امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۱:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69280
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، مراسم اختتامیه سومین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی معاون ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، مراسم اختتامیه سومین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد و حمید قبادی دبیر سومین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر لحظاتی پیش در تالار وحدت تهران برگزار شد.

علی جنتی در مراسم اختتامیه جشنواره مد و لباس فجر با اشاره به اینکه خلاقیت و ابتکار برای برآوردن نیازهای جامعه در حوزه مد و لباس یک اصل اساسی است گفت: مد و پوشاک یعنی نمادی از وضعیت اجتماعی و اقتصادی کشور و طراحان مد و لباس با آفرینش لباس‌های زیبا سعی در ارضای تمایل مصرف‌کنندگان دارند.

وی ادامه داد: اما طراحی لباس‌هایی که مورد پسند عموم جامعه قرار گیرد زمان‌بر است و طراحان باید همواره به تغییرات داخلی و سلیقه عام مردم توجه داشته باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: طراحان باید تلاش کنند لباس‌های راحت و دل‌انگیزی را طراحی کنند که در دل آنها نشان از سنت‌ها و فرهنگ ایرانی و اسلامی وجود داشته باشد.

جنتی افزود: طراحی مد و لباس بخش گسترده‌ای از مد و لباس به شمار می‌آید و باید طراحان این موضوع را در نظر بگیرند که هر نوع لباسی چه مخاطبانی را دارد و در چه موقعیتی می‌توان از آن استفاده کرد.

جنتی افزود: طراحان طیف وسیعی از مواد و طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و سبک‌ها را در اختیار دارند و با آشنایی با هنجارها، رفتارها، فرهنگ و سنت یک جامعه می‌توانند طرح‌هایی را ارائه دهند که نمادی از داشته‌های فرهنگی یک جامعه به حساب آید.

وی خاطرنشان کرد: امروز هنر طراحی لباس به یک صنعت سودآور تبدیل شده است که نمی‌توان از مزایای آن غافل بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نهادینه کردن پوشش با معیارهای اسلامی و رونق تولید، کسب و کار و ایجاد اشتغال و صنایع وابسته از مهمترین مزایای صنعت طراحی مد و لباس است.

جنتی افزود: اکنون زمان آن رسیده است که ساختار از هم گسیخته مد و لباس نظامند شود تا با هم‌افزایی برای تحقق سریع اهداف گام بردارند.

وی افزود: طراحان و تولید کنندگان مد و لباس در ایران یقین داشته باشند که گنجینه ارزشمندی در سنت‌ها و فرهنگ ما وجود دارد که می‌تواند پشتوانه ارزشمندی به شمار آید.

وی اظهار تأسف کرد از اینکه ما با داشتن چنین گنجینه‌هایی اما نگاهمان به طرح‌های عام‌پسند شرقی و غربی است افزود: همچنین جای تأسف دارد که بازارهای ما در احاطه پوشاک‌های تایلندی و یا ترک باشد و باید با همت طراحان بازارهای ما غرق در پوشاک و مدهای ایرانی شود و سعی کنیم با لباس در جامعه هویت‌بخشی کنیم.

جنتی با اشاره به همکاری وزارت ارشاد برای فرهنگ‌سازی مد و لباس اسلامی گفت: وزارت فرهنگ موظف است جریان‌های رو به جلوی مد و لباس را گسترش دهد و اکنون زمان آن رسیده تا نهادهای سیاست‌گذار وارد میدان شوند و بدون تردید یکی از اهداف جشنواره مد و لباس فجر الگو دادن مد و لباس اسلامی و ایرانی به جامعه است.

وی افزود: کارگروه مد و لباس برای تحقق اهداف قانونی این بخش فعالیت‌های خوبی را انجام داده است و حرکتی رو به جلو و سازنده را آغاز کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به دستاوردهای جشنواره مد و لباس فجر گفت: ایجاد بانک اطلاعاتی هنرمندان، حضور 25 مؤسسه در جشنواره امسال، هویت‌سازی و صدور مجوزها بین صنوف و سایر دستگاه‌ها، اهتمام برای تقویت جایگاه طراحان، تقویت و تحقق صنعت نساجی، ایجاد ساختار مناسب برای تقویت مثلث طراحی ، تولید و توزیع و کمک به ایجاد برندهای ملی از جمله دستاوردهای این جشنواره بوده است.

وی افزود: این حق مردم است که بر اساس سلایق و علایق خویش لباس‌های زیبا انتخاب کنند و مد و لباس اسلامی - ایرانی می‌تواند مبتنی بر سلایق طراحی شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به امکان برگزاری نمایش زنده مد و لباس در کشور گفت: امروز شرایط به گونه‌ای است که امکان ترویج و نمایش زنده مد و لباس در کشور وجود دارد و می‌توان با رعایت مسائل عرفی نمایش زنده لباس در کشور انجام شود و قانونگذار نیز بر این امر صحه گذاشته است.

جنتی خاطرنشان کرد: واژه نظام تا قبل از این جشنواره یک واژه سنگین بود اما هم اکنون ضوابط قانونی برای فروش و تهیه لباس وجود دارد و 20 هزار رکورد طراحی مد و لباس در کشور ثبت شده است.

وی اظهار داشت: هم اکنون 70 مرکز علمی در حوزه طراحی وجود دارد اما متأسفانه هنوز در سرفصل‌های دانشگاهی سرفصلی با عنوان طراحی مد و لباس لحاظ نشده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: یکی از مهمترین اهداف جشنواره مد و لباس فجر سپردن فعالیت‌ها به دست نهادهای غیردولتی بود و به زودی مرکز آموزش مدلینگ با معیارهای موردنظر راه‌اندازی می‌شود.

جنتی افزود: هویت فرهنگ ایرانی - اسلامی گنجینه بی‌پایانی است و هنر طراحی مد و لباس نیز از این حوزه مستثنی نیست و با تکیه بر این گنجینه ارزشمند که شاهد عرضه برخی از آنها در این جشنواره بودیم امیدوار هستیم جشنواره چهارم مد و لباس فجر رونق بیشتری داشته باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها