امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۵:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69380
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 42
 به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، ارتش و نیروهای مسلح سوریه امروز برابر با 16 مارس 2014 میلادی موفق شدند، شهر ...

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، ارتش و نیروهای مسلح سوریه امروز برابر با 16 مارس 2014 میلادی موفق شدند، شهر «یبرود» مهمترین نقطه در منطقه استراتژیک «القلمون» را تصرف کنند و به حضور و فعالیت تروریست‌ها در آن پایان دهند، موفقیتی که کمتر تحلیلگر امور استراتژیکی و کارشناس امور نظامی تصور می‌کرد، به این زودی‌ها محقق شود.
مطلب زیر نگاهی به اهمیت منطقه القلمون و پس از آن شهر یبرود دارد.

منطقه القلمون

منطقه القلمون به این جهت منطقه مهمی در معادلات نظامی گروه‌های تروریستی شمرده می‌شود که این گروه‌ها آن را حیات خلوت و کانون امداد و کمک رسانی به دیگر گروه‌های تروریستی به شمار می‌آورند که در استان دمشق و مناطق مرکزی سوریه یعنی استان‌ها حمص و ریف حمص و مناطق بیابانی در شرق یعنی استان  دیر الزور فعالیت می‌کنند.

منطقه القلمون در واقع نوار استراتژیکی به طول 120 کیلومتر و عرض حدود 10 کیلومتر است که در برخی مناطق عرض این نوار به 35 کیلومتر هم می‌رسد. در غرب این منطقه سلسله کوه‌های لبنان و در شرق آن راه‌های منتهی به بیابان‌های شام با مجموعه بزرگی از روستاها و شهرهای کوچک واقع شده است.

برآورد می‌شود، شمار تروریست‌های مسلحی فعال در این منطقه به حدود 20 هزار تروریست برسد که در 3 منطقه اصلی یعنی «رنکوس»، «عسال الورد» و «یبرود» پراکنده و متمرکز شده‌اند و وابسته به گروه‌های تروریستی مانند «گردان القادسیه» در رنکوس، «ارتش آزاد» و «گردان چتربازان القصیر» و «ارتش اسلام» و «جبهه النصره» و «غریبان شام» و ده‌ها گروه مسلح تروریستی دیگر هستند.

استراتژی ارتش و نیروهای مسلح سوریه از سال گذشته میلادی بر پاکسازی منطقه القلمون متمرکز شد، منطقه‌ای که شهر «رنکوس» در جنوب (در 45 کیلومتری شهر دمشق) و البریج در شمال (تنها چند کیلومتر با القصیر فاصله دارد) و نوار باریک استراتژیکی به طول حدود 70 کیلومتر و عرض 10 کیلومتر را در برمی‌گرفت و شهرها و شهرک‌هایی مانند «حوش عرب» و «عسال الورد» و «الجبه» و «المعره بخعه» و «الصرخه» و «فلیطه» و «یبرود» و «النبک» و «دیر عطیه» و «قاره» و «جراجیر» را در خود جای می‌داد.

آنچه موقعیت استراتژیک منطقه القلمون را دو چندان می‌کرد، نزدیکی آن به مرزهای لبنان بود و همین موجب شده بود، تروریست‌های فعال در سوریه با ارتباط با تکفیری‌های لبنان که به طور مشخص در منطقه مرزی «عرسال» این کشور اقامت داشتند، از آن برای تردد و وارد کردن تجهیزات نظامی به داخل سوریه استفاده کنند.

به همین منظور قطع این ارتباط در اولویت‌های ارتش سوریه قرار گرفت و اواسط نوامبر گذشته نیروهای مسلح و ارتش سوریه در عملیات‌هایی شهرک‌های «قاره» و «دیر عطیه» و «النبک» را پس از پاکسازی از لوث گروه‌های تروریستی آزاد کردند.

یبرود کانون تجمع گروه‌های تروریستی

شاید بتوان گفت منطقه یبرود مهمترین نقطه در منطقه القلمون به شمار می‌آید، به این دلیل که گروه‌های تروریستی این منطقه و شهر یبرود را به کانون اصلی کمک رسانی و امداد به گروه‌های مسلح در دیگر مناطق مرکزی و جنوبی سوریه تبدیل کرده بودند.

آنها به این امر اکتفا نکرده بودند، بلکه اقدام به احداث کارگاه‌های بی‌شماری جهت تولید بمب و موشک‌های دستی در این شهر کرده بودند و تسلط ارتش سوریه بر شهر یبرود به معنای خارج کردن این منطقه از معادلات میدانی گروه‌های تروریستی بود، چون از یک سو با تصرف این منطقه راه‌های اصلی ارتباط بین گروه‌های مسلح فعال در جنوب و گروه‌های مسلح فعال در شمال سوریه قطع می‌شد و از سوی دیگر ارتباط گروه‌های تروریستی داخل سوریه با مناطق مرزی لبنان نیز از بین می‌رفت و به این طریق لبنان از نیز با تامین امنیت سلسله کوه‌های القلمون که در شرق لبنان واقع هستند، از معادلات میدانی سوریه خارج می‌شد.

پیروزی بزرگی که ارتش سوریه در یبرود به دست آورد

پیروزی ارتش سوریه در یبرود را به این دلیل باید بزرگ و ارزشمند دانست، چون برای حفظ این شهر و ممانعت از ورود نیروهای ارتش سوریه به آن بیش از 7 هزار تروریست آماده جنگ با ارتش سوریه شده بودند. این درحالی است که بافت جغرافیایی یبرود بافتی سخت در عملیات‌های نظامی شمرده می‌شود، چون در این منطقه دشتی وجود دارد که یبرود را به دو بخش تقسیم می‌کند، همچنین در این منطقه کوه‌های بلند و سختی مانند «تیجان»، «مار مارون» و «العریض» وجود دارد که بالا رفتن و صعود از آنها کار را برای ارتش سوریه بسیار سخت و دشوار می‌کند.

همچنین یبرود از جنوب به منطقه‌ای کوهستانی محدود است که ورود به یبرود از این محور را بسیار سخت و دشوار می‌کرد. در شمال بیرود «مزارع ریما» قرار دارد که با وجودی‌که هزاران تروریست در آن متمرکز بودند، ارتش سوریه هفته گذشته موفق شد، آن را به طور کامل به تصرف درآورد.

منطقه غرب یبرود نیز منطقه‌ای کوهستانی است که گروه‌های تروریستی برای تردد خود اقدام به ایجاد گذرگاه‌هایی کوهستانی در آن کرده بودند و این گذرگاه‌ها آنها را به منطقه عرسال در لبنان ارتباط می‌داد.

در شرق تنها یک راه اصلی وجود داشت و تنها محوری بود که نفوذ به داخل شهر یبرود از آن را آسان می‌کرد. در شمال غربی یبرود شهرک «السحل» قرار دارد که با یبرود 3 کلیومتری دارد و در این اواخر توسط ارتش سوریه آزاد شده بود.

نگاهی ساده به نقشه یبرود نشان می‌داد که ارتش سوریه چه نبرد سخت و مهمی را پیش رو داشت، چراکه طبیعت کوهستانی منطقه زمینه مناسبی را برای تردد عناصر تروریستی و قاچاق سلاح و تجهیزات نظامی فراهم کرده بود.

نبرد آزاد سازی منطقه یبرود و نه شهر یبرود در 12 فوریه گذشته با انتشار و استقرار نیروهای ارتش سوریه در ورودی شرقی منطقه یبرود و در دامنه تپه «العقبه» و در نزدیکی بزرگراه «نبک – یبرود» و بزرگراه بین المللی دمشق در شمال منطقه یبرود و همچنین در شهرک «السحل» در شمال غربی منطقه یبرود آغاز شد.

ارتش سوریه عملیات‌ برای تصرف مناطق اطراف شهر یبرود را با تکیه بر تاکتیک بمباران و گلوله باران گسترده و وسیع مراکز تجمع و مقرهای گروه‌های مسلح آغاز کرد.

کانون و تمرکز عملیات ارتش سوریه در این مرحله تمرکز بر محور شمال غربی منطقه یبرود و شهرک السحل بود. با تصرف شهرک السحل ارتش سوریه این امکان را پیدا کرد تا گذرگاه شمال غربی یبرود را برای گروه‌های مسلح از یک سو مسدود کند و از سوی دیگر با تسلط بر تپه‌های ریما تحرکات گروه‌های مسلح در این بخش منطقه یبرود تحت نظر بگیرد.

پس از آن ارتش سوریه تاکتیک نظامی خود را جهت حمله به یبرود از محور شرقی و تپه «العقبه» پیاده کرد، به این ترتیب عملیات آزادسازی شهر یبرود صبح روز جمعه گذشته در حالی آغاز شد که این حوزه عملیاتی، بزرگراه بین المللی دمشق و بزرگراه نبک – یبرود در شمال و فلیطه در غربی را در برمی‌گرفت و هلالی عملیاتی ایجاد می‌کرد که به واسطه آن ارتش سوریه می‌توانست راه‌های مورد استفاده گروه‌های مسلح بین یبرود و عرسال به استثنای راه‌های کوهستانی و سخت العبور را قطع کند که موفق به این امر شد و در حالی‌که ارتش سوریه با ورود به داخل شهر یبرود از محور شرقی انتظار داشت با مقاومت سرسختانه تروریست‌های مسلح از جمله تروریست‌های جبهه النصره مواجه شود، تروریست‌ها که خود را در شرایط بسیار سخت و دشواری می‌دیدند، ترجیح به فرار دادند و از جنوب یبرود راه رنکوس و برخی دیگر عرسال را پیش گرفتند.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها