امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۶:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69161
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۳
تعداد بازدید: 76
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز یکشنبه پس از دیدار و گفت‌وگو ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز یکشنبه پس از دیدار و گفت‌وگو با ولادیمیر ماکی همتای بلاروسی خود در نشست خبری مشترک حضور یافت.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص دومین دور مذاکرات ایران و 1+5 در وین در خصوص گام پایانی توافقنامه ژنو که قرار است از روز سه‌شنبه در این شهر برگزار شود، گفت: هرچه مذاکرات به جلو برود دقیق‌تر، ریزتر، جدی‌تر و دشوارتر می‌شود و این دور در مقایسه با دور قبل بحث جدی‌تر ، ریزتر و دشوارتر خواهد بود.

وی با بیان اینکه ما توقع توافق در این دوره از مذاکرات را نداریم خاطرنشان کرد: قرار نبوده این دور به توافق منجر شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی ابعاد برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران به ویژه غنی‌سازی، آب‌سنگین اراک و همکاری‌های بین‌المللی در حوزه فناوری‌ صلح‌آمیز هسته‌ای که از تعهدات 1+5 در برنامه اقدام مشترک از یک طرف و تعهدات قراردادی آنها در چارچوب بند 2 ماده 4 معاهده منع تولید و گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) و رفع تحریم‌ها از جمله مواردی است که در نشست وین به آن پرداخته می‌شود.

ظریف توضیح داد: هدف این جلسه بیشتر تبادل نظر است که البته تا حدی در جلسه کارشناسی که حدود دو هفته قبل در وین برگزار شد، مباحث اولیه صورت گرفت.

وزیر خارجه در خصوص سطح مذاکرات وین با بیان اینکه سطح این نشست نیز همچون گذشته است،‌ گفت: هدایت مذاکرات با بنده و خانم اشتون است و اصل مذاکره توسط مدیران سیاسی و معاونان وزرای خارجه ایران و  1+5 صورت می‌گیرد و بنده مسئولیت نظارت بر کارها را برعهده دارم.

وزیر خارجه اضافه کرد: بعید می‌دانم در این دور از مذاکرات ضرورتی پیدا شود که وزرای خارجه 1+5 به این مذاکرات بپیوندند. البته هرچه پیش برویم ممکن است این ضرورت در مراحل بعدی بیشتر ایجاد شود و معمولاً بر حسب ضرورت سطح مذاکرات تغییر کرده است.

وی گفت: ما در همه این حوزه‌ها در مورد نحوه ایجاد اعتماد صحبت می‌کنیم و نه در مورد برنامه هسته‌ای ایران.

ظریف تصریح کرد: برنامه هسته‌ای ایران چه در حوزه غنی‌سازی و چه در حوزه اراک و چه در مورد سایر موضوعاتی که در برنامه هسته‌ای ما وجود دارد ادامه می‌یابد. آمادگی داریم که ایجاد اطمینان کنیم که این برنامه همواره صلح‌آمیز خواهد بود و بارها اعلام کرده‌ایم که بارها گفته‌ایم و مقام معظم رهبری نیز فتوایی در این خصوص صادر کرده‌اند. ما هیچ منفعت سیاسی، نظامی و امنیتی در داشتن سلاح‌هسته‌ای نمی‌بینیم و این را خلاف شرع می‌دانیم.

وزیر خارجه گفت: از نظر کلی رسیدن به راه حل خیلی دشوار نیست فقط باید روش‌ها را پیدا کنیم با توجه به اینکه برنامه هسته‌ای ایران یک واقعیت روی زمین است و این واقعیت تغییر نخواهد کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در خصوص اقدامات دستگاه دیپلماسی درباره 5 مرزبان ربوده شده ایران و همچنین دیپلمات ایرانی ربوده شده در یمن عنوان کرد:‌ موضوع گروگان‌های ایرانی چه 5سرباز عزیزی که توسط گروه‌های تروریستی ربوده شده‌اند و چه وضعیت دیپلمات گروگان‌گرفته شده در یمن از موضوعات بسیار مهمی است که وزارت خارجه را به لحاظ وظیفه رسمی و هم به لحاظ یک نگرانی انسانی مشغول به خود کرده است.

وی اضافه کرد: در آستانه سال نو به خانواده‌های این افراد که همه برای خدمت به این آب و خاک و پاسداری از مرزها و حقوق مردم ایران تلاش کرده و در این تلاش مقدس به دست گروه‌های افراطی افتاده‌اند اعلام می‌کنم که ما به عنوان اعضای یک خانواده بزرگتر خدمتگزاران به این آب و خاک خود را همراه آنها می‌دانیم و از هیچ کوششی برای آزادی آنها فروگذار نخواهیم کرد.

وزیر خارجه با بیان اینکه تلاش‌ها در مسیرهای مختلف دیپلماتیک از جمله با پاکستان، یمن و سایر اطراف ذیربط ادامه دارد عنوان کرد: امیدواریم با همکاری و هماهنگی همه کشورها در این منطقه که معتقدیم تروریست و افراط به نفع هیچکس نیست و هیچکس از این بلیه در امان نخواهد بود، این افراد هرچه سریعتر به آغوش خانواده خود برگردند.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: توقع ما از دولت پاکستان و یمن این است که سلامت اتباع ما را تضمین کرده و از هر اقدامی برای آزاد کردن آنها و بازگرداندن سالم و سریعشان به خانواده‌هایشان فروگذار نکنند.

به گزارش خبرنگار فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره برگزاری همه‌پرسی در کریمه با اشاره به اظهارات همتای بلاروسی خود راین خصوص گفت: ما نیز دیدگاهمان با بلاروس یکسان است. وضعیت در اوکراین باید بر اساس حقوق بین‌الملل و خواست مردم و بدون توسل به زور و جلوگیری از ترویج افراط‌گرایی و خشونت به راه‌حلی دست یابد که برای منطقه آرامش ایجاد کند.

وی با بیان اینکه جهان ما آماده تنش و درگیری جدیدی نیست، خاطرنشان کرد: امیدواریم از طریق گفت‌وگو موضوع به راه حل منجر شود.

وی بار دیگر گفت: مواضع ایران و بلاروس در این خصوص نزدیک است گرچه ما به لحاظ جغرافیایی با اوکراین فاصله داریم ولی موضع ما همانند بلاروس همسایه نزدیک اوکراین است.

به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی در ابتدای این نشست خبری با بیان این که این آخرین نشست خبری‌اش در سال 92 با خبرنگاران است پیشاپیش سال نو را تبریک گفت و افزود: امیدوارم سال خوب و پرباری داشته باشید.

وی با اشاره به بیست و یکمین سالگرد روابط ایران و بلاروس که مبتنی بر منافع مشترک دو ملت و کشور و مستقل از اوضاع و احوال بین‌المللی است خاطرنشان کرد: متأسفانه روابط اقتصادی ایران و بلاروس به دلیل برخی فشارهای خارجی در یکی دو سال گذشته با قدری رکود روبرو شده اما دو کشور مصمم هستند که روابط را بر اساس دستور رهبران دو کشور هرچه بیشتر گسترش داده و زمینه توسعه روابط فراهم شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه روابط ایران و بلاروس در همه حوزه‌ها از جمله سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی، امنیتی و دفاعی رو به گسترش است، گفت: روابط ما علیه هیچ کشور و جای دیگری نیست و مبتنی بر نیازهای مردم و زمینه‌ها و مشترکات دو ملت است.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه دو کشور در زمینه علم و فناوری رشد قابل توجهی دارند و امکان هم‌افزایی در این دو حوزه وجود دارد اظهرا داشت: ما و بلاروس با چالش‌های مشابهی در سطح بین‌المللی مواجه‌ایم اما با این حال همکاری‌های خوبی بین دو کشور وجود داشته است.

وزیر خارجه کشورمان از دولت بلاروس به خاطر حمایت‌هایش از جمهوری اسلامی ایران قدردانی کرد و افزود: ما نیز در همه موارد از بلاروس حمایت کردیم.

ظریف از سفر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در اوایل سال آینده شمسی به بلاروس خبر داد و گفت که اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور قرار است در آینده نزدیک در تهران برگزار شود.

وی با بیان اینکه امکان گسترش روابط بین دو کشور بسیار زیاد است، یادآور شد: حجم کنونی روابط در سطح انتظار و ظرفیت‌ها نیست.

وزیر خارجه بلاروس امروز و فردا در تهران با مقامات مختلف کشورمان از جمله رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی دیدار خواهد کرد و امیدواریم روابط به نفع دو کشور و ملت ادامه و توسعه یابد.

وی در پایان برای وزیر خارجه بلاروس اقامت خوشی در تهران و سفری پربار آرزو کرد.
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها