خانه سینما را تعطیل کردید اما در یکسال و نیم برای آنکه نشان دهید همه چیز خوب است بن اهدا کردید اما بعدها اعلام کردند به دلیل  آنکه کامپیوترها دزدیده شده و بعد آتش گرفته است نمی‌دانیم دقیقا چه تعداد از 4 هزار عضو خانه سینما بن دریافت کرده‌اند.

مدیر عامل خانه سینما ادامه داد:‌ حدود 10 تا 11 میلیارد تومان پول صرف بن و خدمات شده است در حالی که ما 4 سال قبل با نصف این مبلغ خواستیم صندوق بیمه بیکاری تشکیل شود و به همین دولت هم توصیه می‌کنیم این پول را صرف هزینه صندوق بیمه بیکاری کنید که جزو برنامه‌های 4 توسعه است. صندوق بیکاری را راه‌اندازی کنید و آن وقت تا می‌توانید بن اهدا کنید.

وی همچنین در پاسخ دیگری مبنی بر فشارها بر روی صنوف برای عدم ثبت به عنوان اصناف و عدم برگزاری انتخابات گفت: این است که فشار بر روی اصناف و خانه سینما وجود دارد نمی‌توان انکار کرد چرا که این فشارها روی فرهنگ و سینما وجود دارد پس از استقرار دولت نیز در جشنواره فجر یک اتفاقاتی افتاد که دوباره فضا را به سمت دو قطبی شدن پیش برد.

عسگرپور تصریح کرد: به هر حال فشارهای زیادی روی بخش فرهنگ بخصوص سینما وجود دارد در حوزه سینما نظریه‌پردازانی که اتفاقا خیلی تریبون در اختیارشان است اما همواره از نداشتن تریبون انتقاد می‌کنند خارج از حوزه سینما هستند و دلسوزان سینما هستند اما این که چقدر این دلسوزی‌ها به نفع سینما است جای سوال دارد.

مدیرعامل خانه سینما افزود: به هر حال این فشارها به صورت طبیعی منتقل خواهد شد و خانه سینما متشکل از 31 صنف است و نزدیک به 4500 عضو دارد و نگهداری این مجموعه اساسا کار دشواری است. من سالهای اولیه اختلاف با دولت دهم گفتم این که شما آشوب کنید و صنف‌ها را به جان هم بیندازید کار ویژه‌ای نکرده‌اید و سیاستمداران هم کافی است بدون آنکه چیزی از این ماجرا بدانند روی موج سوار شوند که بخش عمده‌ای از این ماجراها از روی دلسوزی نیست.

بر اساس این گزارش در ادامه این جلسه فرهاد توحیدی در خصوص برگزاری جشن خانه سینما گفت: هنوز دبیر جشن 16 انتخاب نشده و یکی از بحث‌های هیات مدیره بعد از عید نوروز انتخاب دبیر جشن است. دو نظر در مورد جشن وجود دارد اول آنکه تمام فیلم‌های دو سال گذشته مورد بررسی قرار گیرد که کمی غیر ممکن است و دوم آنکه تنها فیلم‌های امسال مورد بررسی قرار گیرد که در نهایت همه چیز برمی‌گردد به اینکه دبیر چه تصمیمی خواهد گرفت و آئین‌نامه جشن چه تغییراتی خواهد داشت.

در ادامه این نشست عسگرپور در پاسخ به سوالی در خصوص بودجه 500 میلیونی خانه سینما که توسط دولت یازدهم تخصیص داده شده گفت: خانه سینما در این دوره‌ای که فعالیتش توسط ارشاد تعطیل اعلام شد هیچ منعی برای فعالیت نداشت و هیات مدیره به لحاظ حقوقی می‌توانست پیگیر کارها باشد اما در این مدت با بدهی نسبتا سنگینی مواجه شده بودیم و حتی می‌توانستیم با توجه به قراردادی که با مدیران گذشته برای تخصیص بودجه داشتیم از راه‌های قضایی اقدام کنیم اما چون به دولت یازدهم نیز کشیده می‌شد از این کار صرف نظر کردیم و این مبلغ نیز بخشی از قرارداد تفاهم است و تنها بخشی از بدهی خانه سینما را جوابگو است.

وی ادامه داد: این مبلغ 500 میلیون تومان که پرداخت شده در راستای همان توافقنامه با ارشاد است ضمن اینکه کل این پول کمتر از مبلغی است که دولت قبل به یک سایت داده تا فضا را تخریب کند که آن سایت هم با 3 آدم و 2 کامپیوتر فعالیت می‌کند.

مدیر عامل خانه همچنین در پاسخ به سوالی دیگری مبنی بر آنکه آیا همچنان ردپای شمقدری در جریانات اخیر سینما وجود دارد یا خیر اظهار داشت: اگر حافظه کوتاه مدت ما کار کند همه می‌دانند که در 2 سال قبل دولت دهم بخشی از فعالیت‌هایی را باید در حوزه سینما انجام می‌داد دپو کرد و طبیعتا باید پس از آن به جریان می‌افتاد و این هم ناشی از هنرمندی یا نبوغ نیست که شما می‌توانید یک مقدار پول داشته باشید و با یک سایت تشنج آفرینی کنید بخصوص دولتمردانی داشته باشید که برخلاف مدیران گذشته اهل جدال و پاسخگویی نباشند.

عسگرپور تاکید کرد: البته آقای ایوبی هم قبلا از وجود سازمان سینمایی در سایه صحبت کرده و آن سایه دوست دارد به هر حال در سینما و مدیریت فرهنگی حضور داشته باشد.

وی همچنین در خصوص نحوه تعامل با کمیسیون فرهنگی نیز خاطر نشان کرد: چند بار مشخصا از کمیسیون فرهنگی درخواست کردیم که لطفا صحبت‌های ما را هم بشنوید و از ما هم سوال کنید که ماجرای مخالفت صنوف برای ثبت به عنوان انجمن فرهنگی چیست؟ آیا مشکلتان فقط 4 قطعه عکس است و یا چیز دیگری هم وجود دارد و به هر حال این موضوعی است که باید در موردش گفت‌وگو شود و شکل بهتر این بود که کمیسیون فرهنگی بتواند مشکلات را پیدا کند و خلاء موجود در این بخش را پیدا کند و بهتر بود قانونگذار چنین کاری را انجام می‌داد نه  اینکه الان به این شیوه عمل شود.

ما اعتقاد داریم شان مجلس بالاتر از این است که برخی از دوستان کنار بنشینند و بعد بگویند برخورد می‌کنیم ای کاش خلاء قانونی را پر کنند و ما هم برای کمک حاضریم سینه‌خیز برویم.

بر اساس این گزارش فرهاد توحیدی در پاسخ به سوالی که چه راه‌هایی برای ثبت صنوف بعنوان  اصناف سینمایی وجود دارد اظهار داشت: خانه سینما دارد همه راه‌های ممکن را بررسی می‌کند تا بهترین راه را برای ثبت اصناف بعنوان صنف سینمایی انجام شود مسیرهای مختلفی برای این کار وجود دارد و ما در مرحله مطالعه هستیم که بدانیم کدام مسیر بهتر است اما هر مسیری که منجر شود به هدف نهایی خانه سینما و انجام ماموریت اصلی که امنیت صنفی است آن را خواهیم رفت.

رئیس هیات مدیره خانه سینما همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص تشکیل تعاونی سینماگران گفت: تعاونی جدا پیگیری خواهیم کرد خانه سینما به دلیل محدودیت‌هایی که اساسنامه ایجاد می‌کند نمی‌تواند دست به فعالیت‌های موازی بزند و یکی از مشکلاتی که در چند سال گذشته مواجه بودیم مشکل مالی و استقلال مالی خانه سینما است در صورتیکه یک نهاد صنفی مستقل باید بتواند بدون آنکه از چیزی بترسد حرفش را بزند و شرط آن هم اتکای مالی است و شرایط ما را به سمتی کشاند که حامی مالی جدیدی پیدا کنیم.

توحیدی تصریح کرد: یکی از راه‌هایی که برای تامین آینده بهتر وجود دارد این است که چه راه‌هایی را در دراز مدت می‌توانیم پیش بینی کنیم تا به جای آنکه آن سازمان ماهی به دست اعضا بدهد ماهیگیری را یاد بدهد و تعاونی سهام عام که به دنبال تشکیل آن هستیم یکی از همین راه‌ها است. و امیدواریم سال آینده این تعاونی تشکیل شود.

در بخش پایانی این نشست مدیر عامل خانه سینما در پاسخ به سوال فارس مبنی بر آنکه ریشه تمامی اختلافات خانه سینما به دو پاره شدن تهیه‌کنندگان باز می‌گردد و چه برنامه‌ای برای اتحاد دوباره تهیه‌کنندگان گفت مشکل تهیه کنندگی در سینمای ایران وضعیت روشنی ندارد مادامی که ما نتوانیم در این حوزه یعنی دولت با تمام اجزایش و در هر جایی که می‌خواهد در سینما سرمایه‌گذاری کند و یا دست به تولید بزند ساماندهی بکند این مشکلات وجود خواهد داشت.

عسگرپور ادامه داد: کاری که در 4 سال گذشته انجام شد این بود که به این مشکلات و اختلافات ضریب داد. تهیه‌کنندگان از قبل هم اختلاف داشتند اما در 4 سال گذشته به جایی رسید که  اگر در خیابان همدیگر را می‌دیدند با ماشین از روی هم رد می‌شدند و به برکت مهرورزی اینگونه شد.

وی تصریح کرد:‌اما خوشبختانه در دوره اخیر مقداری از آن فضای اظهار نظرها کاسته شده و اگر یک مقدار دیگر این مداومت شکل بگیرد زمینه همکاری عادی شکل خواهد گرفت و از همه طرفها این زمینه‌ها وجود دارد که دور هم جمع شوند اما با مشکل توازن مواجه هستیم تهیه‌کنندگانی هستند که از بخش خصوصی بودجه ساخت فیلمشان را فراهم می‌کنند و تهیه‌کنندگان دیگر فقط بلد هستند از دولت پول بگیرند و این مشکل باید در سطح بالاتری حل شود.

فرهاد توحیدی نیز در این خصوص اظهار داشت: یکی از ایده‌هایی که ما در خانه سینما داریم پیگیری می‌کنیم شفاف شدن نظام اعتبار است. 80 درصد اقتصاد را دولت تعیین می‌کند و دعوا سر همین است چه کسی به کدام مدیر نزدیک‌تر است تا بتواند اعتبار بگیرد.

رئیس هیات مدیره خانه سینما در خاتمه اظهار داشت: ایده‌هایی در خانه سینما در قالب طرح‌های مختلف از جمله پیش نویس جامعه صنفی وجود دارد که تخصیص اعتبارات از شکل فعلی بیرون بیاید و شکل دیگری پیدا کند که مثلا دولت از برخی تولیداتی که حمایت می‌کند فراخوان بدهد و پس از آنکه تهیه‌کنندگانی که مایل هستند اعتبار دولتی بگیرند طرح‌هایشان را ارائه کردند یک ستاد تخصصی و حرفه‌ای از سینماگران تصمیم بگیرند که آیا این طرح‌ها با اهداف سازمان سینمایی همخوانی دارد یا خیر؟ تا همه اطلاعات کاملا شفاف و روشن است که شاید از این طریق این دعوا پایان یابد اما باید همه چیز را از سرچشمه درست کرد.

انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها