امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۹:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69248
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سعید زیباکلام استاد دانشگاه تهران در نشست خبری «بایدها و نبایدهای مذاکرات ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سعید زیباکلام استاد دانشگاه تهران در نشست خبری «بایدها و نبایدهای مذاکرات گام نهایی توافق‌نامه ژنو» با اشاره به عمده‌ترین ارکان این توافقنامه گفت: تمام تحریم‌های شورای امنیت، اتحادیه اروپا و آمریکا در این مذاکرات سرجای خود باقی می‌ماند.

زیباکلام ادامه داد: شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا می‌توانند کماکان به وضع تحریم‌های هرچه بیشتر و گسترده‌تر نسبت به ایران ادامه دهند حتی اگر ایران تمام برنامه هسته‌ای خود را به طور کامل برچیند.

وی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از برنامه هسته‌ای تعلیق یا تعطیل شده است، اظهارداشت: این تعلیق ها به گونه‌ای است که وقتی جان‌کری و وندی شرمن پیرامون دستاوردهای این توافقنامه اظهارنظر می‌کنند می توان گفت آنها راست می‌گویند.

استاد دانشگاه تهران عمده‌ترین ارزیابی‌ها را از توافقنامه اینگونه بیان کرد که پرداخت اقساط 4.2میلیارد دلار و نحوه هزینه کرد آن توسط ایران در توافق ژنو اهمیت بنیانی و راهبردی ندارد.

زیباکلام ادامه داد: حتی اینکه تمام 4.2میلیارد دلار یکجا به ایران پرداخت شود و ایران هم بتواند آن را مطابق نظر خود هزینه کند هم چندان اهمیت بنیانی و راهبردی  برای طرف مقابل ندارد.

وی افزود: آنچه که حائز اهمیت است، این است که در این مذاکرات چه میزان از برنامه هسته‌ای ایران بسیار ضعیف شده و چه میزان از آن باقیمانده است.

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه لازم است برای حیات انقلاب اسلامی تیم مذاکره کننده ما از طرف آمریکایی بخواهد که سقف مطالباتش را اعلام کند، گفت: البته کاملاً قابل انتظار است که آمریکایی‌ها هیچگاه سقف مطالباتشان را اعلام نکند در هر حال لازم می‌شود وزارت خارجه ایران با توجه به سوابق اقدامات و سیاست‌های آمریکا، خواسته‌های آمریکایی‌ها را کاملاً شفاف به ملت ایران اعلام کند و با نهادهای ذیربط قانونی همچون مجلس هماهنگ و همگام شود و این یعنی اینکه تیم مذاکره‌کننده به ملت ایران و به نمایندگان ملت ایران اعتماد کرده و از پنهان‌کاری‌های بسیار سؤال برانگیز و گاه مشکوک خود دست کشیده است.

زیباکلام با اشاره به مطالبه راهبردی بنیانی در توافق ژنو گفت: با توجه به مراتب فوق راهبردی‌ترین و بنیادی‌ترین راهبرد خواسته از دولت این است که ملت و نمایندگان ملت را محرم و مبنای قدرت خود بداند و در هر مرحله از مذاکره، برخلاف سنت نامبارک و غیردموکراتیک پیشین خود، نتایج را به اطلاع و آگاهی مردم برساند.

وی با بیان اینکه لازم است دولت ایران به یاد داشته باشد که این ملت است نهایتاً باید پای تصمیم‌های خود بایستد و هیچ دولتی نباید با آنها قیم‌مآبانه و پدرسالارانه رفتار کند،گفت: دولت باید به جای آن تصمیم‌های راهبردی بگیرد و روشن است که دیر یا زود آنها از مخفی‌کاری‌هایی که خلاف منافع ملی و انقلاب اسلامی باشد آگاه می‌شوند.

استاد دانشگاه تهران در پایان تصریح کرد: اگر ملت ایران زود آگاه شوند که روشن است چه می‌کنند و اگر دیر، شما چند صباحی بر خر مراد قدرت و ثروت می‌رانید و تا ابد لعن و نفرینی را برای خود توشه آخرت می‌کنید.

انتهای پیام/

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها