امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۳:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69247
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد کریمی‌قدوسی عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس عصر امروز ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد کریمی‌قدوسی عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس عصر امروز در نشست خبری بایدها و نبایدهای مذاکرات گام نهایی توافق‌نامه ژنو که در کاخ مطبوعات برگزار می‌شد با بیان اینکه امروز نسبت به 6 ماه گذشته در مجلس تفاوت چشمگیری نسبت به بحث مذاکرات هسته‌ای پیش‌آمده است، اظهار داشت: در ابتدای مذاکرات هسته ای ایران و غرب که بحث مذاکرات پیش آمد، مردم و نمایندگان دغدغه‌های مختلفی داشتند که مطرح شدن این موضوعات در مجلس بسیار سخت بود.

کریمی‌قدوسی ادامه داد: تحولی که در این مدت در اطلاع‌رسانی صورت گرفت یکی از برجسته‌ترین موضوعاتی بود که در جمهوری اسلامی به چشم می‌خورد و ما شاهد یک اجماع ملی در بحث مذاکرات و یک اجماع روی دفع و رفع تحریم‌ها و دور کردن تحریم‌ها با حفظ مواضع اصولی بودیم.

وی با اشاره به بیانیه‌ای که صبح امروز در صحن علنی مجلس و با امضای 182 نماینده قرائت شد، گفت: در این بیانیه که در چارچوب خواسته‌های ملت تهیه شده به تشویق تیم مذاکره‌کننده پرداختیم  و در عین حال این امر در بازدارندگی تیم مذاکره کننده تاثیرگذار است.

عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: محور اصلی این بیانیه توجه تیم مذاکره‌کننده به معاهده ان پی‌تی است و به این مسئله اشاره شده است که کسی نباید از این چارچوب خارج شود.

کریمی‌قدوسی بیان کرد: در بندی از این بیانیه آمده است که هرگونه توافق با 1+5 نباید برخلاف این معاهده نامه باشد و نمایندگان تخلف‌کننده که خارج از ان پی‌تی عمل می‌کنند، با همین سازوکار معرفی خواهند شد.

وی افزود: یکی از دلایلی که باعث شد این بیانیه شکل بگیرد گزارش‌های متوالی بود که از وزیر امور خارجه و تیم مذاکره‌کننده بدست می آمد.

عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس در ادامه سخنانش با اشاره به جلسه صبح امروز با وزیر اطلاعات و اعضای تیم مذاکره‌کننده گفت: در این جلسه تمامی دغدغه‌ها را با صراحت بیان کردیم.

کریمی‌قدوسی تاکید کرد: ما امروز شاهد یک اجماع در بین نمایندگان هستیم.

وی ادامه داد: ما برای حفظ حقوق هسته‌ای طرحی را با 113 رای آماده کردیم که متاسفانه در صف انتظار مجلس قرار گرفته است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید با توجه به اینکه دور بعدی مذاکرات در فروردین ماه است و این زمان با تعطیلات در ایران مصادف شده است و علت این موضوع چیست، گفت: گزارشی که اقای عراقچی به ما داده است در جلساتی که برگزار شده  به این توافق رسیده که 5 دوره مذاکره وجود داشته باشد و آخرین آن نیز تیرماه که زمان پایانی 6 ماه است، توافق شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین به طرح سوال از عباس عراقچی معاون ظریف اشاره کرد و بیان کرد که پیام های راهپیمایی 22 بهمن و فرمایشات مقام معظم رهبری را با وی مطرح کرده است.

عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس با اشاره به زمان قید شده در توافقنامه ژنو گفت: در لحظه بازگشت تیم هسته‌ای از وین عده‌ای توافقنامه را ترجمه کردند و اولین سؤالی که برای ما در این زمینه پیش آمد این بود که مدت زمان متعهد شدن در توافقنامه چند سال بوده است.

کریمی قدوسی با یادآوری اینکه کارشناسان هسته‌ای کشورمان به توافق 50ساله ژاپن اشاره داشتند، افزود: ژاپن با تمام توجه به برنامه بلندمدت، 30تن پلوتونیم به دست آورده است ولیکن ما حتی یک گرم از آن را نداریم.

وی ادامه داد: امروز یکی از تحمیلات، برنامه‌ زمابندی بلند مدت در گام نهایی است که البته یکی از دغدغه‌های مورد لحاظ خط قرمز ماست.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره قیاس دوره‌های گذشته مذاکرات با مذاکرات فعلی گفت: در همه ادوار مذاکرات اطلاعات لازم را کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به دست آورده است.

کریمی قدوسی یادآور شد: در دوره قبلی مذاکرات موضع جمهوری اسلامی از موضع قدرت، اقتدار و طبق تعبیر آمریکایی‌ها رویکرد سخت بوده است.

وی با بیان اینکه در ابتدای این دوره از مذاکرات در موضع قدرت بوده‌ایم، خاطرنشان کرد: موضع سخت و نرم، 2 موضعی است که در مذاکرات باید رعایت شود. اگر در موضع سخت قرار بگیریم، به موقعیت‌هایی می‌رسیم و موضع نرم نیز باعث می‌شود که حتی مذاکره کنندگان کت خود را هم بر روی میز بگذارند.

عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس با اشاره به مذاکراتی که در دوره قبل و زمان سعید جلیلی انجام می‌شد، گفت: در آن دوران حتی مکان مذاکرات را هم ایران مشخص می‌کرد و نمونه بارز آن حضور اشتون و تیم مذاکره کننده خارجی در بغداد بود که به خواست جلیلی انجام شد.

کریمی قدوسی افزود: در دوران سعید جلیلی بعد از آلماتی2 گفتیم اگر بخواهند غنی‌سازی 20درصد رقیق شود هم‌وزن آن باید لغو تحریم‌های بانک مرکزی و لغو تمام تحریم‌های بانکی صورت گیرد.

وی تأکید کرد: اگر تیم مذاکره کننده هسته‌ای امروز بخواهد با رویکرد نرم در مذاکرات به جلو رود، اقای ظریف علاوه بر اینکه در دوره قبل مذاکرات کتش را گذاشته باید ساعت و انگشترش را نیز در بیاورد و بر روی میز بگذارد.

عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس در پاسخ به سؤالی که پرسیده شد مقام معظم رهبری بحث نرمش قهرمانانه را مطرح کردند جای نرمش قهرمانانه کجاست، پاسخ داد: تعبیر نرمش قهرمانانه بسیار حکیمانه و دقیق است. این تعبیر را باید در کنار مواضع شفاف و دقیق مقام معظم رهبری گذاشت. تعبیر نرمش قهرمانانه این نیست که بعد از برنامه اقدام مشترک، طرف مقابل برای ما عرض اندام کند.

کریمی قدوسی در ادامه سخنانش با اشاره به یکی از گفت‌وگوهای تلویزیونی وزیر امور خارجه گفت: هنگامی که مجری صدا و سیما از وی پرسید آیا اقدام اروپا در مورد تحریم‌ها نقض حقوق بشر است، گفت نه ما این را نقض حقوق بشر نمی‌دانیم ولی ما؛ در تعجب هستیم که چرا رئیس‌جمهور و حتی وزیر خارجه در مقابل این مواضع آشکار غربی‌ها موضع‌گیری رسمی‌ای اتخاذ نمی‌کند.

وی همچنین با اشاره به یکی دیگر از مصاحبه‌های وزیر امور خارجه با رسانه ملی گفت: وقتی مجری صدا وسیما از ظریف پرسید که پاسخ شما به توهین‌های مقامات آمریکایی چیست، گفت من تعجب می‌کنم که عده‌ای در داخل به اینگونه اظهارات آمریکایی‌ها اهمیت می‌دهند.

عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس تصریح کرد: نرمش قهرمانانه با رفتار دولتمردان هیچ تناسبی ندارد.

وی ادامه داد: بعد از ژنو جلسه‌ای در کنگره آمریکا برگزار شد اما این جلسه به ظاهر بود در این جلسه وقتی از دولتمردان آمریکایی سؤال شد که دستاورد شما در این توافقات چه بوده است، آنها گفتند ما در مقابل ایران یک فاکتور اقتدار داریم و آن تحریم‌هاست اما ایران سه فاکتور اقتدار داشت که آب سنگین اراک، غنی‌سازی 20درصد و تحقیق و توسعه در مباحث هسته‌ای بود که ما در مرحله اول این مذاکرات این سه فاکتور را از آنها گرفتیم اما آن یک فاکتور را به آنها نداده‌ایم.

عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس همچنین با اشاره به اظهارات رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: آقای سیف گفته‌اند هنوز اجازه برداشت پول را نداریم، با نظر آنها باید دارو و غذا خریداری شود و هنوز هم تحریم‌های کشتیرانی برداشته نشده است.
کریمی قدوسی ادامه داد: در کنگره می‌گویند فاکتور اقتدار را در گام اول گرفته‌ایم و با این موضوعات در رابطه با متلاشی شدن آب سنگین، تحقیق و توسعه و یک برنامه غنی‌سازی صحبت می‌کنیم.
وی با اشاره به آینده تحولات ایران تصریح کرد: مگر اینکه تیم هسته‌ای بروند و بگویند که نزدیک انتخابات مجلس و خبرگان است و بپذیرید تا سه چهارهزار سانتریفیوژ پذیرفته شود البته من این موضوع را امروز صبح به آقای روانچی گفتم.
عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس، ادامه داد: شنیده شده در وین، طبق همان گام اضافی مطرح شده در بند 9 قطعنامه 1929، درباره بحث موشکی نیز صحبت شده است، طرف‌های غربی می‌خواهند اصلاً بحث موشکی ما منتفی شود و مدعی‌اند که موشک‌های شهاب و زلزال برای پرتاب کلاهک‌ هسته‌ای است. آنها می‌گویند اسامی دانشمندان موشکی هسته‌ای‌تان را نیز بر روی میز قرار دهید.
کریمی قدوسی با اشاره به برخی صحبت‌های درگوشی گفت: شنیده شده در سال‌‌ آینده تیم مذاکره کننده غربی سفرهای را به ایران خواهند داشت که در این سفرها با رجزخوانی قصد حمایت از تیم مذاکره کننده را دارد.
وی ادامه داد: سال آینده یک گام دیگر نیز انجام می‌گیرد و آن این است که وزرای اقتصادی و تجاری اروپا با نگاه خاص غرب به ایران سفر خواهند کرد و به احتمال زیاد توافقنامه‌های نیمه‌آبداری با وزرای ما امضاء می‌شود که احتمالا تیتر یک رسانه‌ها خواهد شد.
عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس، در ادامه سخنان خود با اشاره به جلسه چند روز گذشته‌اش با رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: این جلسه با حضور تیم الف و ب سازمان انرژی اتمی که همگی در خط برترین دانشمندان هسته‌ای هستند برگزار شد.
کریمی قدوسی با اشاره به بحث هسته‌ای و مذاکرات تأکید کرد: باید در بحث هسته‌ای فراجناحی عمل کنیم و اجماع را ببینیم.
وی با بیان اینکه ظریف در جلسه خود با برخی علمای مشهد گفته است که من هم به توافقنامه انتقاد دارم، اظهار داشت: ایشان در جلسه‌ای که با علما داشته‌اند به این موضوع اذعان کرده‌اند که بنده هم به متن توافقنامه ژنو 1100نقد دارم.
عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس، در پاسخ به این سؤال که فکر نمی‌کنید تلاش‌هایی که توسط دولت تدبیرو امید در بحث اقتصادی انجام می‌شود. مقدمه‌ای برای حماسه اقتصادی نیست، گفت: یکی از نقدهای جدی که ما به دولتی‌ها داشتیم این بود که شما باید قبل از اینکه پای میز مذاکره بروید، 8 لایحه را به مجلس تقدیم می‌کردید و در آن پیرامون مباحث اقتصادی برنامه‌هایی را ارائه می‌دادید و در عین حال اگر همانطور که مردم را در حماسه سیاسی بسیج کردید در حماسه اقتصادی نیز بسیج می‌کردید، خیلی بهتر بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها