امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۲:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69345
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 25
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و بلاروس امروز (یکشنبه) در تهران با ابراز رضایت از روند ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و بلاروس امروز (یکشنبه) در تهران با ابراز رضایت از روند گسترش مناسبات همه جانبه تهران – مینسک، روابط دو کشور را درازمدت و مبتنی بر استقلال سیاسی و منافع دو کشور و دو ملت توصیف کردند.

محمدجواد ظریف و ولادیمیر ماکی در عین حال زمینه‌ها و ظرفیت‌های متقابل دو کشور را برای ایجاد تحرک جدید در همکاری‌ها در کلیه حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی‌، علمی و بین‌المللی فراوان دانستند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار، تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران شریک قابل اعتماد و دراز مدت برای بلاروس است و ما آماده گسترش روابط در کلیه زمینه‌ها هستیم و معتقدیم ظرفیت‌های موجود و همکاری دو کشور بسیار گسترده است و هنوز زمینه‌های توسعه روابط بسیار فراوان می‌باشد.

ظریف افزود: روابط دو کشور بر اساس سیاست‌های مستقل و منافع دو ملت و دو کشور ادامه خواهد یافت و ما به روابط مبتنی بر زیرساخت‌های لازم سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بین‌المللی نگرش درازمدت داریم.

وی همچنین آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای افزایش همکاری‌های اقتصادی و صدور خدمات فنی و مهندسی مورد تاکید قرار داد و اهمیت برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را در این ارتباط خاطرنشان ساخت.

ظریف همکاری در حوزه‌های فرهنگی، علمی و فناوری را از دیگر زمینه‌های گسترش مناسبات فیمابین دانست و امکان گسترش بیشتر همکاری‌های فرهنگی را یادآور شد.

وی با اشاره به سفر آتی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران به بلاروس، بر اهمیت همکاری‌های پارلمانی دو کشور تاکید کرد.

 ظریف همچنین رایزنی، همکاری و حمایت‌های متقابل دو کشور در عرصه‌های بین‌المللی از جمله در چارچوب عدم تعهد را مورد توجه قرار داد.

وزیر امور خار جه بلاروس نیز دراین ملاقات با تاکید بر علاقمندی کشورش برای داشتن روابط دراز مدت با جمهوری اسلامی ایران افزود: از نقطه نظر ما ایران دوست‌ترین و اصلی‌ترین شریک ما در منطقه است که نقش مهمی در منطقه و صحنه جهانی دارد.

وی با اشاره به مذاکرات دو کشور در سطوح مختلف از جمله در سطح وزرای خارجه، معاونان وزرای خارجه و کمیسیون مشترک گفت: لازم است با بررسی شرایط و وضعیت مناسبات جاری دو کشور، نحوه ایجاد تحرک جدید برای همکاری درازمدت تعیین شود.

وزیر امور خارجه بلاروس حجم مبادلات تجاری فعلی دو کشور را متناسب با سطح روابط دو کشور ندانست و در حوزه همکاری‌های فرهنگی نیز علاقمندی کشورش را برای گسترش همکاری‌های فرهنگی و روز آمد کردن توافقات موجود اعلام کرد.

وی با تاکید بر ضرورت تقویت ارتباطات سیاسی دو کشور در جهت ایجاد زمینه‌های توسعه همکاری‌ها، علاقمندی بلاروس برای افزایش همکاری‌های سازنده دو کشور در حوزه‌های مورد علاقه طرفین در عرصه بین المللی را نیز یادآور شد.

در این ملاقات همچنین ظریف اظهار داشت که سفر همتای خود در ایام بیست و یکمین سالروز آغاز روابط دو کشور را به فال نیک می‌گیرد و وزیر امور خارجه بلاروس نیز با اشاره به تقارن سفرش به تهران در ایام بیست و یکمین سالروز آغاز روابط دو کشور، همزمانی این دو مناسبت را با نزدیک شدن به ایام نوروز تبریک گفت.

همکاری‌های کنسولی و تسهیل رفت و آمد مردم، گردشگران و تجار دو کشور از دیگر محورهای این مذاکرات بود.

ظریف و ماکی در این دیدار همچنین پیرامون آخرین تحولات منطقه، رایزنی و تبادل نظر کردند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار