امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۱:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69273
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، احمدعلی کیخا امروز در مراسم افتتاحیه میزگرد بین‌المللی تخصصی یافتن راه حل برای تالاب‌های در معرض خشک شدن که در محل ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، احمدعلی کیخا امروز در مراسم افتتاحیه میزگرد بین‌المللی تخصصی یافتن راه حل برای تالاب‌های در معرض خشک شدن که در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، اظهار داشت: برنامه یافتن راهکاری برای نجات تالاب‌های در معرض خطر مدت زمان سه روز به طول می‌انجامد.

معاون سازمان محیط زیست با بیان اینکه فردا دو تیم برای بررسی شرایط دریاچه ارومیه و تالاب هامون اعزام می‌شوند، افزود: در نهایت در روز سوم نتایج بازدید از این دو تالاب ارائه خواهد شد.

وی ادامه داد: امیدواریم که در نهایت شاهد ارائه راهکارهای موثر برای نجات دریاچه ارومیه و تالاب هامون باشیم.

کیخا با بیان اینکه حدود 40 سال گذشته، ایران بنیانگذار کنوانسیون رامسر در سطح جهان بود، ابراز داشت: هم‌اکنون 168 کشور عضو این کنوانسیون هستند.

معاون سازمان محیط زیست با اعلام اینکه در حال حاضر 2177 رامسر سایت در این کنوانسیون با مساحت 208 میلیون هکتار به ثبت رسیده است، افزود: ایران نیز موفق به ثبت 24 رامسر سایت با مساحت بالغ بر 1.5 میلیون هکتار شده است.

وی یادآور شد: یکی از چالش‌های کنونی کشور، حوزه تالاب‌ها است که پس از موضوع تغییر اقلیم تاثیر جهانی دارد.

کیخا با بیان اینکه برنامه‌های توسعه‌ای در کشور سازگار با محیط زیست نبوده است، افزود: مدیریت ناصحیح آب، پسماندها و رسوباتی که وارد تالاب‌ها می‌شود بر چالش‌ها افزوده است.

کیخا در ادامه سخنان خود یادآور شد: در برنامه پنجم توسعه توجه قابل قبولی به مسائل زیست محیطی کشور شده است، به‌طوری‌که برای حل معضلات تالاب‌ها رویکرد اکوسیستمی شده است.

به گفته معاون سازمان محیط زیست، سازمان محیط زیست برنامه‌ای با عنوان مدیریت زیست بومی در دستور کار خود قرار داده است.

مورالی، معاون نماینده تیم سازمان ملل در ادامه این نشست با بیان اینکه ایران سرزمین قنات‌ها است، گفت: UNDP (برنامه توسعه سازمان ملل) یک برنامه کشوری برای مشارکت دولت ایران به منظور حفاظت از تالاب‌ها دارد که از مدت زمان آن از سال 2012 تا 2016 به طول می‌انجامد.

وی با بیان اینکه برنامه‌های UNDP دارای چهار رکن است، افزود: یکی از مهم‌ترین ارکان آن مربوط به محیط زیست، انرژی و توسعه پایدار می‌شود.

معاون نماینده تیم سامان ملل امیدواریم که برای احیای تالاب‌های ایران یک برنامه جهانی را آغاز کنیم که یکی از بزرگترین کارهای UNDP در ایران خواهد بود.

همچنین مایکل موزر، مشاور و همکار در پروژه‌های تالاب‌های ایران گفت: بنده در پروژه‌های حفاظت از تالابهای ایران به عنوان مشاور ارشد همکاری داشتم.

وی افزود: با توجه به محدودیت‌های ساختاری و بودجه‌ای باید در راستای حفاظت از تالاب‌های ایران به گام‌های خاص و عملی برسیم و راهکارها و توصیه‌ها را به دولت ایران ارائه دهیم.

مشاور و همکار در پروژه‌های تالابهای ایران با اشاره به تشکیل تیمی 6نفره برای ارائه راهکار به منظور نجات دریاچه ارومیه، تالاب هامون و دیگر سایت‌ها، ادامه داد: پیش از این پژوهش‌ها و مطالعات فراوانی درباره دریاچه ارومیه انجام شده بود که از جمله می‌توان به گزارش ال عابد از کشور اردن و همچنین سه دانشمند آمریکایی اشاره کرد.

وی با تأکید بر ضرورت بهره‌گیری از مطالعات و پژوهش‌های گذشته در این رابطه اضافه کرد: باید اقدامی مشترک که با کشور افغانستان در راستای احیای تالاب هامون شده است در ایران نیز ادامه یابد.

محسن سلیمانی، مدیر طرح حفاظت از تالاب‌های ایران نیز در این نشست با بیان اینکه هم‌‌اکنون معیشت 70هزار نفر به تالاب هامون وابسته است، اظهار داشت: این در حالی است که میزان شوری آب این تالاب به 400 گرم در لیتر رسیده است.

وی توسعه ناپایدار را مشکل اساسی عنوان کرد و بیان داشت: استفاده بیش از حد از منابع زیرزمینی و رودخانه‌ها بر مشکلات افزوده است.

وی با اشاره به گسترش زمین‌های کشاورزی و تاثیر نامساعد آن بر وضعیت تالاب‌ها، بیان داشت: حدود 30 سال گذشته زمین‌های کشاورزی 150 هزار هکتار را شامل می‌شد این در حالی است که این رقم امروز به 500 هزار هکتار افزایش یافته است.

سلیمانی احداث پل میان‌گذر از روی رودخانه ارومیه را دیگر عللی عنوان کرد که این رودخانه را با بحران روبرو کرده است، گفت: بر همین اساس سعی شده است با رویکرد جدید مدیریت طی سال‌های گذشته از ساخت سدها در این حوزه آبخیز جلوگیری شود.
انتهای پیام/
   
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها