امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۱۰:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69266
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرنگار فارس، محمدباقر قالیباف طی سخنانی در مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره ملی«سرزمین نور» که در محل اردوگاه شهید باکری شلمچه برگزار شد، ...

به گزارش خبرنگار فارس، محمدباقر قالیباف طی سخنانی در مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره ملی«سرزمین نور» که در محل اردوگاه شهید باکری شلمچه برگزار شد، ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: خداوند بزرگ را شاکرم که در این روزهای پایانی سال، در آستانه سال جدید و در ایام فاطمیه این توفیق را پیدا کردیم که به مزار شهدای خود آمده و در خوزستان عزیز، خرمشهر، شلمچه، خیّن، طلائیه و سرزمین رشادت ها و شهادت حضور پیدا کنیم؛ سرزمینی که در بر دارنده یاد و خاطره بزرگمردان این سرزمین بزرگ است.

وی افزود: به سهم خودم وظیفه دارم از همه زحمت کشانی که این فرصت را فراهم می کنند و برای کاروان های راهیان نور زحمت می کشند، تقدیر و تشکر کنم. آن ها این فرصت را در اختیار جوانان عزیز و رزمندگان دوران دفاع مقدس قرار می دهند که یاد و خاطره گذشته خودشان را زنده نگه داشته و در آن مسیر حرکت کنند.

فرمانده لشکر پنج نصر در دوران دفاع مقدس ابراز داشت: فلسفه راهیان نور باید دو اثر را بر همه ما داشته باشد، اولین اثر در حوزه فردی و شخصی ما است و دیگری نیز در حوزه مسایل رویکردی، مدیریتی و باورهای ما در نظام مقدس جمهوری اسلامی است. این سفر معنوی باید این فرصت را فراهم کند که ما در این دو مورد، معرفت و شناخت بیشتری نسبت به دوران دفاع مقدس پیدا کنیم.

شهردار تهران بیان اینکه انقلاب ما یک انقلاب عظیم و بزرگ بود و منطبق بر سنت های الهی پیش رفت، گفت: وقتی انقلاب اسلامی را با بقیه حرکت ها و جنبش ها در دنیا مقایسه می کنیم، شاهد هستیم که این انقلاب به لطف خدا، به برکت خون شهدا و با توجه به اخلاص مردم به سرعت به پیروزی رسید. در راس آن نیز اخلاص حضرت امام(ره) و رهبری های این مرد الهی قرار داشت که جز برای خدا نه کلامی بر زبان جاری کرد و نه گامی بر داشت. این در حالی است که نمونه های مختلفی از جنبش های مردمی در دنیا وجود دارد؛ به عنوان نمونه در الجزایر قبل از انقلاب ما بیش از یک میلیون کشته دادند اما به هیچ نتیجه ای نرسیدند.

وی ادامه داد: این انقلاب به برکت امام و شهدا و همچنین به برکت تحقق وعده الهی به سرعت به پیروزی رسید. در این میان گاهی اوقات احساس کردیم که نتوانستیم همه باورهایی که در دوران پیروزی انقلاب داشتیم را در ابعاد مختلف ببینیم و لمس کنیم، اما دوران هشت سال دفاع مقدس فرصتی فراهم شد تا بسیاری از باورهای خود - چه آن هایی که شنیده بودیم و چه آن هایی که مطالعه کرده بودیم – را با همه وجود ببینیم. در دوران دفاع مقدس وعده های الهی، آیات و روایات را دیدیم و شاهد بودیم که سنت های الهی مستقر و لایتغیر هستند. این موارد به برکت دوران دفاع مقدس بود.

وی خاطر نشان کرد: ما در فرهنگ اهل بیت(ع) و فرهنگ عاشورا خیلی شنیده بودیم، اما اینکه شرایطی فراهم باشد تا انسان همه آن وقایع و حوادث را بعد از هزار و اندی سال، در قرنی که قرن مادیات و دنیاگرایی است ببیند، نکته قابل تاملی است. اینکه جوانانی که در آمریکا تحصیل می کنند تا جوانانی که در یک روستا زحمت می کشند و زراعت می کنند از همه اقشار در دفاع مقدس کنار هم جمع شوند؛ اینکه در میدان دفاع مقدس ببینیم پدر و فرزند، برادر، همسایه، هم کلاسی، هم دانشگاهی و ... در کنار یکدیگر بجنگند.

 قالیباف با ذکر خاطره از دوران دفاع مقدس، تصریح کرد: در عملیات کربلای پنج وقتی فرمانده گردان در همین منطقه شلمچه شهید شد، پدر او که رزمنده گردانش بود، سر پسرش را به دامن گرفت و سپس پیکر مطهر فرزند خود را به عقب فرستاد اما این پدر هیچ گاه از پشت خاکریز عقب نیامد. ما شجاعت، شهامت، اخلاص، محبت، گذشت، مقاومت و ایثار را در دوران دفاع مقدس دیدیم. این ها مواردی است که باید در زندگی فردی، خصوصی و جمعی خودمان به آن ها توجه کرده و از این موارد درس بگیریم.

شهردار تهران با اشاره به بازدید خود از منطقه خیّن، گفت: عزیزی بود که از دوستان رزمنده دوران دفاع مقدس ما به شمار می رفت و هم اکنون نیز در تهران مشغول به خدمت است؛ وقتی کسی در لشکر و تیپ او را می دید، به دلیل قیافه لاغر و نحیفی که داشت و عینک ته استکانی که به چشم می زد، احساس می کردیم از بچه های ضعیفی است که بیشتر اهل کاغذ و قلم و نجنگیدن هستند. اما در عملیات کربلای چهار همین برادر عزیز، بعد از اینکه 24 ساعت پشت دشمن در لباس غواصی بود، جنگید و مجروح شد. سپس او با شکم پاره از آب اروند و خیّن آمد و در همان حال، با خودش یک مجروح دیگر و یک شهید دیگر را نیز آورد. این در حالی است که خود او 24 ساعت پیش مجروح شده بود. این شجاعت، شهامت، مروت، مردانگی، گذشت، اخلاصی بود که در این فرد وجود داشت.

 قالیباف با تاکید بر این نکته که امروز در تربیت فرزندان، کسب روزی حلال، تربیت اجتماعی و فردی و همه مقاطع زندگی خود به این فرهنگ مجاهدت و شهادت نیازمندیم، عنوان کرد: به خودم و امثال بنده که در مسئولیت های مختلف کشور قرار داریم خطاب می کنم که ما باید یک باور دیگر نیز داشته باشیم. دفاع مقدس این درس را به همه ما داد که اگر منطبق بر سنت های الهی حرکت کنیم، دیگر نباید از دشمن خود نگران باشیم. در این شرایط دشمن هر کسی باشد و هر چقدر هم که قدرتمند و سفاک باشد و خوی خشونت و درندگی داشته باشد، دیگر این موارد برای ما ملاک نیست. دفاع مقدس به ما نشان داد که باید به معیارها توجه کنیم و در مدار سنت های الهی حرکت کنیم. اگر اینگونه حرکت کردیم پیروزی نصیب ما می شود.

وی افزود: اگر امروز آوازه انقلاب اسلامی و آثار و برکات انقلاب در دنیا - مخصوصا در خاور میانه و دیگر کشورهای اسلامی - دیده می شود، این امر به دلیل تلاش و فعالیت های دیپلماسی ما نیست؛ البته ما منکر آن فعالیت ها نیستیم اما اگر امروز دارای یک قدرت ملی هستیم، اگر گروه 5+1 که دشمنان قسم خورده ما هستند و یک روزی در همین سرزمین خوزستان به دنبال براندازی نظام اسلامی بودند و ما را هرگز به رسمیت نمی شناختند - امروز حاضر هستند که پای میز مذاکره بنشیننند و با ما سخن بگویند، به خاطر دیپلماسی قوی ما نیست. این امر به خاطر باورهای بچه هایی است که در دوران دفاع مقدس مجاهدت کردند؛ بچه هایی که به خاطر داریم در عملیات والفجر مقدماتی، وقتی در هوای گرم و در کانال دوم مجروح بودند، حدود سه الی چهار روز با مجروحیت، خون رفته و با تشنگی به شهادت رسیدند اما هرگز از جنگیدن منصرف نشدند. این امر به برکت بچه هایی است که وقتی دست و پای خود را از دست دادند و قطع نخاع هم شدند اما مجددا با ویلچر و عصا به میدان جنگ برگشتند.

قالیباف تاکید کرد: یادمان نرفته است که رزمندگان پشت همین خاکریز شلمچه، کانال ماهیگیری، شهرک دویجی، جاده شهید صبوری و جاده شیشه، ... و در عملیات رمضان چگونه جنگیدند. ما در آن زمان روزهای سختی را پشت این خاکریز ها گذراندیم؛ تا جایی که گاهی اوقات با خودمان در پشت خاکریز می گفتیم که خدایا! اینکه امام (ره) فرمودند راه قدس از کربلا می گذرد درست است اما ما از کربلا گذشتیم؛ همین تکه خاکریز را برای ما نگه دار، برای ما بس است! حتی وقتی فشار زیاد تر می شد، می گفتیم خدایا این خاکریز را هم نخواستیم، فقط همین دوستان شهید را عقب بکشیم که پیکر این شهدا جا نماند.

شهردار تهران یادآور شد: اگر امروز انقلاب و نظام اسلامی مستحکم ایستاده است، برای آن است که این فرهنگ دوران دفاع مقدس نشان داد ما برای نتیجه نیامده ایم بلکه ما برای باورها و ارزش های خود آمده ایم.

وی گفت: اولین باری که به کربلا رفتم دو چیز در خاطرم ماند؛ نخست اینکه ما در پشت خاکریز و در جریان شناسایی عملیات بدر به سردار قاانی می گفتیم: اگر بشود یواشکی به زیارت کربلا برویم چقدر خوب می شود؟ اما ایشان می گفت نه! زیارت کربلا اینطور مزه نمی دهد، خوب است آدم آنقدر بجنگد که با لباس خونی، خاکی و پاره و با لب تشنه و کلاه شکسته به بارگاه امام حسین (ع) برسد. موضوع دوم این بود که نگاه می کردم آیا شهدا هیچ زمانی فکر می کردند روزی فرا برسد که دشمن تا بن دندان مسلح شکست بخورد و یک حکومت اسلامی در آنجا شکل بگیرد؛ دشمنی که حمایت آمریکا، شوروی، پول شورای همکاری خلیج فارس، پول اعراب و ... به همراه داشت. اما امروز انقلاب اسلامی با این عظمت وارد عراق شده و یک حکومت اسلامی شکل گرفته است تا با این عظمت به بارگاه امام حسین(ع) برویم. این به قیمت باورهای فرهنگ جهاد و شهادت است.

وی خاطر نشان کرد: اگر روزی همه اعراب در مقابل اسرائیل ضعیف و ذلیل - که قابل قیاس با امروز نبود – ایستادند و نتوانستد 5، 6 روز دوام بیاورند، اما امروز حزب الله در جنوب لبنان با ارتش تا بن دندان مسلح اسرائیل جنگید و اسرائیل حتی نتوانست یک وجب وارد خاک لبنان شود؛ این به برکت انقلاب اسلامی و شهدا است و در نوار غزه و حوزه دیپلماسی نیز همین گونه است.

شهردار تهران تصریح کرد: امروز در اداره بخش های مختلف و مسئولیت های اجرایی باید بدانیم که گاهی یک عقلانیت مبتنی بر عملگرایی و پراگماتیستی غربی وجود دارد، به عنوان مثال در همه دانشکده ها تدریس می شد که نیروهای آفندی که می خواهند حمله کنند، باید سه برابر نیروهای دشمن باشند. اما ما خیلی به این مبانی اعتقاد نداشتیم. البته این امر به معنی این نیست که به علم توجه نکنیم اما هر چه داشتیم را جمع می کردیم و رزمندگان نیز آن را در طبق اخلاص می گذاشتند. رزمندگان در ادامه همه هنر خود را به کار می گرفتند؛ در آنجا باور ما این بود که خداوند به ما پیروزی می دهد و خداوند نیز پیروزی می داد.

وی گفت: اگر این مدیریت، باور، نگاه و فرهنگ بر همه شئونات مدیریتی امروز کشور و درهمه سطوح جاری و ساری شود، مطمئن باشید که تحریم  ها و مشکلات اقتصادی و اجتماعی هیچ خطری برای ما نسیتند؛ بلکه خطر وقتی است که از این فرهنگ رویگردان شویم.

شهردار تهران ابراز داشت: اگر مقام معظم رهبری بر این نکته تاکید دارند که باید با فرهنگ و رویکرد جهادی به سمت حل مشکلات برویم، به این معنی است که باید به فرهنگی که برخواسته از دوران دفاع مقدس است توجه داشته باشم. این یعنی توجه به سنت های الهی و اینکه در رفتارهای شخصی، خودمان را انسان هایی محکم، مقاوم و با نیت های خالص بسازیم؛ این درست همان فرهنگی است که رزمندگان در دوران دفاع مقدس داشتند.

 قالیباف ادامه داد: در این سفرها و در راهیان نور باید معرفت و شناخت پیدا کنیم، به گونه ای که هم از رفتارهای شخصی رزمندگان و هم از نگاه ساختاری و مدیریتی برای اداره کشور در سطوح مختلف - چه در یک اداره کوچک و چه در سطوح بزرگ - درس بگیریم. مهم این است که هر کجا هستیم، با این مبانی حرکت کنیم و پیش رویم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها